Sumitomo Rubber Ako
11° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Başkan Esen: Gururlandığımız mücadelenin geçiş noktası ‘Çankırı’

Çankırı’da Yeni Gün Atatürk’ün şapka devrimi için Çankırı’ya geldiği 23 Ağustos 1925 tarihi, yapılan tören ile Çankırı’da anıldı. Çankırı Valiliği ve Çankırı Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün kente gelişi ve Şapka İnkılabının 95’inci yıl dönümü düzenlenen anma töreni ile kutlandı. Programa Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan […]
Çankırı Gündemi - 25 Ağustos 2020 09:50 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Atatürk’ün şapka devrimi için Çankırı’ya geldiği 23 Ağustos 1925 tarihi, yapılan tören ile Çankırı’da anıldı. Çankırı Valiliği ve Çankırı Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün kente gelişi ve Şapka İnkılabının 95’inci yıl dönümü düzenlenen anma töreni ile kutlandı.

Programa Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Tunç, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Abdullah Ayaz, Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törende Atatürk’ün Çankırı’ya gelişini temsil eden Türk bayrağını öğrencilerden teslim aldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıt alanının önüne belediyenin çelengi bırakıldı. Daha sonra Atatürk’ün 95 yıl önce Çankırı halkına  yapmış olduğu hitap okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen iletti.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, törende yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çankırı’ya gelişi ve Şapka İnkılabının 95. yıl dönümünü kutladıklarını belirtti. Atatürk’ün şapka inkılabının fitilini Çankırı’da yaktığını anımsatan Esen, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu sadece Çankırı’dan geçmemiş, Şapka İnkılabının fitilini de Çankırı’da yakmıştır. Vatansever Çankırı halkının, büyük bir heyecan ve inanç ile Atasını karşılaması, onun ilke ve inkılaplarına bağlılığının en büyük göstergesidir. Bu yüzden Çankırılılar, dün olduğu gibi bugün de Atasının özgürlüklerinin, demokrasisinin ve değerlerinin her zaman yanındadır. O günden bugüne değişmeyen en önemli şey; coğrafyası, yer altı ve yerüstü zenginlikleri ve tüm kaynakları ile bu ülkeyi hazmedemeyenlerdir. Geçmişinde gurur duyulacak bir mücadelenin geçiş noktası olan memleketimiz Çankırı, bugün ve yarın da pusuda yatan hainlere göz açtırmayacaktır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bırakmış olduğu Türkiye Cumhuriyeti, kendisinin de ifade ettiği gibi ilelebet payidar kalacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Anadolu insanının yurduna ve milletine büyük bir tutkuyla bağlı olduğunu dile getiren Esen, “Çankırı, Ilgaz, Kastamonu, İnebolu güzergahı, yavrusunun üzerindeki örtüyü, ‘Aman nemden etkilenmesin’ diyerek cephanesine örten, cefakar anaların, fedakar babaların ve yaşı ne olursa olsun kahraman evlatların yoludur. Böyle bir örneği ancak Anadolu’da görür, Anadolu’da yaşarsınız. O günden bugüne değişmeyen en önemli şey coğrafyası, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ve tüm kaynakları ile bu ülkeyi hazmedemeyenlerdir. Geçmişinde gurur duyulacak bir mücadelenin geçiş noktası olan memleketimiz Çankırı, bugün ve yarın da pusuda yatan hainlere göz açtırmayacaktır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bırakmış olduğu Türkiye Cumhuriyeti kendisinin de ifade ettiği gibi ilelebet payidar kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu haber 690 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by