Sumitomo Rubber Ako
14° Açık
  • EURO
  • DOLAR

AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı kurdu

İçişleri Bakanlığınca 2021 yılının “Afet Eğitim Yılı” ilan edilmesi nedeniyle eğitim faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Camii Meydanı’na “AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı” kuruldu.  Afet eğitim yılı faaliyetleri kapsamında oluşturulan AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı’da vatandaşalara AFAD’ yetkilileri ve gönüllüler tarafından afetlerden korunma yolları ve yapılması gerekenler anlatıldı. AFAD il Müdürü Abdullah Özçelik, Tükiye genelinde yıl sonuna kadar […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 14 Haziran 2021 16:20 A A

İçişleri Bakanlığınca 2021 yılının “Afet Eğitim Yılı” ilan edilmesi nedeniyle eğitim faaliyetleri kapsamında Ahmet Yesevi Camii Meydanı’na “AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı” kuruldu. 

Afet eğitim yılı faaliyetleri kapsamında oluşturulan AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı’da vatandaşalara AFAD’ yetkilileri ve gönüllüler tarafından afetlerden korunma yolları ve yapılması gerekenler anlatıldı.

AFAD il Müdürü Abdullah Özçelik, Tükiye genelinde yıl sonuna kadar 55 milyon, Çankırı genelinde ise 100 bin kişiye eğitim vermeyi amaçladıklarını, eğitim için il merkezinde kurulan AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı’da faaliyetlerine önümüzde ki aylarda ilçeler ve köylerde de devam edeceklerini belirtti. Abdullah Özçelik,’’Farkındalık eğitim çadırımızı şu ana kadar 2 bin 700’e yakın kişi ziyaret etti. Afet farkındalığı oluşturabilmek için camilerimizde  Cuma namazlarında hutbede bilgilendirme ve eğitimlerimiz olacak. Öğrencilerimize EBA üzerinden ulaşıyoruz. Eğitim sonrası e posta ve adreslerini bizlerle paylaşan vatandaşlarımıza Eğitim Katılım Sertifikalarını adreslerine yolluyoruz. Çankırı AFAD’da 870 gönüllümüz çalışmakta. Yıl sonuna kadar hedefimiz 5 bin gönüllü ile saha çalışmalarımızı yapmak’’ dedi. Özçelik ayrıca, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Çankırı genelinde 58 bin kişiye farkındalık eğitimleri verdiklerini belirtti.

Kurulan AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı’nda 10’a yakın görevli vatandaşları hazırladıkları üç farklı broşür, kitapçık ve afet eğitim videoları ile bilgilendiriyorlar. Sadece büyükler için değil çocuklar içinde Afet Farkındalık El Kitabı, Afet ve Acil Durum Eğitim Kiti ve Afet- Acil Durum Çantası broşürleri ilede her yaştan vatandaşa ulaşılmaya hedefleniyor. Çocuklar aileleri ile gezip bilgi alabiliyorlar.

Türkiye’de bir çok ilde uygulanan AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı faaliyeti ile vatandaşalar afet durumunda neler yapabilecekleri konsunda soru sorup bilgi alabiliyorlar. Afetlerle ilgili açılın fotoğraf sergisinde de afetler sonrasında ki yaşanılan durumlar vatandaşlara görsel olarak aktarılıyor.

AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı yanında bulunan Mobil Koordinasyon Merkezi aracı ile afet sonrası yaşanabilecek iletişimsel problemlerin anında giderilebilmesi amaçlandığı anlatıldı.Çocuklar aileleri ile gezip bilgi alabiliyorlar.

 

Bu haber 149 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 16:20 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by