2014 yılında 76 proje tamamlandı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Çankırı İl Koordinatörlüğü 2014 yılı desteklemelerini ve faaliyetlerini basın aracılığıyla açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı reklam filminin sunumu ile başlayan toplantıda TKDK Çankırı İl Koordinatörü Orhan Bağlan “1-2 yıl içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde ödeme ajansına dönüşeceklerini” belirtti.

IPARD Kırsal Kalkınma destekleri kapsamında AB fonlarını AB adına kullanan tek kurumun TKDK olduğunu belirterek sözlerine devam eden Koordinatör Bağlan; “IPARD 1 programı 2015 Eylül itibari ile sona erecek. Daha sonra IPARD 2 programı başlayacak. 2020 yılına kadar uygulanacak IPARD 2 programında ayrıca; yumurta tavukçuluğu, kaz yetiştiriciliği, manda eti ve sütü üretimi ve yenilebilir enerjiye desteklemelerimiz olacak” dedi. 

17 banka ve Tarım Kredi kooperatifleri ile protokolleri olduğunu belirten Bağlan; “2014 yılında TKDK destekleri ile 76 proje tamamlanmıştır. 76 projenin toplam yatırım tutarı 38.065.304,70 TL olup; bunun 23.939.745,79 TL’si TKDK tarafından geri ödemesiz hibe şeklinde yatırımcılara verilmiştir. Bu yatırımlar ile 164 kişi istihdam edilmiştir. Çankırı’da hibe desteklerinin %90’ı tavukçuluk ve besi ahırı yatırımlarına verilmiştir. Bu sayede; tavuk sayısında 1.448.400 adet, büyükbaş hayvan sayısında 2.638 adet artış sağlanmıştır. Geriye kalan %10’luk hibe ise; aspir yetiştiricilerine ve arıcılara ekipman desteği olarak ödenmiştir” şeklinde konuştu.

Çankırı TKDK desteklerine bakıldığında tavukçuluğun ön plana çıktığını belirten Bağlan, tavukçuluk için Çerkeş, Kurşunlu ilçeleri en çok kaynağı kullandığını sözlerine ekledi.

 Kalkınma Destekleri kapsamında bulunan projelerin bazılarına ilginin az olduğunu ifade eden Bağlan açıklamalarına şöyle devam etti: “Biz tüm desteklerimiz ile geniş çaplı çalışma yapıyoruz. İlgili vatandaşlarla bire bir görüşerek çalışma yapıyoruz. Özellikle kırsal turizmi desteklemek için düşüncesi olan vatandaşlarımıza teknik gezi organize ettik. Çankırılıların diğer sektörler desteklerinden de yararlanmalarını istiyoruz. Konaklama noktasında sıkıntıyı kırsal kalkınma destekleri ile aşabileceğimize inanıyoruz.”

Çankırı, TKDK’dan yararlanan işletmelerin sürdürülebilirlik anlamında 42 il koordinatörlüğü içerisinde 1. sırada yer aldığını belirten İl Koordinatörü Orhan Bağlan  “Çankırı’da yatırım yapmak isteyen gerçek kişiler bu imkanlardan faydalanıyor. Şuana kadar sürdürülebilirlikte hiçbir sıkıntı yaşamadık” ifadelerine yer verdi.

TKDK sayesinde üretimin de kayıt altına alındığını belirten Bağlan “Bizim desteklerimiz Çankırı’daki diğer sektörlere de imkan sağlıyor. Örneğin sigorta sektörü, danışmanlık sektörü, inşaat sektörüne de dolaylı olarak imkan oluşturuyoruz. TKDK faaliyetleri gerçek bir başarı hikayesidir” dedi. Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top