Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Bölge Planı İl Çalıştayı gerçekleştirildi

2024-2028 Yılı Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yapılacak Bölge Planı İl Çalıştaylarının ilki dün Çankırı’da 13.30’da gerçekleştirildi. Bölge Planı İl Çalıştay’ında konuşan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, “Şahsım ve Kurumum adına hepinize saygılarımı sunuyor, Bölge Planı Çalıştayımıza katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılarak refahın ülke sathına daha dengeli yayılmasını, […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 27 Haziran 2022 18:10 A A

2024-2028 Yılı Bölge Planı hazırlık çalışmaları kapsamında yapılacak Bölge Planı İl Çalıştaylarının ilki dün Çankırı’da 13.30’da gerçekleştirildi.

Bölge Planı İl Çalıştay’ında konuşan Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç, “Şahsım ve Kurumum adına hepinize saygılarımı sunuyor, Bölge Planı Çalıştayımıza katılımlarınız için teşekkür ediyorum. Bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılarak refahın ülke sathına daha dengeli yayılmasını, tüm bölgelerin potansiyelinin değerlendirilerek ulusal kalkınmaya azami düzeyde katkı sağlanmasını hedefleyen bölge planlarının yenilenmesi çalışmalarına yakın zamanda yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile başlanmıştır. Sosyo-ekonomik planlama hiyerarşisinde ülke kalkınma planlarından sonra en üst düzey strateji dokümanları olan bölge planları, bölgesel gelişme çalışmalarına yeni ve bütüncül bir perspektif kazandırmıştır.  2023 yılı sonrası için ülke genelinde ulusal ve bölgesel kalkınma uygulamalarının etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanacak bölge planlarının koordinasyonu görevi merkezî düzeyde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına; yerel düzeyde ise Bakanlığın yönlendirmeleri çerçevesinde kalkınma ajanslarına verilmiştir. Yıl sonuna kadar kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından tüm paydaşlarla iş birliği içerisinde oluşturulması hedeflenen, 2024-2028 yıllarını kapsayacak TR82 Bölge Planı hazırlık çalışmaları ise Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülecektir. Bugün ilkini gerçekleştireceğimiz çalıştay ile saha çalışmalarımıza Çankırı ilimizde başlamış bulunmaktayız. Geçmiş yıllarda edinilen 2 bölge planı deneyimimizi yeni plan dönemine yansıtarak illerimizi geleceğe hazırlamak istiyoruz.  Bu kapsamda, şehrimizin sorunlarına çözüm bulmak ve potansiyelinden daha etkin faydalanmak amacıyla kamu-özel-sivil toplum kuruluşlarımız da dahil olmak üzere toplumun her kesiminden gelecek somut proje program önerilerini bölge planımıza yansıtmayı hedefliyoruz. Bu vesile ile Ajansımızın resmi internet sitesinde yer alan öneri formunu doldurmanızı ve çevrenizde bu konuda farkındalık oluşturmanızı istirham ediyoruz. Yeni bölge planımızın şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyor hepinize katılımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen “Ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda yerel yönetimlerin çok büyük öneminin olduğunu biliyoruz. Bu anlamda yerel yönetim olarak, belediye olarak, strateji planımızı yapıp çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizler sadece mevcut coğrafyadaki kaldırım, asfalt, ulaşım, imar bu konularla alakalı her ne kadar hizmet etsek de buradaki bütün paydaşlarımızla beraber direkt sanayiyi getirebilirsiniz ama bizim bunun altyapısını hazırlayabilmemiz lazım. Altyapıdan kasıt ulaşım, konaklama. Bu da istihdamı etkileyecektir. Bugün Çankırı Belediyesi olarak 30 dönüm yağlık ayçiçeği dikimi yaptık. 260 dönüme yakın buğday üretimi yapıyoruz. Üretken belediyecilik anlayışıyla coğrafi işaretli olmak üzere kendi ürünlerimizi üretir hale geldik. Daha da geleceğiz inşallah. Derdimiz bunları üretip para kazanmaktan ziyade sanayicinin, üreticinin önünü açabilmek, örnek teşkil edebilmek. Yaşanılabilir, daha konforlu bir Çankırı’yı gerçekleştirebilirsek nüfusa, yerleşkedeki o aidiyet duygusuna, doğal olarak da ekonomiye çok büyük katkıları olacağını düşünüyorum. Çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Hepinize çok teşekkür ediyorum. Emeklerinize sağlık. Lütfen ortay iyi bir şey koyalım. İyi olmadığını düşünmediğimiz şeyin altına imzamızı atmayalım. Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde edemeyiz. Kırsal ölüyor maalesef. Ortada ciddi bir sosyolojik değişim var. İnsanlar daha büyük yerlerde yaşamak için psikolojik bir gereksinim hissediyor. Sürekli olarak bir kayış var. Nüfusun tutulması ve bir miktar nüfusun geri çekilmesi üzerine belki adımlar atabiliriz. Tüm katılımcılarımızdan isteğimiz varsa orijinal bir şey sunalım. Yoksa sunmayalım. Hibe verelim, teşvik verelim gibi bir şey yazmayalım. Şu denenebilir diyeceksek onu söyleyelim. Az, öz, hedefe yönelik, uygulanabilir ve yenilikçi şeyler özellikle kırsal kalkınmaya yönelik önerilerinizi istiyoruz. Kırsal ilgili olarak yapacağımız çalışmalar çok önemli. Yeni bir üretim modeline dönebiliriz. İl Göç Müdürümüz de burada. İldeki Afganlar olmasa hiçbir çobanın olmayacağı, tarımda çok ciddi problem yaşayacağımız ortada. Bununla ilgili reformlar olabilir. İnşallah güzel bir rapor olur.” ifadelerine yer verdi.

Protokol konuşmalarının ardından Çalıştay Grup Çalışmasıyla devam etti.

Bu haber 768 kez okundu.
Bölgesel - 18:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by