Sumitomo Rubber Ako
24° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ Yunus Emre ve Ahi Evran Yılı etkinliklerine hazırlanıyor

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü  Prof. Dr. Harun Çiftçi, ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdusselam Arvas’ı kabul ederek enstitü ve yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Rektör Çiftçi’ye yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdusselam Arvas, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2021 yılını; “Yunus Emre ve Ahi Evran Yılı” olarak ilan etmesinden […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 9 Haziran 2021 12:26 A A

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Rektörü  Prof. Dr. Harun Çiftçi, ÇAKÜ Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdusselam Arvas’ı kabul ederek enstitü ve yeni dönemde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Rektör Çiftçi’ye yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdusselam Arvas, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2021 yılını; “Yunus Emre ve Ahi Evran Yılı” olarak ilan etmesinden dolayı Türkiyat Enstitüsü olarak, bu yıl bazı etkinlikler düzenlenmeyi planlandıklarını söyledi.

Arvas.”Türkiyat Enstitüsü olarak planladığımız etkinlikler arasında bir dizi konferans ve paneller bulunmaktadır. Buna göre “Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri” bağlamında iki konferans ve bir panel, “Ahi Evran’ı Anma Etkinlikleri” kapsamında da yine iki konferans ve bir panel düzenlenmesi düşünülmektedir. Çankırı Karatekin Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü olarak ayrıca “Karatekin Türkiyat Araştırmaları Dergisi” adıyla süreli-bilimsel bir yayının bilim dünyasına sunmak için de ön çalışmalara başlanmıştır. Bu anlamda konunun uzmanlarıyla görüşülmüş ve olumlu cevaplar alınmıştır. Planlandığı üzere böyle bir derginin yayın hayatına başlaması halinde de ilk sayının “Yunus Emre ve Ahi Evran’a” armağan sayı olarak çıkarılması düşünülmektedir. Sayın Rektörümüze bu faaliyetler yanı sıra Türkiyat Enstitüsü olarak yapılabilecek bazı başka çalışmalar hakkında da bilgilendirmelerde bulunulduk. Kendisine enstitümüze yaklaşımı ve destekleri için teşekkür ediyoruz. Rektör hocanın liderliğinde üniversitenin gelişimine hız kazandırmak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Harun Çiftçi, Türkiyat Enstitüsünün Çankırı Karatekin Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran ayrıcalıklı bir birim olduğunu ve bu birime çok önem verdiklerini söyledi. Çiftçi, ‘’Türkiyat Enstitüsü bizi diğer üniversitelerden farklı ve ayrıcalıklı kılan çok önemli bir birim. Çünkü Türkiye’de çok az ve belli sayıda üniversite bünyesinde bulunan bir enstitü. Bu yıl güzel bir tevafuk oldu. Bilindiği üzere ben Ahiliğin merkezi Kırşehir’den Yaranlığın merkezi Çankırı’ya geldim. Devletimizde 2021 yılını “Yunus Emre ve Ahi Evran Yılı” olarak ilan etti. Enstitü müdürü hocamız ile bu önemli yılda neler yapabileceğimiz üzerine değerlendirmelerde bulunduk.  Bu anlamlı yılda Türkiyat Enstitümüzün ayrıcalığını ortaya koyacak ve üniversite olarak “Yunus Emre ve Ahi Evran Yılı” kutlamalarında farkımızı ortaya koyacağımıza inanıyorum. Bunun yanında yöneticilerimiz ile diğer çalışma ve projeler üzerinde de çalıştık. Çok güzel planları ve projeleri var. Yönetim olarak kendilerine her türlü desteği vereceğimizi ifade ediyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.” diyerek çalışmaların hız kesmeden devam edeceği vurgusu yaptı.

Bu haber 1573 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 12:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by