Gamzeli, çiftçinin sorunlarını dile getirdi

Türkiye Ziraat Odası (TZOB) Başkan Vekili Nejat Gamzeli, TMO’nun hububat alım fiyatları ile ilgili, “Maliyete göre fiyatlar geçen seneki fiyatlarla aynı. Hükümetimizden biraz daha düşünülüp ek bir fiyat daha verilmesini talep ediyoruz.” dedi.


Çankırı’da 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlandı. Türkiye Ziraat Odası Başkanlığı (TZOB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Çankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Tüm çiftçilerin gününü kutlayan TZOB Başkan Vekili Nejat Gamzeli, tarımın insanlık tarihi boyunca önemli bir sektör olduğunu dile getirdi.


Gamzeli, sektörde yaşanan sıkıntılardan bahsederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Arazilerin parçalı olması, sulama ve tarımsal örgütlenme gibi başlıca önemli sorunlarımız var. Tarımsal desteklerden alınan yüzde 2 ile yüzde 4 arasında değişen stopaj kesintisi kaldırılmalıdır. Çiftçilerimizin 2 bin liranın üzerinde vadesi geçmiş vergi, tarımsal amaçlı sulamada kullanılan elektrik, sulama işletme ve bakım ücreti, su kullanım hizmet bedeli borçlarının desteklerden kesilmesi uygulamasından vazgeçilmelidir. Tarımda kullanılan elektrik, tohum, fide ve ilaçtan alınan KDV sıfırlanmalı, elektrikteki enerji fonu ve TRT payı kaldırılmalıdır.  Hayvancılık işletmelerinde kullanılan elektriğe tarımsal sulama abone grubu tarifesi uygulanmalıdır.”


TMO’nun hububat alım fiyatlarına da değinen Gamzeli, “Hükümetin düşünüp bir daha fiyat vermesini talep ediyoruz. Maliyete göre fiyatlar geçen seneki fiyatlarla aynı. Serbest piyasada piyasa geçen sene daha yükseklere çıkmıştı. Bu sene serbest piyasa devlet erkanı açıkladığı için üste çıkmayacak, bu fiyatlardan alınacak. Biraz daha düşünülüp ek bir fiyat daha verilmesini talep ediyoruz hükümetimizden.” dedi.


Çankırı Ziraat Odası Başkanlığı’nda basın mensuplarıyla buluşan Gamzeli’ye ilçe oda başkanları ve üyeler eşlik etti.


Haber Yorum Ekle

Bu Habere İlk Yorum Yapan Siz Olun...

Scroll To Top