Sumitomo Rubber Ako
23° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Ayrancı, “Biz öğrenci odaklı bir üniversiteyiz”

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Karatekin Üniversitesi, öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine Rektör Ayrancı talimatıyla yeni normale uygun mezuniyet töreni gerçekleştirdi. ÇAKÜ tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Pandemi dönemi boyunca uygulamaya koyduğu projelerle birçok üniversite ve kuruma öncülük eden Çankırı Karatekin Üniversitesi yine bir ilk olarak yeni normale uygun mezuniyet töreni düzenlemiş; tören öğrenciler tarafından […]
Çankırı Gündemi - 2 Ekim 2020 10:50 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi, öğrencilerden gelen yoğun talep üzerine Rektör Ayrancı talimatıyla yeni normale uygun mezuniyet töreni gerçekleştirdi.

ÇAKÜ tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Pandemi dönemi boyunca uygulamaya koyduğu projelerle birçok üniversite ve kuruma öncülük eden Çankırı Karatekin Üniversitesi yine bir ilk olarak yeni normale uygun mezuniyet töreni düzenlemiş; tören öğrenciler tarafından büyük ilgi görmüştü.

Bilindiği üzere pandemi döneminde organizasyon ve etkinliklerin iptal edilmesi üzerine 2019-2020 mezunları için tören düzenlenememişti. Mezun öğrenciler ise sosyal medya ve diğer mecralar üzerinden Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’ya mezuniyet töreni için yoğun talepte bulundular. Öğrencilerinin taleplerine kayıtsız kalamayan Rektör Ayrancı ilgili birimlerle görüşerek Uluyazı Kampüsü merkezinde mezuniyet töreni için bir alan oluşturulması talimatını verdi. Türkiye’de bir ilk olan bu mezuniyet töreni için çok mutlu olduklarını, ÇAKÜ’lü olmanın ayrıcalığını yaşadıklarını ifade eden öğrenciler mezuniyet töreni sonrası duygu ve düşüncelerini  “2020 Mezuniyet Anı Defterine”  yazdılar.

Rektör Ayrancı, “Hep ifade ettiğim bir şey var; biz öğrenci odaklı bir üniversiteyiz. Benim rektör olarak yönetim anlayışımda birinci sırada öğrencilerimiz, ikinci sırada akademisyenlerimiz, üçüncü sırada idari personelimiz ve son olarak biz yöneticiler vardır. Öğrencilerimiz başarılı bir şekilde mezun olmuşlardı; ama bu başarıyı içinde bulunduğumuz süreçten dolayı alışılagelmiş bir mezuniyet töreni ile taçlandıramamanın burukluğu içerisindeydiler. Bu burukluklarını birçok kanaldan birçok kez bana iletince kayıtsız kalamadım. Biz yetişkinler olarak bazı şeyleri tolere edebiliyor ve olgunlukla karşılayabiliyoruz; ama geriden büyük bir bilgi yükü, enerji ve heyecanla gümbür gümbür gelen bir yeni nesil var. Yeni nesli sürekli eleştirmek yerine onları anlamaya çalışmalıyız. Biz de bunu yaptık. Onların önlerindeki yeni hayata, içlerinde bir mezuniyet ukdesi kalarak atılmasına gönlümüz razı olmadı ve hem pandemi şartlarına uygun hem de onların memnun kalacağı bir mezuniyet platformu oluşturmak istedik.  Şimdi sosyal medyadan gelen geri dönüşler ve anı defterinde yazılanlara bakınca iyi ki de yapmışız diyorum. Biz, bu uygulama gibi birçok projemizle ilkleri gerçekleştirerek Türkiye’de örnek bir üniversite olduk. Birçok üniversiteden bize bu uygulamalar için yardım ve danışmanlık talebi geldi. Hepsine yardımcı olmaya çalıştık. Bu süreçte Ülkemiz için sorumluluk alan, elini taşın altına çekinmeden koyan bir bilim yuvası olmanın onur ve mutluluğunu da yaşadık” ifadelerini kıllandı.

Bu haber 637 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by