Sumitomo Rubber Ako
23° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“30 Ağustos, ‘Geldikleri Gibi Giderler!’ Sözünün Zafere Dönüştüğü Tarihtir”

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen 30 Ağustos zafer bayramını kutladı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümü münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Çankırı Belediye Başkanı Esen, “30 Ağustos, 102 yıl önce,  Haydarpaşa Garı’ndan bindiği Kartal istimbotu ile Galata’ya doğru giderken 55 parçalık işgal donanmasının arasından geçen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün […]
Çankırı Gündemi - 29 Ağustos 2020 09:30 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen 30 Ağustos zafer bayramını kutladı. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümü münasebeti ile bir mesaj yayınladı. Çankırı Belediye Başkanı Esen, “30 Ağustos, 102 yıl önce,  Haydarpaşa Garı’ndan bindiği Kartal istimbotu ile Galata’ya doğru giderken 55 parçalık işgal donanmasının arasından geçen Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın ilk sinyalini verdiği “Geldikleri gibi giderler!” sözünün zafere dönüştüğü tarihtir.” dedi. Başkan Esen yayınladı mesajda, “Türk milletinin, ayağına vurulmak istenen prangalarından kurtuluş hikâyesi ile başlayıp bir Dünya mücadelesine dönen bağımsızlık hareketimiz, tüm neslimizin hafızalarında yer alacak. Büyük Önderimiz askeri dehası ve öngörüsünü bir kez daha göstererek düşmana yılmış, vazgeçmiş bir görüntü çizmiş ve bir çay daveti öncesinde komutanlar arasında düzenlediği futbol müsabakasında yıkıcı ve düşmanı yok edici Büyük Taarruz planını ortaya koymuştur. Polatlı’ya kadar gelen düşmanın, attığı top mermilerinin sesleri Ankara’da Meclis duvarlarında yankılanırken düşmanı denize dökmek için 15 gün biçen Başkomutan Gazi Mustafa Kemal, Türk milletinin gücü ile ülkemizi 14 günde düşmandan temizlemiştir. Bağımsızlık yolunda kanının son damlasına kadar savaşan aziz Türk milleti, boyunduruk altında yaşamayı tercih etmemiştir. Büyük Önder, silah arkadaşları ve Türk milleti ile baş koyduğu ‘ebediyen hür yaşama ideali’ ile Anadolu’nun bağımsızlığına atılan her düğümü tek tek çözmüştür. Cephede kazanılan bu son zafer, Türkiye Cumhuriyeti devletini ilelebet yaşatılmak üzere tarih sayfalarına kazınmıştır. Bize düşen ise o günün ruhunu ve milli şuurunu gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerim ile 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını minnet ve saygı ile anıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu haber 707 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by