Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

BiGG projesinde akademik başarı devam ediyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Didar Üçüncüoğlu, Haziran 2021’de TÜBİTAK TEYDEB 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanmıştı. Çankırı ili ‘geleneksel ve coğrafi tescilli gıda hammaddelerinin veya ürünlerinin inovatif olarak işlenmesi’ ana fikri kapsamında yürütülen proje ile hem yerel ve ulusal ekonomiye katkıda bulunulması; hem de üniversitenin, teknoparkın ve […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 20 Ocak 2022 17:52 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Didar Üçüncüoğlu, Haziran 2021’de TÜBİTAK TEYDEB 1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği almaya hak kazanmıştı.

Çankırı ili ‘geleneksel ve coğrafi tescilli gıda hammaddelerinin veya ürünlerinin inovatif olarak işlenmesi’ ana fikri kapsamında yürütülen proje ile hem yerel ve ulusal ekonomiye katkıda bulunulması; hem de üniversitenin, teknoparkın ve teknoloji transfer ofisinin, ticari ve stratejik ekosistemdeki rollerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

BiGG projesi kapsamında kurulan ‘Yoka Fonksiyonel Gıda Sanayi Ticaret LTD. ŞTİ. Start-up bünyesinde, yine üniversite mezunu iki genç mühendis (Esra Sarıkaya ve Berna Fikriye Erol), Ar-Ge personeli olarak istihdam ediliyor.

ÇAKÜ TEKNOKENT Yönetici A.Ş. merkezli kurulan şirketin, Korgun OSB’deki şubesinde,  atıştırmalık fonksiyonel gıda üretimi’ kapsamındaki Ar-ge faaliyetleri hızla devam ediyor.

Projenin tamamlanan ilk ana iş paketi sonuçları, Uluslararası Araştırma-Geliştirme ve Tasarım Konferansında sözlü bildiri olarak sunuldu ve tam metin halinde yayımlandı. Sunulan bildiri, 6 dalda ilk 25 bildiri içinde yer aldı ve RDCONF AR-GE ve İnovasyon Bildiri Ödülleri 2021 Yarışmasına katılmaya hak kazandı. Projede gelinen noktada elde edilen tüm verilerin paylaşıldığı bilimsel makale ise, The European Journal of Science and Technology (EJOSAT) dergisinde yayımlanmak üzere kabul aldı.

Bu haber 1746 kez okundu.
Bölgesel - 17:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by