Sumitomo Rubber Ako
17° Açık
  • EURO
  • DOLAR

BU İŞİN ŞAKASI YOK

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda 29 Haziran 2020 Pazartesi günü (dün gece) saat 24.00’ten itibaren maske takmak zorunlu hale getirildi. Çankırı’daki koronavirüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle Çankırı İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan karar doğrultusunda, kent genelinde saat 24.00’ten itibaren maske kullanmak zorunlu oldu. Koronavirüs insan hayatı açısından son derece tehlikeli […]
Çankırı Gündemi - 30 Haziran 2020 09:28 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda 29 Haziran 2020 Pazartesi günü (dün gece) saat 24.00’ten itibaren maske takmak zorunlu hale getirildi.

Çankırı’daki koronavirüs vaka sayılarındaki artış nedeniyle Çankırı İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan karar doğrultusunda, kent genelinde saat 24.00’ten itibaren maske kullanmak zorunlu oldu.

Koronavirüs insan hayatı açısından son derece tehlikeli

Çankırı Valiliği tarafından yapılan açıklamada koronavirüs salgınının insan hayatı açısından son derece tehlikeli olduğuna vurgu yapılarak, “Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Devletimiz, tüm kurumlarıyla bu salgının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek için her türlü tedbiri almakta ve uyulması gereken kuralları belirleyerek halkımızla paylaşmaktadır” denildi.

Maske konusunda beklenen hassasiyet gösterilmedi

Beklenen hassasiyetin gösterilmeyerek vaka sayısındaki olası artışa geçmesi durumunda Çankırı’nın tamamında maske takmanın zorunluluğu kararı alınacağı daha önceden Çankırı Valiliği tarafından açıklanarak, “Beklenen hassasiyetin gösterilmemesi ve buna bağlı olarak vaka sayısının artışa geçmesi durumunda ilimizin tamamındaki açık alanlarda maske takma zorunluluğu kararı alınacaktır” denilmişti.

Çankırı halkına; maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri hususunda daha önceden uyarıda bulunan Çankırı Valiliği, yaptığı açıklamada, “22.06.2020 tarihli duyuruda vaka sayısındaki azalmanın devamı için vatandaşlarımızın maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik konusunda gerekli hassasiyeti sürdürmeleri hususunda bilgilendirme yapılmıştır. Ancak; bu konuda gereken hassasiyet gösterilmemiş ve ilimizdeki vaka sayısı artarak devam etmiştir” diyerek gereken hassasiyetin gösterilmediğine değindi.

Çankırı genelinde artık maske takmak zorunlu

Çankırı genelinde vatandaşların ikametleri haricinde maske kullanılmasının zorunlu hale geldiği ifade edilen açıklamada, “İl Hıfzıssıhha Kurulu “29.06.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren ilimiz genelinde vatandaşlarımızın tamamının ikametleri haricindeki kamu binaları, pazar yerleri, bahçe, bulvar, cadde, sokak gibi tüm kamusal alanlarda ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske kullanılmasının zorunlu olduğuna” karar vermiştir. Alınan karara uymayan vatandaşlarımıza, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. ve diğer maddeleri gereğince para cezası verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” sözlerine yer verildi.

“Virüsle maskesiz mücadele edemeyiz”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Virüsle maskesiz mücadele edemeyiz” diyerek maske takmanın önemine vurgu yapmıştı.

Ülkemizde koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında toplu halde bulunulan alanlarda maske kullanımı şartı getirildi. Peki, doğru maske kullanımı nasıl olmalıdır? Maske nasıl takılır? Maske kullanımında hijyen nasıl sağlanmalı? Koronavirüs maskesi nasıl kullanılır?

KORONAVİRÜS MASKESİ NASIL KULLANILIR?

Doç. Dr. Süda Tekin maske kullanımı hakkında açıklamalarda bulundu. Tekin: “ Maskeyi elimize aldığımızda ağız ve burun tamamen kapanacak şekilde kulaklarımızın arkasından iplerini geçirin. Maskenin üstteki tel kısmı üte gelmesi gerekir ve maskenin bu metal kısmını burnumuza bastırmak suretiyle yerleştiriyoruz.” dedi.

MASKE KULLANIMINDA HİJYEN NASIL SAĞLANMALI?

Maske kullanımında hijyen nasıl sağlanmalı, konusunda açıklık getiren Tekin, “ her maskeye dokunduğumuzda mutlaka el hijyeni sağlamamız gerekir. Çünkü, en önemli bulaş yollarından birisi de ağzımızı veya burnumuzu ellediğimizde elimizi kirlenmesi, bu kirlenme ellerimizin kirlenmesi, bu kirlenmiş ellerimizin bir şekilde etrafa bulaştırmasıdır. Maskeyle işimiz bitti, çıkarmamız veya değiştirmemiz gerekiyorsa en temiz olduğunu düşündüğümüz kulaklardan arka tarafındaki ipler tutuyoruz. Maskemizi çöpe atıyoruz. Fakat, maskeye ellerimizle dokunduğumuz için ellerimizi yıkıyoruz, mutlaka alkol el antiseptikleri dezenfekte etmemiz gerekiyor. Unutmayız, sağlık bizimle başlar, tedbiri elden bırakamayalım” ifadelerini kullandı.

Bu haber 1132 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by