Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

ÇAKÜ’den Nobel Barış Ödülü’ne kınama

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın,  2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün insanlığa ve insanlığa hizmet edenlere savaş açmış Miloseviç tarafından Sırp Şovalye Nişanı verilen Peter Handke’ye verilmesi kararını kınama teklifinin görüşülmesi üzerine toplanan Çankırı Karatekin Üniversitesi senatosu oy birliği ile aşağıda bulunan kınama metnini yayınlama kararı aldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi […]
Çankırı'da Yeni Gün - Çankırı'da Yeni Gün - Çankırı Gündemi - 13 Aralık 2019 09:12 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı’nın,  2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün insanlığa ve insanlığa hizmet edenlere savaş açmış Miloseviç tarafından Sırp Şovalye Nişanı verilen Peter Handke’ye verilmesi kararını kınama teklifinin görüşülmesi üzerine toplanan Çankırı Karatekin Üniversitesi senatosu oy birliği ile aşağıda bulunan kınama metnini yayınlama kararı aldı.

Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, “İnsanlığa birbirinden farklı alanlara yapılan hizmetleri teşvik etmek amacıyla hizmeti olduğu düşünülen kişileri ödüllendirerek varlığını gösteren bir kurumun yüzyıldan fazla zamanı aşan sürede verdiği ödüller zaman zaman tartışma konusu olsa da prestijini korumuştur. Ancak 2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’nün insanlığa savaş açmış Milosoviç tarafından “Sırp Şövalye Nişanı” verilen Peter Handke’ye verilmesi, üstelik bunun “Dünya İnsan Hakları” gününde verilmiş olması insanlığa, insanlığa hizmet edenlere ve daha önce bu ödülü alanlara karşı yapılmış büyük bir saygısızlık olarak vicdanları rahatsız etmiştir. Peter Handke’ye verilen bu ödül bir savaş suçlusu ve insanlık düşmanını aklamanın dolaylı yollarından biri olarak değerlendirilmelidir.

Senatomuz, çıkışı itibarıyla insanlığa hizmeti teşviki amaçlayan bir kurumun insanlığı yok etmeyi amaçlayan kişi ve kişileri destekleyenlere kucak açmış olmasının kabul edilemez olduğunu, bu durumu şiddetle kınadığımızı kamuoyuna saygıyla duyurur.” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 4605 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by