Çankırı'nın uzaydan görüntüsü izlenecek

Çankırı Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Lisesi Ali Kuşçu Gök Bilim Merkezi tarafından başlatılan “Gökyüzü Kaşifleri Hayallerine Kavuşuyor” projesi kapsamında uzaya görüntü alabilecek kamera ve devam eden Afrin operasyonuna destek için zeytin dalı gönderildi.


30 öğrencinin üzerinde çalıştığı ve “uzay balonu” adı verilen proje bugün tamamlandı. Okul bahçesinde uzay balonu ilk olarak helyum gazı ile dolduruldu. Daha sonra kamera ve zeytin dalının bulunduğu düzenek uzay balonuna bağlandıktan sonra öğrenciler tarafından gökyüzüne gönderildi. 4 saat sürecek uzay yolcuğu sonrasında 20 bin metre yüksekte patlayacak olan uzay balonunun daha sonra Çankırı’nın Yapraklı ilçesi yakınlarına düşmesi bekleniyor.


Etkinlik sonrası konu ile ilgili açıklamada bulunan Gök Bilim Merkezi Genel Koordinatörü Yüksel Arslan, proje üzerinde bir ay boyunca çalıştıklarını söyledi. Arslan, hazırlanan uzay balonu ile ilgili bilgi vererek, “Uzay balonumuz 20 bin metre yüksekliğe çıkasıya kadar yaklaşık 4 saat boyunca kamera ile çekim yapacak.  Daha sonra 20 bin metrede yer aldıktan sonra helyum gazı balonu patlatacak ve özel bir düzenekle yani bir paraşüt sistemiyle tekrar yer yüzüne inecek. Bu uzay balonu içerisindeki GPRS, kamera sistemi ve güç kaynaklarından oluşan entegre bir sistem var. Daha sonra yere indiğinde biz GPRS yardımıyla cihaz bulunduğu yerden alacağız.” diye konuştu.


Projenin amacına değinen  Arslan, “Okulumuz fen ve sosyal bilimler proje okulu. Fen alanında öğrencilerimizin kendilerini geliştirebileceği ve bu alanda imkanlar sunmak, fırsatlar sunmak amacıyla böyle bir çalışma gerçekleştirdik.” dedi.


-Uzaya zeytin dalı gönderdiler-


Arslan, uzay balonuna zeytin dalı da koyduklarını aktararak, “Uzaya zeytin dalı göndermemizin amacı bu tip çalışmalarda bir tema belirleniyor ve bu tema üzerine uzay balonu gönderiliyor. Bizde özellikle son dönemlerde Afrin şehitlerimizi yad etmek üzere onların anısına uzay balonumuzla gökyüzüne bir zeytin dalı gönderdik.” açıklamasında bulundu.


Habere Ait Resimler

Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top