Sumitomo Rubber Ako
24° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

“Ahilik, hamt, şükür, kanaat ve kardeşlik duygularını pekiştirir”

Bu yıl 34’üncüsü kutulanan ahilik haftası münasebetiyle Ak Parti İl Başkanı Abdülkadir Çelik, Ahilik Haftası kutlama mesajı yayınladı. Ahilik teşkilatının, toplumda huzur ve barışı temin ettiğini belirten Başkan Abdülkadir Çelik, “Dürüstlük, güvenilirlik, kul hakkı, helal lokma, çalışma, yardımlaşma, paylaşma gibi ahlaki erdemler, ‘Ahilik’ kavramının temel taşıdır. Ahiler, ticari çıkar gütmeden mutluluğu halka hizmet edip, yararlı […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 14 Eylül 2021 18:50 A A

Bu yıl 34’üncüsü kutulanan ahilik haftası münasebetiyle Ak Parti İl Başkanı Abdülkadir Çelik, Ahilik Haftası kutlama mesajı yayınladı.

Ahilik teşkilatının, toplumda huzur ve barışı temin ettiğini belirten Başkan Abdülkadir Çelik, “Dürüstlük, güvenilirlik, kul hakkı, helal lokma, çalışma, yardımlaşma, paylaşma gibi ahlaki erdemler, ‘Ahilik’ kavramının temel taşıdır. Ahiler, ticari çıkar gütmeden mutluluğu halka hizmet edip, yararlı olmakta arayan kimselerdir. Fazileti ve çalışkanlığı esas alan Ahilik Teşkilatı, Türk tarihinde ve Anadolu’nun kadim şehri Çankırı’da önemli bir yere sahiptir. Bilginin hikmetle ve ahlakla buluştuğu Ahilik, hamt, şükür, kanaat ve hepsinin üzerinde kardeşlik duygularını pekiştirir. Ahilik sadece iktisadi hayatı yönlendiren bir kurum olmanın ötesinde, temelinde vatan, millet sevgisi bulunan, Türk Milleti’ne has sosyo-ekonomik bir sistemdir. Türk milletinin karakterini ortaya koyan bu kadim anlayışın devam etmesi ve yaşatılması için her vatandaşımıza, özellikle de esnaf ve sanatkarlarımıza önemli görevler düşmektedir.” dedi.

Abdülkadir Çelik, Ahilik Teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran’ı da unutmadı, “34. Ahilik Kültür Haftası vesileyle, bu büyük teşkilatı kuran Ahi Evran-ı Veli’yi rahmetle ve minnetle anıyor, tüm esnaf ve meslek kuruluşlarının Ahilik Haftası’nı kutluyoruz. Tüm milletimize ve atalarının mirasına sahip çıkan esnaf ve sanatkarlarımıza şükran ve saygılarımızı sunuyoruz.” diyerek esnaf ve sanatkarların ahilik haftasını kutladı.

Bu haber 88 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 18:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by