Sumitomo Rubber Ako
-8° Açık
  • EURO
  • DOLAR

BİLANÇO AĞIR

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Valisi Abdullah Ayaz Covid-19 salgınının Çankırı’da nasıl ilerlediğine ve son durumu hakkında Çankırı Valiliği’nde bir basın toplantısı düzenledi. Vali Ayaz Yaptığı açıklamasında, “Sizlerinde malumu olduğu üzere sağlık bakanının açıklamalarından takip ediyorsunuzdur. Salgın tüm yurtta tırmanışta maalesef istemediğimiz bir noktaya doğru gittiği 2 gündür Sağlık Bakanlığımız vaka sayılarını da açıklıyor. Bu da […]
Çankırı Gündemi - 28 Kasım 2020 09:57 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz Covid-19 salgınının Çankırı’da nasıl ilerlediğine ve son durumu hakkında Çankırı Valiliği’nde bir basın toplantısı düzenledi.

Vali Ayaz Yaptığı açıklamasında, “Sizlerinde malumu olduğu üzere sağlık bakanının açıklamalarından takip ediyorsunuzdur. Salgın tüm yurtta tırmanışta maalesef istemediğimiz bir noktaya doğru gittiği 2 gündür Sağlık Bakanlığımız vaka sayılarını da açıklıyor. Bu da vatandaşlarımız için önemli bir fikir veriyor olabilir. İlimizde de aynı şekilde vakalarda tırmanış devam etmekte” dedi.

Açıklamasına şöyle devam eden Vali Ayaz, “Özellikle son 2 haftadır yine ciddi bir yükselişle karşı karşıya kalmaktayız. Aşı ile ilgili açıklamaları takip ediyorsunuz. Bu tünelin ucundaki ışığın göründüğünü düşünüyoruz. İnşallah şu ana kadar 3 farklı firma aşı ile ilgili sonuçlarını açıkladılar. Muhtemelen önümüzdeki günlerde 3. fazda çünkü daha çok çalışma var. Yeni açıklamalarda olacak. İlk aşılarda Cumhurbaşkanımızında ifade ettiği gibi aralığın sonunda gelmesini beklemekteyiz. Bunları söylemekten muradım şu vatandaşlarımızdan biraz daha sabır istiyoruz. Şu önümüzdeki 1-1.2 ayı daha az temas daha az hareket daha az sosyalleşmeyle geçirirsek bunu daha az kayıpla atlatacağımızı düşünüyoruz.

Dün bir sağlık çalışanımızı daha kaybetti. Ben tekrar kendisine rahmet diliyorum. Ama çok üzücüydü 46 yaşında bir doktorumuz. Daha öncesinde 45 hemşiremiz daha öncesinde 42 yaşında bir ambulans şoförümüz korona virüse yenik düştüler. Onun için hem vatandaşlarımızın kendi sağlığı hem sevdiklerinin sağlığı, hemde sağlık çalışanlarımızın sağlıkları için lütfen dikkat edelim. Tünelin sonunda ışığın göründüğü inşallah az bir zamanın kaldığını düşünüyoruz. Yanii bu tekrar ifade ediyoruz şimdi her yaş grubundan hastalarımız var. Yoğunluk 55 65 yaş aralığında gerçekten çok hastamız var. İstemediğimiz bir tablo bizi zaten korkutanda bu. Sağlık sistemimizi zorlayanda bu. Hastaneye yatma oranı yükseldikçe maalesef zorlanıyoruz. Hastanemizde herhangi bir problemimiz yok. Şu an için ihtiyacı karşılayabilecek durumdayız. Ama her kapasitenin bir sınırı var. Bunu sağlık bakanımızda ifade etti. Bu kapasitenin zorlanmaması adına hepimizin dikkatli olması gerekmekteki vakaları belirli bir düzeyde kontrol altında tutalım” diye konuştu.

“Vefat sayımız 159’dan 226’ya çıktı”

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz önceki basın toplantısında açıkladığı vefat sayısının arttığını söyledi. Vali Ayaz, “En son ki toplantıda vefat sayılarını 159 olarak vermiştik. Maalesef o zamandan bu zamana vefat sayımız 159’dan 226’ya gitti. Şu anda Çankırı genelinde korona virüs sebebiyle kaybettiğimiz vatandaş sayımız 226. O zamandan bu zamana 67 vatandaşımızı koronavirüse kurban verdik. Bu tablonu korkutuculuğuda en önemli göstergesi. Hafife alınacak herhangi bir tarafı yok. Tablo her geçen gün ağırlaşmakta. Onun için tekrar aşılar gelip inşallah biz aşılama çalışmalarına başlayana kadar vatandaşlarımızdan sabır istiyoruz. Yeni tedbirlerin bir miktar daha etkili olacağını düşünüyoruz. İnşallah önümüzdeki haftadan itibaren yeni uygulanan kısıtlamaların meyvelerini görmeye başlarız. Ama bu süreçte hepimize düşen azami dikkat” dedi.

