Sumitomo Rubber Ako
-3° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“Allah’ın izni ile Beyt’ül Mal’a Şehr’ül Emin olmaya geldik”

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, belediye başkanlığı makamının nasıl olması gerektiği hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başkan Esen, belediye başkanlarına güvenilerek emanet edilen beldeyi temsil ettikleri için Şehr’ül Emin denildiğini söyleyerek, “Eskiden büyüklerimiz belediye başkanı demezler Şehr’ül-Emin derlerdi. Belediye başkanları, kendisine güvenilerek emanet edilen o beldeyi temsil etmeleri nedeniyle Şehr’ün Emin (Beldenin güvenilir […]
Çankırı Gündemi - 7 Eylül 2020 10:03 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, belediye başkanlığı makamının nasıl olması gerektiği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Esen, belediye başkanlarına güvenilerek emanet edilen beldeyi temsil ettikleri için Şehr’ül Emin denildiğini söyleyerek, “Eskiden büyüklerimiz belediye başkanı demezler Şehr’ül-Emin derlerdi. Belediye başkanları, kendisine güvenilerek emanet edilen o beldeyi temsil etmeleri nedeniyle Şehr’ün Emin (Beldenin güvenilir insanı) olarak anılıyordu. Halkın güvenini Allah’ın izni ile sarsmamaya gayret edeceğiz. Şehr’ül Emin, şehri ve içinde yaşayanları emanet bilmek, bu emanete ihanet etmemek demektir. O yerin güvenilen idarecisi olmak, idare ederken Hazreti Ömer gibi adil, Hazreti Ebu Bekir gibi sadık, Hazreti Ali gibi vefalı ve yiğit olmak demektir. Hizmet ederken de halka, hakka hizmet ettiğini bilen olmak demektir. Şehr’ül Emin hak pişirmek, hak dağıtmak ve hak gözetmek demektir. Şehrin emin kişisi, emin insanı yani bugünkü manası ile seçilmiş belediye başkanıdır. Bu şehrin imarından, turizminden, çöpünden, çevresinden ve o yerleşim yerinde yaşayanların refahından v.b şeylerden sorumlu kişidir. Şehr’ül Emin yaptığı işin hesabını önce vicdanına, sonra Allah’a sonra şehre ve insanına verir. Beyt’ül Mal olarak nitelendirdiğimiz belediyenin gelirini, taşınır veya taşınmazları ile belediye şirketlerini kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda kullanamazlar. Rabbimin nasibi ve sizlerin teveccühü ile belediye başkanlığı mazbatasını alarak bu kutsal emaneti devraldık. Biz Allah’ın izni ile Beyt’ül Mal’a Şehr’ül Emin olmaya geldik. Allah’a hamdolsun ki ilk günkü azim ve kararlılıkla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 14207 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by