Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Ali Babacan, Çankırı’da

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Eldivan Seydiköyü Hacı Murad-ı Veli yerleşkesinde, şehit ve gazi ailelerinin katılımıyla düzenlenen iftar programına katıldı. İftar programı öncesinde basın toplantısı düzenleyen Ali Babacan, önemli açıklamalarda bulundu. Çankırı’da olmaktan mutlu olduğunu belirten Babacan, “Ramazan ayında pek çok il ziyareti yapacağız. Ankara dışındaki ilk iftar programımızı Çankırı’da gerçekleştiriyoruz. […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 9 Nisan 2022 16:22 A A

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Eldivan Seydiköyü Hacı Murad-ı Veli yerleşkesinde, şehit ve gazi ailelerinin katılımıyla düzenlenen iftar programına katıldı. İftar programı öncesinde basın toplantısı düzenleyen Ali Babacan, önemli açıklamalarda bulundu.

Çankırı’da olmaktan mutlu olduğunu belirten Babacan, “Ramazan ayında pek çok il ziyareti yapacağız. Ankara dışındaki ilk iftar programımızı Çankırı’da gerçekleştiriyoruz. Program vesilesiyle hem vatandaşlarımızla buluşma kaynaşma hem Çankırı’nın sorunlarını dinleme hem de bizim parti olarak çalışmalarımızı vatandaşlarımıza aktarma imkanı olacak. Bugün akşam iftarda ağırlıklı olarak şehit ve gazi yakınlarının bizlerle beraber olmasını arzu ettik.

Çankırı’da olmaktan mutluyum. Ankara’dan gelirken Şabanözü ilçemize uğradık. Organize Sanayi Bölgemizde iki fabrikamızı gezdik. Gerçekten gurur duyulacak tesisler. Normalde ilçenin nüfusuna baktığımızda ilçe nüfusuyla fabrikalarda OSB’de çalışan işçi sayısını mukayese ettiğinizde çok gurur verici, göğüs kabartıcı yatırımların burada olduğunu gerçekleştiğini mutlulukla müşahede ettim. Gördüm ki Çankırı’dan Şabanözü’nden dünyanın dört bir yanına ihracat yapılıyor. Burada çalışan binlerce emekçimiz işçimiz çalışıyorlar. Alın teri bilek gücüyle üretiyorlar dünyanın her yerine ürün ihracatı yapılıyor. Bu, son derece sevindirici. Özellikle kadınların ağırlıklı olarak çalıştığı sektörleri görmek beni ayrıca mutlu etti. Biliyorsunuz maalesef Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı maalesef çok yeksek değil. Özellikle kadınların istihdam edilmesi çalışan kadınların çoğalması bizi ayrıca mutlu ediyor. Gezdiğimiz fabrikalarda şunu da gördük ki çalışan ama aynı zamanda anne olan kadınlarla ilgili de güzel tedbirler düşünülmüş. Kreş imkanları ayarlanmış. Bu sosyal kaygının da olması ve bu gezdiğimiz büyük tesislerde çalışanların her türlü ihtiyacının düşünülerek iş ortamının oluşturulması bizi ayrıca mutlu etti. Bugün Çankırı’da Şabanözü’nde bir bakıma dünyaya üretim yapan yerleri görmek gezmek bizim için kıvanç kaynağı oldu.

