Sumitomo Rubber Ako
-1° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Batıya açılan kapı: ÇERKEŞ

Çankırı’da Yeni Gün Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile Çerkeş Millet Kıraathanesi’nde kahvaltı programında bir araya geldi. Sopacı, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile Çerkeş Millet Kıraathanesi’nde kahvaltı programında bir araya geldi. Sopacı, Çankırı’da görev yapan basın […]
Bölgesel - 19 Ocak 2021 11:38 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile Çerkeş Millet Kıraathanesi’nde kahvaltı programında bir araya geldi. Sopacı, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı geçtiğimiz Cuma günü basın mensupları ile Çerkeş Millet Kıraathanesi’nde kahvaltı programında bir araya geldi.

Sopacı, Çankırı’da görev yapan basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Yapılan kahvaltı programının ardından Sopacı göreve geldiği günden bugüne Çerkeş için yapılan projeler hakkında bilgiler verdi.

“Borçlanmaları önümüzde bulduk”

2014 yılından bu yana durmadan, yorulmadan Çerkeş için çalıştıklarını ifade eden Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, “2014 Yılı Nisan ayında görevi teslim aldığımızda ilçemizde bir karış asfalt, hizmet edecek bir tane araç, belediyemiz mülklerinde 54 adet haciz, 9 ay ödenmemiş personel alacakları, emekli olan 20 personelimizin tazminat alacağı, 25 yıl ödenmeyen SGK ve Vergi Borçları, birikmiş elektrik faturaları, Bankalardan çekilen krediler, ilçe esnafımıza fütursuzca yapılmış borçlanmaları önümüzde bulduk” ifadelerine yer verdi.

“Vizyon planı çalışmamız ile yönümüzü belirledik”

Profesyonel bir ekip tarafından vizyon planı hazırladıklarını ifade eden Sopacı, “Yaptığımız anket çalışmaları ve profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan vizyon planı çalışmamız ile yönümüzü belirledik. Tasarruf tedbirleri ile geçmişteki borçlarımızdan kurtularak, fiyat araştırmaları ve pazarlıklarla yapılan malzeme alımlarının faturalarını düzenli bir şekilde ödüyoruz. Bugün itibarlı, borçlarını ödeyen, ekonomik olarak güçlü ve mali yapısı sağlam bir belediye haline geldik” şeklinde konuştu.

“Vatandaşımızın hizmetine açtık”

Sopacı, 19.380 metre kanalizasyon çalışması yaptıklarını dile getirerek, “3600 metre yağmur hattını belediyemiz ekipmanı ve personeli ile tamamladık. 16 km ılıca İçme Suyu Terfi Hattını, 12 km Çalcıören Köyü İçme Suyu Terfi Hattı’nı da kendi personelimiz ve ekipmanımız ile gerçekleştirdik. İlçemiz genelinde 140 km içme suyu hattı tamamı ile yenilendi. 5500 su abone bağlantısı sil baştan yapıldı. Dijital ortamda da takip edebileceğimiz 3 Adet İçme Suyu depomuz son sistem olarak yapılarak içme suyu projemiz tamamlandı. İlçemizin ana caddelerinde elektrik hatları yer altına aldırılarak kablo ve direk kirliliğinde kurtulunarak yeni sokak aydınlatma lambaları da yerleştirildi. İlçemiz genelinde %90 oranında doğalgaz çalışması tamamlandı ilçe bu dönemde doğalgaza kavuştu. Ankara Girişindeki Ucube Beton yığını ve kanalı, 12 metre genişliğinde iki buçuk metre derinliğinde tünel kanal yapıldıktan sonra sıcak asfalt, refüj ve peyzaj çalışması sonrası duble yol olarak vatandaşımızın hizmetine açtık. D-100 Karayolu üzerine 2 adet üst geçit ve şehir geçişi aydınlatma çalışması, ilçe merkezi tren hattı üzerine köprülü üst geçit ve yine tren hattı üzerine 2 adet alt geçit çalışması tamamlandı. Çerkeş Belediyesi Yeni Canlı Hayvan Pazarı şuanki maliyetle 6.000.000,00TL” dedi.