“Vakalarımızın 4’te 1’ini 65 yaş üstü vatandaşlar oluşturmakta”

Vali Ayaz, “Geçenlerde sosyal medyada yaptığım açıklamada ifade etmiştim vakalarımızın 4’te 1’ini 65 yaş üstü vatandaşlar oluşturmakta. Yani buda bizim gerçekten hem kayıp sayımızı artırıyor. Hem hastaneye yatma oranımızı artırıyor. Bir kere daha ifade ediyoruz. Büyüklerimizi koruyamıyoruz, büyüklerimizide gençlerimiz korumuyor maalesef. Her ne kadar hareketleri son kısıtlamadan sonra ne kadar azalmışta olsa maalesef çocukları, torunları, komşuları dolayısıyla  sebebiyle büyüklerimiz enfekte olmaya devam ediyorlar. Onun için şu anda neredeyse 4’te birini 65 yaş üzeri vatandaşlar oluşturuyor. 50 65 Yaş üzeri vatandaşlarda vaka sayımızın çok ciddi bir sayısını oluşturmakta” dedi.

“Ilgaz’da toplam vakaların neredeyse yarısı 65 yaş üzeri”

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “İlçelerimizle ilgili sıkıntılarımızda biraz toparladık. Ama maalesef ağır durum devam ediyor. Ilgaz’da toplam vakaların neredeyse yarısı 65 yaş üzeri. bu oradaki sıkıntıyıda göstermesi adına ifade ediyorum. İlimizin nüfusunu TÜİK verilerine göre yüzde 15’ten fazlasını 65 yaş üzeri vatandaşlarımız oluşturmakta. Bu Türkiye ortalamasının yüzde 6 üzerinde. O sebeple bizim riskimizide artırmakta. Tekrar tüm vatandaşlarımızdan özellikle gençlerimizden dikkatli olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“Vatandaşlarımızın kendilerine verilen ilaçları kullanmaması gerçekten üzücü”

Vali Ayaz konuşmasında, “Bir diğer konuda sağlık bakanımızda bir konuya işaret etti. Hastanedeki arkadaşlarımızında görmüş olduğu şu verilen ilaçların kullanımında herhangi bir tereddüt olmasın. Vatandaşların bu ilaçları kullanmadığı, öyle olunca durumu iyi olduğu için eve gönderilen 3 gün sonra ciğerleri tutulmuş halde hastaneye gelen hastalarla karşı karşıya kalıyor arkadaşlar. Sağlık bakanlığında bir bilim kurulu var onlarca insan bir araya geliyor. O kadar ayın tecrübesiyle hangi ilaçların kullanılacağı noktasında karar alınıyor. Sürekli olarak gelişmeler takip ediliyor. Bunlara rağmen televizyonda sosyal medyada izlediklerinden dolayı vatandaşlarımızın kendilerine verilen ilaçları kullanmaması konusu olması gerçekten üzücü. Bu tabloyu ağırlaştırıyor. Ciğerlerinde her hangi bir problem yokken testi pozitif çıkmış ilacı verilerek evine yerleştirdiğimiz vatandaşlarımız 3 5 gün sonra ciğerleri tamamen tutulmuş halde durumu daha ağır artık hastaneye yatıp oksijen desteği alması gerekir bir halde tekrar bize dönüş yapıyor. Bir kere daha uyarıyoruz. Doktorlarımıza güvensinler. Arkadaşlarımız can siperhane bir şekilde bu konuda uğraş veriyor. Biliminsanlarımız dünya genelinde tüm gelişmeleri takip ederek hangi ilaçları kullanacağına karar veriyorlar. Koronavirüsün dünyada herhangi bir tedavi ilacı yok. Bütün ülkeler bu hastalığı iyileştiren farklı ilaçları kullanarak bu hale geldiler ve devam ediyorlar. Bütün dünyada kullanılan ilaçlar aşağı yukarı aynı. Bilim kurulu bunlara karar veriyor. Vatandaşın bu konudaki çekincesi gerçekten hem kendileri hem bizim iççin çok ağır bir tabloyu çıkartabiliyor. bir kere daha uyarıyoruz verilen ilaçlar lütfen kullanılsın. Bu güne kadar iyileşen, atlatan yoğun bakımdan çıkanlar o ilaçlar sayesinde çıktı. Yoksa falan otu yiyerek filan şurubu içerek çıkmadılar” ifadelerine yer verdi.

Gazetecileri sorularını yanıtlayan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı’da koronavirüs vakaları açıklanacak mı? Sorusuna, “Elimizde pozitif vaka rakamları var ama inşallah Sağlık Bakanlığımız bir sonraki aşamada il il vaka sayılarını verir. Ama dediğim gibi illerin şu anda o Vaka sayılarını açıklamasına izin verilmiş değil” dedi.

“Hastane ile ilgili her hangi bir sıkıntımız yok”

Vali Ayaz, “Yen hastanenin inşallah en yakın zamanda inşasına başlarız. O konuda gündemden düşer. Şu an için bizim hastane ile ilgili her hangi bir sıkıntımız yok. Bu güne kadar da olmadı. Değil il de 300 yataklı 500 yataklı hastane de olsa sonuçta her kapasitenin bir sınırı var. Bu sınırı zorlamamak için dikkat etmemiz lazım” diye konuştu.

“İzolasyona uymayan 136 kişi tespit edildi”

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz  izolasyona uymayan 136 kişi tespit edildi.

Vali Ayaz, “Bu güne kadar 136 kişiyi izolasyona uymadığı için tespit ettik. Sürecin başından bu güne kadar toplam rakam 136 kişi. 32 kişiyide yurda yerleştirdik. İyi bir tablo değil. Bu tespit edilen kişilere de idari para cezası var. Haklarında da TCK’nın 195. kanununa görede suç duyurusunda bulunuyoruz. Son karardan itibarende tespit edilenleri yurda yerleştiriyoruz. Masraflarıda kendilerinden tahsis edeceğiz” dedi.

Bu haber 447 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by