Partimiz yoğun bir şekilde örgütleniyor.  Türkiye’nin 718 ilçesinde ilçe başkanımız görevinin başında, 81 ilde il başkanı görevlendirdik. Sadece yönetim kurulu üyesi olan arkadaşlarımızın sayısı 12 bin 500’ü geçti bugün itibariyle. Aynı zamanda pek çok konuda çözmelerimizi üretiyoruz. Seçim sonrası kurulacak hükümetin yapacaklarını bütün detaylarıyla hazırlıyoruz. İlk eylem planımızı tarımda açıkladık. Tarım eylem planımız 56 madde çok kapsamlı eylem planı oldu. Arkasından afet yönetimi, sosyal politikalar, dijital dönüşüm teknoloji ekonomi derken önümüzdeki hafta da Bursa’da yerel yönetimler ve şehircilikle ilgili  eylem planımızı açıklayacağız. Arkasından üniversiteler geliyor. Daha sonra doğa hakları ve çevre var. Sağlık var yargı reformu var. A dan z ye her alanda şu anda eylem planları hazırlıyoruz ki seçimlerden sonra kurulacak hükümet, ilk günden itibaren, ilk dakikadan itibaren çalışmaya başlasın. Kurulacak hükümete gece gündüz meşgul edecek gece gündüz koşturacak kadar çok işi şimdiden hazırlıyoruz. Çünkü sorunlarımız büyüyor. Ülkemiz bir krizden diğerine savruluyor. Her alanda kriz yaşanıyor. Çözüm içinde kaybedecek bir dakikamız dahi olmayacak seçimden sonra. O yüzden bugünden hazırlanmak gerekiyor. Seçimi kazanıp da Türkiye’yi kaybetmek var. Biz onu asla istemiyoruz. Bir yandan partimizin teşkilatını büyütürken Türkiye’nin dört bir tarafında vatandaşlarımızla doğrudan temas kuracak bir örgüt alt yapısını kurarken bir yandan da seçimlerden sonra neler yapılacağını bütün detaylarla çalışıyoruz.

Parlamenter sistemle ilgili bir çalışma yaptık. Bunu da 6 siyasi partinin bir araya gelip mutabakatıyla sonuçlandırdık. Buda kıymetli bir çalışma oldu Türkiye için. Tam 44 sayfalık metinde 6 siyasi parti bütün kelimesi noktası virgülüne kadar mutabık kaldı. Şimdi bunun hayata geçirilmesiyle ilgili, yani seçimlerden sonra parlamenter sisteme geçene kadar ülkenin nasıl yönetileceğiyle alakalı bir çalışma yapıyoruz. Buna parlamenter sisteme geçiş sürecinin yol haritası diyoruz.

Ayrıca seçim güvenliğiyle ilgili de yine 6 partinin bir kararı oldu. Ortak bir seçim güvenliği, sandık güvenliği sistemi kurmak konusunda mutabakata vardık bunla ilgili  çalışma komisyonu kurduk. Diyeceğim bir yandan biz DEVA partisi olarak yoğun çalışıyoruz, bir yandan da 6’lı masaya katkımızı sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Rusya-Ukrayna Savaşı’yla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ali Babacan, “Ukrayna-Rusya Savaşı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Birleşmiş Milletler Sistemi kurulduktan sonra dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli dış politika ve güvenlik krizi. Türkiyenin burada tabi özel bir konumu var, her iki ülkeyle de geçmişi olan, her iki ülkeyle de yoğun ilişkileri olan bir ülke türkiye. Aynı zamanda türkiye bir nato üyesi. Dolayısıyla bir yandan nato mesuliyetleri var türkiyenin bir yandan da rusyayla da ukraynayla da özel ilişkileri olan bir ülke. Türkiyenin barış için yoğun bir çaba ortaya koyması çok kıymetli. Barış için her iki tarafla da görüşebiliyor olması çok kıymetli. Türkiyenin şu anda bu rolü son derece önemli. Yani bir an önce ateşkesin sağlanması ve nihayetinde bir barış anlaşmasının sağlanması en önemli hedef olmalı burada. Bu hedefi gerçekleştirirken tabi ki rusyanın yapmış olduğu bu hukuk ihlali göz yumulabilecek bir şey değil. Müsamahalı bir yaklaşım göstermesi türkiyenin bu işe söz konusu değil, olamaz yani. Yaptırım kararı her ülkenin kendi verdiği karar. Amerikanın ayrı yaptırım kararları var, Avrupa birliğinin ayrı yaptırımları var, münferit başka ülkelerin yaptırım kararları var. Dolayısıyla bu yaptırım kararları her ülkenin kendi milli kararı olacak. Burada önemli olan bu yaptırımların bir amacı var, bu yaptırımların amacına ulaşması önemli, çünkü ekonomik yaptırım olmasa bunun alternatifi bir başka savaş. Yani dolayısıyla yine ekonomik yaptırım şu anda önemli bir enstrüman olarak görünüyor. Türkiyeye düşen bu ekonomik yaptırımlar konusunda rusyaya bir rahatlı alanı açacak bir pozisyona girmemesi. Yaptırımların etkisini azaltacak bir tutuma girmemesi. Yoksa türkiyenin ilave yaptırımı, avrupada amerikada ya da başka bir ülkelerin yapmadığı yaptırımı rusyaya karşı türkiyenin yapmasının çok anlamı da olmayabilir. Türkiyenin tutumu mevcut yaptırımları boşa düşüren, mevcut yaptırımlarla bir miktar sıkıştırılan rusyaya bir alan açan, kapı açan bir tutuma girmemesi önemli türkiyenin. Biz çok yakından izliyoruz. Gördüğümüz hataları yanlışları da hemen dillendiriyoruz, hükümete uyarılarımızı yapıyoruz. Yanlışları olduğunda da hemen eleştirilerimizi ortaya koyuyoruz. Yapılması gerekenler konusunda da tavsiyelerimizi hükümete iletiyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı altılı masanın mutabakatıyla belirleneceğini belirten Babacan, “Bizim şu anda altılı masada parlamenter sistem çalışan partilerden birisi olarak diğer genel başkanlarla varmış olduğumuz bir mutabakat var, o da şu bu altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı altılı masanın mutabakatıyla belirlenecek, öyle bir kararımız var. Bir kararımız daha, seçim dönemine girinceye kadar cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda herhangi bir. Görüşmede bulunmayacağız, herhangi bir fikir beyan etmeyeceğiz. Yani bu konu bugünün konusu değil, seçimlere biraz yaklaşalım, seçim havasına girelim o güne kadar zaten adı geçeen herkesi milletimiz değerlendirecektir. Kamuoyunun terazisinde her isim değerlendiriliyor. Bizim erken aşamada isim konuşmaya başlamamız doğru değil. Biz zaten deva partisi olarak bu konulara hiç girmiyoruz. Kendi partimiz içerisinde bir kararımız var. Parti içerisinde dahi tartışmıyoruz, çünkü bugünün konusu değil ama 6 genel başkanın da bu konuyu cumhurbaşkanı adayının kim olacağı, kim olmayacağı hususunu seçime yakın bir dönemde ele alma konusunda almış olduğu kararı da ben kıymetli buluyorum. Bunlar çok erken tartışmalar günü gelince hepsi konuşulur” şeklinde konuştu.

