Sumitomo Rubber Ako
Açık
  • EURO
  • DOLAR

AFAD ve Türk Kızılay’dan Çankırı’ya yeni proje

Çankırı’da Yeni Gün Türk Kızılay Çankırı Şubesi ve AFAD Çankırı İl Müdürlüğü ortaklaşa hazırladıkları proje ile KUZKA’dan destek alarak Tarım İşçilerine modern yaşam alanları oluşturuyor. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen “ COVİD-19 ile Mücadele Dayanıklılık Proğramı” kapsamında AFAD Çankırı İl Müdürlüğü, Türk Kızılay Çankırı Şubesi  ve Çankırı İl Tarım Müdürlüğü birlikte  “Çankırı Germece […]
Çankırı Gündemi - 29 Eylül 2020 09:30 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Türk Kızılay Çankırı Şubesi ve AFAD Çankırı İl Müdürlüğü ortaklaşa hazırladıkları proje ile KUZKA’dan destek alarak Tarım İşçilerine modern yaşam alanları oluşturuyor.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından ilan edilen “ COVİD-19 ile Mücadele Dayanıklılık Proğramı” kapsamında AFAD Çankırı İl Müdürlüğü, Türk Kızılay Çankırı Şubesi  ve Çankırı İl Tarım Müdürlüğü birlikte  “Çankırı Germece Köyü mevsimlik tarım işçileri konaklama tesisi” projesini hazırlandı.

KUZKA tarafından onaylanarak destek almaya hak kazanan proje kapsamında  30 Adet 2+1 Konteyner, 1 adet 7 üniteli  tuvalet  Konteyner, 60 adet çift katlı ranza ve 60 adet çelik dolap  temin edilerek Germece Köyü Kızılırmak Yolu üzerindeki alana  altyapısı da tamamlanarak bir yaşam alanı oluşturuldu. Daha önce olumsuz şartlarda çadırlarda yaşayan tarım işçileri modern yaşam alanlarına kavuşmuş oldu. Ayrıca konteynırların içerisine yatak, nevresim takımı, temizlik ve hijyen seti ve mutfak eşyaları Türk Kızılay tarafından temin edildi.

Konu ile ilgili Türk Kızılay Çankırı Şube Başkanı Ahmet Ulusoy şu açıklamayı yaptı,

“Hatırlanacağı üzere geçen yıl Kızılırmak ilçemizde  aşırı yağışlar neticesinde tarım işçilerimizin bulunduğu alanı sel basmış ve işçilerimiz  oldukça sıkıntılı günler geçirmişti. Yine AFAD ve Türk Kızılay işçilerimizin yardımına koşmuş bir nebze olsun onları rahat bir ortama kavuşturmuştu. Bu tür olayların yaşanmaması için düşünülen Konaklama Tesisi İnşallah imkanlarımız ölçüsünde  ilimizin bir kaç noktasına daha kurma gayreti içerisinde olacağız”

“Covid-19 salgınına karşı tarım işçilerimizi ve ailelerini korumaktır”

Ulusoy açıklamasında, “Ayrıca bu projenin asıl amaçlarından bir tanesi de tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı tarım işçilerimizi ve ailelerini korumaktır. Bu kapsamda kısa zamanda alanımızın etrafı tel örgüyle çevrilmesi ve kamera sistemi kurularak  önce güvenli bir ortam oluşturulacak, işçilerimizin tek noktadan alana girişi sağlanacak ve tarlalardan gelen işçilerimizin ateş ölçümü yapılacak, yine tesisimizde dezenfektan çalışmaları sürekli yapılacak. Ayrıca tüm ailelerimize el dezenfektanları ve hijyen malzemeleri dağıtılarak salgından korunmaları sağlanacak.

Yıl içerisinde ağırlıklı  Buğday, Kavun ve Pirinç  olmak üzere üç ürünün kaldırıldığı Kızılırmak bölgemizde  Tarım işçilerimizin modern şartlarda ve sağlıklı bir şekilde  yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak için hazırladığımız proje de bizlere büyük destekleri olan başta  valimiz sayın  Abdullah Ayaz beye,  AFAD İl Müdürümüz  Abdullah Özçelik beye, Tarım İl Müdürlüğümüze ve mali destek sağlayan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansımıza teşekkür ediyor, projemizin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 752 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by