Sumitomo Rubber Ako
Kapalı

Başkan Bölükbaşı: Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığının bilinmesini istiyoruz

Başkan Bölükbaşı, “Yurtsuz bırakılan bu insanların vatanlarına bir daha geri dönmeleri ise ne yazık ki mümkün olmamıştır.  Sürgün edilen Ahıska Türklerinin vatansız bırakıldığı tarihin hafızalarımızda yer etmesini, Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığının bilinmesini istiyoruz.” dedi. Çankırı’da Yeni Gün Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı Ahıska Türklerini Anma Programı düzenledi. Program dün […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 14 Kasım 2022 17:49 A A

Başkan Bölükbaşı, “Yurtsuz bırakılan bu insanların vatanlarına bir daha geri dönmeleri ise ne yazık ki mümkün olmamıştır.  Sürgün edilen Ahıska Türklerinin vatansız bırakıldığı tarihin hafızalarımızda yer etmesini, Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığının bilinmesini istiyoruz.” dedi.

Çankırı’da Yeni Gün

Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanlığı Ahıska Türklerini Anma Programı düzenledi. Program dün 13:00’da Tarihi Karataş Hamamı yanında bulunan Ahıska Türkleri mezarlığında gerçekleştirildi.

Dün gerçekleştirilen programda açıklamalarda bulunan Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı, “SSCB kayıtlarına göre, Rusya’nın sınır güvenliğini sağlamak ve Karadeniz çevresini Türklerden temizlemek amacıyla bu bölgedeki Türk Toplumlarının sürgün edildiğidir. 14 Kasım tarihteki bilinen en son büyük sürgünün bugün 78. Yıldönümüdür.  2 Kasım 1943. Kafkasya’da yaşayan bir Türk topluluğu olan Karaçay Türkleri,  Mart 1944’te Malkar Türkleri ve en acımasızı, bizlerde derin izler bırakan, bu zulmün hafızalarımızdan silinmeyen 14 Kasım 1944 Ahıska Türkleri sürgünü.” dedi.

Ahıska Türklerinin Stalin’in zulmüne maruz kaldığını ifade eden Başkan Bölükbaşı, “Tarihte unutulmayacak acılar bırakan Türkçe konuşan, Hanefi-Sünnî inancına sahip olan Ahıska Türkleri Stalin’in zulmüne maruz kalarak yaşadığı topraklardan sürgün edilmişlerdir. Buna sürgün değil buna soykırım desek daha doğru olur.” şeklinde konuştu.

Sürgünle ilgili bilgilendirmelerde bulunan Başkan İsa Bölükbaşı, “Tarihe ve insanlığa kara bir leke gibi düşen 14 Kasım 1944‘de Sosyalist Sovyetler Cumhuriyetler Birliği sınırları içerisindeki Gürcistan’ın Meşhedi bölgesinde yaşayan Ahıska Türkleri vatan topraklarından koparılarak orta Asya steplerine, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan gibi bölgelere sürgün ediliyorlardı. Sabahın dördünde hiçbir hazırlık yapmalarına izin verilmeden iki saat içerisinde kamyonlara yüklenerek, trenlere kadar taşınıyor. İnşaasında çalıştıkları tren yoluyla 212 köydeki 16.700 aileden 18.923’ü erkek, 27.309’u kadın ve 45.989’u 16 yaşın altındaki çocuklardan oluşan yaklaşık 95.000 Ahıska Türkü, Sığır vagonlarına doldurularak; doğuya, Orta Asya’ya sürülüyordu. Sürgüne gönderilenlerin köylerine, ermeni soylu Sovyet vatandaşları yerleştiriliyordu. Sürgün edilenlerin büyük bir kısmı açlık, soğuk ve salgın hastalıktan sürüldüklere yere bile varamadan ölüyordu. 10 gün olarak planlanan sürgünlerin nakli bir ay sürüyordu.  Yurtsuz bırakılan bu insanların vatanlarına bir daha geri dönmeleri ise ne yazık ki mümkün olmamıştır.  Sürgün edilen Ahıska Türklerinin vatansız bırakıldığı tarihin hafızalarımızda yer etmesini, Türk’ün Türk’ten başka dostunun olmadığının bilinmesini istiyoruz. Ahıskalı Türklerini anmak için bu mekânı seçmemizin sebebi ise 1917’de Rus Çarlığının yıkılmasıyla Osmanlı Devleti’ne katılan Ahıska bölgesinde yaşayan Türklerin bir kısmı Anadolu’ya göç etmişlerdir. Bir kısım Ahıska Türkü yerleşmek amacıyla Çankırı’ya gelmişler ve buraya yerleşmişler.  Çankırı’da yaşayan Ahıskalı soydaşlarımızın vefat edenleri buraya defnetmişlerdir.  Son zamanlarda Belediye Başkanımız Sayın İsmail Hakkı Esen tarafından onarılan bu yerde Ahıskalı soydaşlarımız yatmaktadır. Buranın bakımı yapılarak gün yüzüne çıkmasını sağlayan Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz.  Burada yatan ve göç esnasında vefat eden Ahıskalı kardeşlerimizin ruhuna indirilen hatmin duasını yaparak, rabbimden kullarının böyle bir eziyet ile bir daha karşılaşmamasını niyaz ederek insanlık görevimizi yapmak istiyoruz. Programımıza kıymet verip; bu hissiyatı bizlerle birlikte yaşayan sizlere teşekkür ediyorum. Ahıskalı Türklerinin Sürgün Hikâyesini bu konuda bilimsel çalışmaları olan, araştırma yapan Üniversite hocalarımızdan dinlemek üzere TÜRKAV Toplantı Salonunda her hafta yapmış olduğumuz Salı sohbetinde sizlerle paylaşmayı diliyor, saygılar sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

1917’de Rus Çarlığının yıkılmasıyla Osmanlı Devleti’ne katılan Ahıska bölgesinde yaşayan Türklerin bir kısmı Anadolu’ya göç ettiğini dile getiren Bölükbaşı,  bir kısım Ahıska Türkü’nün Çankırı’ya gelerek yerleştiğini ve Çankırı’da yaşayan Ahıskalı soydaşlardan vefat edenleri buraya defnedildiğini dile getirdi.

Bölükbaşı’nın konuşmasının ardından merhum Ahıskalı Türkler için indirilen hatmin duası Alibey Camii İmam Hatibi Halil Özgen tarafından yapıldı.

Katılımcılar tarafından mezarlara karanfil bırakılırken, TÜRKAV tarafından lokum ikram edildi.

Muhabir: Şeyma Nur Duran

Bu haber 403 kez okundu.
Bölgesel - 17:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by