Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Bakan Fatih Dönmez Çankırı’da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çankırı’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Dönmezin Çankırı’daki ilk durağı Valilik Binası oldu. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ı makamında ziyaret eden Bakan Dönmez, Valilik Sosyal Tesis Konferans Salonu’nda düzenlenen İstişare Toplantısı’na katıldı. İstişare Toplantısı’na Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın yanı sıra, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, AK Parti Çankırı Milletvekili […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 29 Nisan 2022 17:46 A A

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çankırı’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Dönmezin Çankırı’daki ilk durağı Valilik Binası oldu. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ı makamında ziyaret eden Bakan Dönmez, Valilik Sosyal Tesis Konferans Salonu’nda düzenlenen İstişare Toplantısı’na katıldı. İstişare Toplantısı’na Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın yanı sıra, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, AK Parti Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, AK Parti Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, kaymakamlar ilçe belediye başkanları, STK ve siyasi parti temsilcileri katılım sağladı. Toplantı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Valilik ziyareti sonrasında Çarşamba Pazar Alanı’nda iftar programına katıldı. Bakan Dönmez iftar programında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talinatlarıyla her yere doğalgaz götürdüklerini belirterek, “Sadece doğalgaz ve elektrikte birkaç örnek vererek yaptıklarımızın neler olduğunu mukayeseli olarak sizlere aktarmak istiyorum. Doğalgazda sadece 5 büyük ilde gaz vardı. Ankara’da hep derdik ki, ‘belki merkezde yaşıyorsa doğalgaz kullanıyordur.’ Çankırı gibi illerde yoktu. Bunlar hep bizim zamanımızda vardı. Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli’de çok az miktarda toplam 50 ilçede doğalgaz varken Bugün, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, ‘batıda ne varsa doğuda da o hizmeti götüreceğiz’ anlayışı ile Edirne’den Karsa, Çankırı’dan Konya’ya her tarafa doğalgaz getirdik. Çankırı’da 2008 yılında, bu konforlu yaşamın bir değişmez parçası olan doğalgazla tanıştık. Çankırı’nın neredeyse yüzde 80 ilçesinde de gazı götürmüşüz. Birkaç ilçemiz kalmış, onlar için de arkadaşlarımız çalışıyor. Program dahilinde oralara da getireceğiz. Nasıl diğerlerine götürdüysek oraları da gazsız bırakmayacağız” ifadelerine yer verdi.

Elektrik enerjisine 100 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını ifade eden Fatih Dönmez, “2000’li yılların başında 30 bin megawattlık elektrik kurulu gücümüz vardı. Bugün artık 100 bin megawattı geçtik. Dünyada bu kadar kurulu güce sahip 14 ülke var. Avrupa’da 6 ülkeden birisiyiz. Eskilerimiz hatırlayabilir. Günde birkaç saat elektrik kesiliyordu. Şimdi arızalar, olağanüstü durumlar hariç kesintimiz yok. O zamanlar kurulu gücümüz yetmediği için mecburen kesintili pay ederek yapabiliyorduk. Elektrikte sessiz bir devrim yaptık. Neredeyse 100 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Büyük çoğunluğunu da kendi milli bütçemizden, hazine kaynaklarımızdan karşılamadan yaptık. Yüzde 80- 90’ı özel sektör kaynağı. O kaynakları da sizlere hastane, okul, yol yapmak üzere ayırmış olduk. Şimdi yap işlet devret modellerini biliyorsunuz, muhalefetin bir kısmı eleştiriyor. O modelle yapılmamış olsaydı, biz bütün kaynaklarımızı bu işlere ayırmış olsaydık ya hastanemiz eksik olacaktı ya okulumuz eksik olacaktı ya elektrik direğimiz eksik olacaktı” şeklinde konuştu

İftar programının ardından Taş Mescit’te düzenlenen Gençlik Buluşması’na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Biz hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem de arkadaşlarımızla dile getiriyoruz, ‘insanı yaşat k devlet yaşasın.’ İnsan odaklı medeniyetin maddi ve manevi eserlerinin ihyası bizim için son derece önemli. Bu binaların yapılıp içinin boş olmasının da bir anlamı yok. Buraları yaşatacak olan bu ruh. Bizim bu ruhu ihya etmemiz gerekiyor. Şehirlerimizi, yaşadığımız mekanları fiziki anlamda nasıl imar eden mimarlar var ise inşaları, gönüllerimiz, ruhlarımızı imar eden gönül insanlarımız var. Allah onlardan razı olsun. Burayı 8 asır önce hem maddi anlamda insan hastalıklarına şifa olmak hem de manevi anlam da şifa bulmak için nakli ve akli ilimler aynı çatı altında veren bir müessese kurmuşlar. Belki çok da geç olsa bu eseri ihya etmiş oldular. Bu eserin yeniden kazandırılmasında emeği geçen ağabeylerimiz, kardeşlerimiz var, onlara da teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu haber 426 kez okundu.
Bölgesel - 17:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by