Sumitomo Rubber Ako
20° Hafif yağmur
  • EURO
  • DOLAR

Başkan Öztürk, Berat Kandili’ni kutladı

Çankırı’da Yeni Gün Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, Berat Kandili münasebeti ile bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan Öztürk, mesajında, “Şaban ayının  14. gününü 15. gününe, (27 Mart Cumartesi gününü 28 Mart  Pazar gününe) bağlayan geceyi bu sene inşallah “Berat Kandili” olarak idrak edeceğiz. Dinî geleneğimizde af, merhamet ve mağfiret vesilesi olarak kabul edilen mübarek Berat […]
Çankırı'da Yeni Gün - Çankırı'da Yeni Gün - Bölgesel - 26 Mart 2021 15:17 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk, Berat Kandili münasebeti ile bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Öztürk, mesajında, “Şaban ayının  14. gününü 15. gününe, (27 Mart Cumartesi gününü 28 Mart  Pazar gününe) bağlayan geceyi bu sene inşallah “Berat Kandili” olarak idrak edeceğiz.

Dinî geleneğimizde af, merhamet ve mağfiret vesilesi olarak kabul edilen mübarek Berat gecesini, Cenab-ı Hakk’ın lütuf ve inayetiyle, hep birlikte  idrak edeceğiz.

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

Berat, nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan Ramazan ayına bizi hazırlayan; diri bir zihin ve berrak bir gönülle aşama aşama kemale ulaştıran Rabbimizle, taat ve itaat zemininde buluşturan bir yakınlaşmadır.

İslam âleminde Berat gecesinin canlı tutulmasının sebebi; Hz. Peygamber (s.a.v.)’in bu gece birçok ashabın ve şühedanın metfun bulunduğu kabristana giderek müminlere ve şehitlere dua etmesinden ve bu gecede çokça ibadet etmesindendir.

Biz de Berat gecesine önem vererek, Peygamberimizden (s.a.v.) öğrendiğimiz dualar ile Allah’a yalvaralım. Bu gecenin önem ve faziletini çocuklarımıza, gençlerimize anlatalım. Akraba ve komşularımızdan fakir olanlara yardım edip, sıkıntılarını giderelim. Bol bol kaza ve nafile namazları kılarak, Kur’an-ı Kerim okuyarak bu gecenin feyzinden nasip almaya çalışalım.

Allah için aramızdaki dargınlıkları ve küskünleri kaldıralım. Birbirimize sevgi, hoşgörü ve iyiliklerle yaklaşalım, kırılan gönülleri onarmaya gayret edelim. Devletimizin bekası, milletimizin birlik ve beraberliği, vatanımızın her türlü tehlike ve felaketlerden muhafazası için dua edelim.

Bu gece münasebeti ile Ilgazlı hemşerilerimiz başta olmak üzere tüm İslam Aleminin  Berat Kandilini gönülden tebrik eder, sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice günlere erişmemizi, yaklaşmakta olan Ramazan ayına da huzur içinde kavuşmamızı Yüce Allah’tan niyaz ederim. Berat kandilimiz mübarek olsun” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 462 kez okundu.
Bölgesel - 15:17 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by