“Bölgedeki tek modern et kombinası”

Bölgedeki tek Modern Et Kombinasını 9 milyon lira maliyet ile yapıldığını vurgulayan Sopacı, “7.000.000,00 Euro maliyet ile Biogaz Tesisi faaliyete başlamıştır. Günlük 350 Ton Kuru Organik Gübre,  saatlik 1.5 MEGAWATT Elektrik Üretimi yapabilecek kapasitededir” ifadelerine yer verdi.

“Halkımızın hizmetine sunduk”

Tarihi IV. Murad Hamamı ve etrafındaki dükkanların kamulaştırıldığını belirten Sopacı, “İlçemiz Çarşı Merkezinde bulunan Tarihi IV. Murad Hamamı ve etrafındaki dükkanlar Belediyemiz imkanları ile kamulaştırılmış, hamam etrafındaki dükkanlar yıkılarak tarihimiz ortaya çıkartılmıştır. 6 Adet Çok amaçlı Spor Salonu, 1 Adet Açık Halı Saha, 1 adet Çok Amaçlı Kapalı Halı saha ve 1 Adet Kapalı spor salonu, halkımızın hizmetine sunduk. Dikmen kırı mevkiinde Hoca Ali Rıza Ormanı’na yaptığımız mesire alanı bu yıl hizmete açılacaktır. 2014 yılından bu yana 135.500 fidanı toprakla buluşturarak müthiş bir ağaçlandırma seferberliği gerçekleştirdik. Önceki dönemlerde ilçede 3 adet park varken 19 adet yeni park yapıp önceki dönemde yapılan 3 parkı da modernize ettik. 34.700 Ton Sıcak Asfalt, 43.300 metre statik kaplama, 113.000 metrekare kilit parke taşı, 51.930 metre bordür taşı döşeme çalışması tamamlandı. Çankırı ilimizde bir ilki gerçekleştirerek Eski Belediye Caddemizi Trafiğe Kapalı Yaya yoluna dönüştürdük. Hükümet Caddesi üzerine Aydınlatmalı Bisiklet ve Yaya Yolu çalışmamızı tamamladık. 2014 Yılından bu yana 32 adet yeni iş makinesi ve aracı belediyemiz araç filosuna katarak kendi işimizi yapabilir hale geldik. Çerkeş Organize Sanayi Bölgesi’ni yapmış olduğumuz yerinde ve doğru çalışmalar ile yatırımın cazibe merkezi haline getirdik. İlçe Çöplüğü olarak kullanılan Çöp dağlarını temizleyerek OSB 2. Ve 3. Etabın önünü açtık. Çerkeş OSB’de 11 fabrikada 1200 vatandaşımız çalışıyor. 4 Fabrikanın temeli atıldı. 4 fabrikayada yer tahsisi yapıldı” şeklinde konuştu.

“Yeni Çarşı Toki Projesi çalışması tamamlandı”

Yapılan vizyon planı çalışması sonrasındaki çalışmalarından da bahseden Sopacı, “Belediyemiz Öz Kaynakları ile kamulaştırdığımız Tarihi Işıklar Konağı Restore çalışması 2.780.000.00 TL İhale Bedeli ile başlamıştır. 2021 yılında Butik Otel, Restoran ve misafirhane olarak hizmete açılacaktır. Belediyemiz Sosyal Konut Projesi, Millet Kıraathanesi, Hamam, Fitness Spor Salonu yeni yaptırılmış, Belediye Hizmet Binası Tadilatı ve Geçici Terminal Binası tamamlanmıştır. Ankara Yolu Kemer Köprü üzerine 18.219.200.00 TL İhale Bedeli ile yapımına başladığımız Çerkeş Belediyesi Kültür Merkezi kaba inşaatı bitmek üzeredir. 2021 yılında düğün, toplantı ve konferans salonu, kütüphane, kafeterya ve çok amaçlı spor salonu gibi ilçemizin büyük bir eksikliğini giderecek şekilde hizmete açılacaktır. Yeni Çarşı Toki Projesi çalışması tamamlandı. Projede 134 adet daire, 41 adet dükkan,  87 araçlık Yer Altı Otoparkı, 3800 m2 Kapalı Pazaryeri, yeni Belediye ve İtfaiye Binası bulunmaktadır. Yine Her yıl 100.000 Konut Projesi kapsamında ilçemiz İstasyon Mahallesi’ne 157 adet Toplu Konut, Cami ve İş Merkezi projesi tamamlanmıştır” dedi.

