Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Çakır, ”27 Mayıs Askeri Darbesi’nde vatan evlatları bedel ödemek durumunda bırakılmıştır”

17 Eylül  Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60’ıncı yıl dönümü münasebeti ile Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı basın toplantısı düzenledi. AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Birim Başkanı İlhan Çakır basın açıklamasını yaparken, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Tanıtım Medya Birim Başkanı Sümeyye Güney […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 17 Eylül 2021 12:06 A A

17 Eylül  Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının idam edilişinin 60’ıncı yıl dönümü münasebeti ile Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı basın toplantısı düzenledi.

AK Parti İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Birim Başkanı İlhan Çakır basın açıklamasını yaparken, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Tanıtım Medya Birim Başkanı Sümeyye Güney ile AK Parti Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Özmen’nde hazır bulundu.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı İlhan Çakır, ”Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbe 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu dönem, Türkiye’de darbelerin başlangıcı olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır. 27 Mayıs Askeri Darbesi ile birlikte Anadolu’nun yetiştirdiği çok sayıda vatan evladı yine vatan için bedel ödemek durumunda bırakılmıştır. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulmuş milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş, idam sehpalarında şehit edilmiştir. Darbelerle birlikte meydana gelen vesayet hegemonyası hem bu ülkenin geleceğini hem de milletimizin demokrasi, ekonomi, moral ve motivasyonunu öğütmüştür. 1950 yılında iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu coğrafyasından silmeye çalışan CHP iktidarının antidemokratik uygulamalarını rafa kaldırmış, Türkiye’ye çağ atlatmış, milletin milli, manevi değerlerini iade-i itibar etmişlerdir. Tek parti rejiminin ülkemize yaşattığı en büyük zulüm olan Türkçe Ezani özüne döndürerek, Anadolu’nun Ezan-ı Muhammedi’ye olan özlemini gidermişlerdir.” dedi.

Takvimler 27 Mayıs 1960’ı gösterdiğinde, milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Demokrat Parti, darbeci, vesayetçi zihniyet tarafından “alaşağı edilmiştir diyen İlhan Çakır, ”1961 Eylül’ünde ise Adnan Menderes ve arkadaşlanı Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile Maliye Bakanı Hasan Polatkan mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarılmış, aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile Milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir. 27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük arlar vermiştir. Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti karanlığa gömülmek istenmiştir. 27 Nisan E-Muhtırası, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, Aziz Milletimizin 15 Temmuz Gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir. Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabah itibariyle kapanmıştır. Sahneye koyulmak istenilen oyunlara, Türkiye’ye diz çöktürmek istenen her eyleme karşı milletine ve hizmete sevdalı kadrolar ile Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Türkiye, demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir.” ifadelerini kullandı.

Çakır, ”Kişiler değişse de asırlardır süregelen oyunların farkında olan bizler halkımız ile birlikte Hak mücadelemizi sürdürmeye, ülkemizi her çeşit saldırıya karşı müdafaa etmeye devam edeceğiz. 17 Eylül karanlık gecesinin 60’inci yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes. Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız.” diyerek yaşananları unutmadıklarının altını çizdi.

Bu haber 844 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 12:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by