Hayat pahalılığına değinen Babacan, “Şu anda iktidardaki partiler daha doğrusu partilerin genel başkanları diyelim, çarşıya pazara giden her AK Partil’i,  her MHP’li hayat pahalılığını, sorunları görüyor, krizi yaşıyor. Evinden çıkmıyorsa yaşamıyor ya da izole bir şekilde bir yerlerde yaşıyorsa türkiyenin gerçeklerinden haberi yok ama her ak partilinin her mhplinin bildiği yaşadığı bir hayat pahalılığı var bu ülkenin gerçeği. Kimse bunu inkar edemez. Bu sorunlar belli şu anda ülkeyi yönetenlerin insanları konuşturmama, eleştiriye tahammülü olmama gibi bir tutumu var. Olumsuz şeyleri duymak istemiyorlar, olumsuz konuşanlara her türlü yaptırımı uygulamaya çalışıyorlar. Halbuki gerçekleri, sorunları konuşamazsanız çözüm üretemezsiniz. Mutlaka önce gerçekleri kabul etmek lazım. Hastalığı inkar ettiğiniz zaman tedavi aşamasına geçemezsiniz. Önce hastalığı kabul edeceksiniz ki tedavi aşamasına geçelim. Zaten türkiyenin şu anda en önemli sorunu bu. sorunları çözmek de o kadar zor değil, karamsar olmaya gerek yok. Bazen bana söylüyorlar kriz çok büyük diye ama öyle değil yani. Çok hızlı çözülür, dürüst ve ehil kadroları işin başına getirin istişareyle, ortak akılla karar alın nasıl memleket hemen toparlanıyor görürüz” ifadelerine yer verdi.

Düzenlenen basın toplantısının ardından Ali Babacan, şehit ve gazi aileleriyle iftarda bir araya geldi ve sorunlarını dinledi.

Bu haber 898 kez okundu.
Bölgesel - 16:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by