“Akhasan Barajı Mesire Alanı Projemizin Proje çalışması tamamlandı”

Çerkeş Eski Çarşı Sokağı sağlıklaştırma çalışmasının projesinin tamamlandığını belirten Sopacı, “Eski Çarşı Sokak Sağlıklaştırma çalışması projesi tamamlandı. 2021 yılında proje çalışması başlayacaktır. Ulusu Islah Projesi İlk Etabı 14.288.410,00 TL Maliyet bedeli ihale edilmiştir. Ankara Yolu üzerinde bulunan Akhasan Barajı Mesire Alanı Projemizin Proje çalışması tamamlanmıştır. Projemizde 212 Kamelya, 100m2 Yöresel Ürün Satış Ünitesi, 450m2 Kır Lokantası, 4Adet İskele, 550metre Ahşap Yürüyüş Alanı, Göl üzerinde 180metre uzunluğunda Zipline, 28 Adet Bungalov Kamp Alanı, 26 Adet Çocuk Oyun Noktası bulunmakta olup projemizin yaklaşık Maliyeti 14.428.195,21 TL ‘dir” ifadelerine yer verdi.

“Tarihi evleri restore çalışmaları her yıl katlanarak artacak”

Çerkeş’te tarihi evleri restore çalışmalarının her yıl katlanarak artacağını söyleyen Sopacı, “Kültür Bakanlığımızın desteği ile şahıs mülkiyetinde olan 6 konutun tescil işlemleri yapılmış olup restore projesi için proje masrafı bakanlığımız tarafından çıkartılmıştır. Tarihi Çerkeş evleri restore çalışmalarımız her yıl katlanarak artacaktır. IV. Murad Hamamı ve IV. Murad Camii Restore Projesi yapımı çalışması devam etmektedir. Pir-i Sani Hz. Türbesi etrafı peyzaj projemiz, yeni abdesthane ve dinlenme alanı çalışmamız 2021 yılında başlayarak tamamlanacaktır” dedi.

“Yöresel ürünlerimizi tescilledik”

Yöresel ürünlerin tescillendiğini de vurgulayan Hasan Sopacı, “İlçemizin Gastronomi Kültürüne desteğimiz yöresel ürünlerimizi tescilleyerek başladı. Çerkeş Kurabiyesi, Çerkeş Sırma Baklavası, Çerkeş Lokumu, Badıma Bükmesi ve Pırasa Dolması tescillenerek marka haline getirilmiştir. Yemek kültürünü yaşatma ve gelecek nesillere aktarma adına Çerkeş Yöresel Lezzetler adı altında yemek kitabı çıkartıyoruz” şeklinde konuştu.

“Halkın sürekli yanındayız”

Çerkeş Belediyesi olarak halkın sürekli yanında olduğunu ifade eden Sopacı, “Çerkeş Belediyesi olarak halkımızın sürekli yanındayız. İlçemizin tanıtımı için önemli bulduğumuz Çerkeş Kültür, Hayvancılık ve Bal Festivallerini 2017-2018 yıllarında gerçekleştirdik. 150. Yıl ve festival etkinliğimiz mecburen Pandemi sonrasına ertelenmiştir. Pandemi sürecinde Cerrahi Maske fiyatlarının astronomik artışı ve karaborsaya düşmesi sebebiyle belediyemiz imkânları ile tam korumalı, 120 bin adet maske üreterek halkımıza, sağlık çalışanlarımıza ve kamu ve özel kuruluşlara ücretsiz dağıtımını gerçekleştirdik. Esnafımızın ve pandemiden etkilenen vatandaşımızın yanında olduk” dedi.

“Gelecek nesillere refah seviyesi yüksek bir Çerkeş bırakabilmek için çalışıyoruz”

Gelecek nesillere refah seviyesi yüksek bir Çerkeş bırakabilmek için çalıştıklarını dile getiren Sopacı, “Gelecek nesillerimize refah seviyesi yüksek, modern, halkımızın huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşayabileceği bir Çerkeş bırakabilmek için çalışmalarımıza ara vermeden, hız kesmeden sokağı dinleyerek, planlı ve projeli olarak, şahıs menfaatlerini gözeterek değil, ilçemiz çıkarlarını göz önünde bulundurarak devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı’nın konuşmasının ardından toplantı soru cevap şeklinde devam etti.

Hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından toplantı sona erdi.

Bu haber 1330 kez okundu.
Bölgesel - 11:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by