Sumitomo Rubber Ako
24° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Bilinçli aileler uzman desteği alıyor

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanı Büşra Çoban, “Çocuk gelişimi, çocukların yetişkinlik dönemine sağlıklı bir şekilde adım atabilmesi açısından yeterli özen ve hassasiyet gösterilmesi gereken bir alandır. Bu nedenle çocuklarda gelişimin, uzmanlar tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir.” dedi. Kişilerin çocuk sahibi olmalarının ne kadar ulvi bir hadise olduğunun altını çizen Büşra Çoban, “Çocuk sahibi […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 12 Temmuz 2021 18:53 A A

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanı Büşra Çoban, “Çocuk gelişimi, çocukların yetişkinlik dönemine sağlıklı bir şekilde adım atabilmesi açısından yeterli özen ve hassasiyet gösterilmesi gereken bir alandır. Bu nedenle çocuklarda gelişimin, uzmanlar tarafından takip edilmesi oldukça önemlidir.” dedi.

Kişilerin çocuk sahibi olmalarının ne kadar ulvi bir hadise olduğunun altını çizen Büşra Çoban, “Çocuk sahibi olmak şüphesiz mucizevi ve tarif edilemez duyguları beraberinde getirir. Çocuk dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren onun için gereken her koşulu sağlamak, onu tüm zararlı etkilerden korumak kısacası çocuğu için en iyisini yapmak ailenin temel arzusudur. Anne-baba, büyük bir sorumluluk alarak, inişli çıkışlı, zaman zaman yorucu ve yıpratıcı olabilen bir yolculuğa çıkmıştır aslında. Bu ebeveynlik yolculuğunda biz Çocuk Gelişimi Uzmanları ailenin sorumluluğunu paylaşır, yardımcı olur, destekler, kısacası size profesyonel bir yol arkadaşı oluruz.” ifadelerini kullandı.

Tüm gelişim alanlarında (dil gelişimi, psikososyal gelişim, bilişsel gelişim, motor gelişim, özbakım) çocukların gelişimsel değerlendirmesini ve takibini yapıldığını aktaran Çoban, ”Erken müdahale programları hazırlar ve uygularız. Yatan hasta bölümündeki çocuklarla psikolojik destek, gelişimsel destek ve eğitimsel etkinlik çalışmaları yapmaktayız. Anne babalara danışmanlık yapar, eğitimler planlarız.

Bebeklikten başlayıp ergenliği de içine alan uzun bir dönemde, belirli aralıklarla ve düzenli olarak çocuğu görmek isteriz. Aileler bizlere doğrudan başvurabilir. Ayrıca başta Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları olmak üzere hekimler veya çocukla ilgili diğer meslekler ihtiyaç duyduklarında biz Çocuk Gelişimi Uzmanlarına yönlendirme yapmaktadırlar. Rutin gelişim muayeneleri, gözlem, testler ve aile danışmanlığı yoluyla Çocuk Gelişimi Uzmanından destek almak, günümüz modern hayat şartlarında bilinçli ailelerin tercihi olmaktadır.” diyerek ailelerin çocuklarına destek olmadı uzman kişilerden yardım istemelerinde fayda olabileceğini belirtti.

Çocuk Gelişim Uzmanı Büşra Çoban, çocuk gelişimi polikliniğinde 0-18 yaş grubu normal gelişim gösteren, özel gereksinimli, akut ve/veya kronik hastalığı olan veya risk altındaki çocukların zihinsel ve fiziksel ihtiyaçlarına yönelik çeşitli hizmetler sunulduğunu söyledi. Meslek alanı kapsamında erken müdaheleden, tuvalet eğitimine, kronik hastalıkları olan çocuklardan, mizaç ve özgüven duygularının kazandırılmasına kadar bir çok konu içerdiğini belirtti.

Çocuk Gelişimi Uzmanlarınca, öncelikle farklı gelişim göstermesi öngörülen çocukların, standart testler üzerinden içinde bulunulan yaşa göre gelişim profilinin (iletişim, psikososyal, özbakım, ince motor, kaba motor, dil, bilişsel gelişimlerin) nasıl seyrettiğini saptandığı, bu konuda uzman gözlemi, tarama testleri ve belirli ölçekler yoluyla değerlendirmeler yapılması gerektiğini söyledi.

Risk grubuna giren çocuklara ve ailelere yönelik programlar oluşturulur. Çocuğun gelişimini olması gereken düzeye çıkarmak için ilgili uzmanlar multidisipliner bir yaklaşımla program hazırlar, uygular ve takip eder. Gerek çocuk üzerinden gerekse anne baba rolleri üzerinden ihtiyaç duyulan davranışsal, psikolojik ve gelişimsel destek ailelere uzmanlar tarafından oluşturulan bu programla sağlanır.

Sonuç olarak eğer çocuklarda gelişimsel olarak desteğe ihtiyaç varsa, geç kalınmadan tespit edilmeli, hedefler ve amaçlar doğru bir şekilde belirlenmeli, tedavi ve eğitimlere başlanmalıdır, denildi.

Bu haber 1067 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 18:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by