Sumitomo Rubber Ako
19° Parçalı az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı bir adım önde

Çankırı’da Yeni Gün Türkiye’deki illerin ekonomik performansları belli oldu. Geçtiğimiz yıl kişi başı gelir düzeyinde artış taşıyan tek il Çankırı. TEPAV tarafından yapılan araştırmayla Türkiye’deki illerin büyüme ve kişi başına gelir haritası çıkarıldı. Geçen yıl 23 ilin ekonomisinde daralma yaşanırken, kişi başı gelirin arttığı tek il Çankırı oldu. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) 81 […]
Çankırı Gündemi - 10 Ekim 2020 09:58 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Türkiye’deki illerin ekonomik performansları belli oldu.

Geçtiğimiz yıl kişi başı gelir düzeyinde artış taşıyan tek il Çankırı.

TEPAV tarafından yapılan araştırmayla Türkiye’deki illerin büyüme ve kişi başına gelir haritası çıkarıldı. Geçen yıl 23 ilin ekonomisinde daralma yaşanırken, kişi başı gelirin arttığı tek il Çankırı oldu.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) 81 ilin ekonomik aktivitesini hesapladı. TEPAV tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Geçen yıl nüfusuna yüzde 19’u İstanbul’da istikamet ederken, İstanbul ekonominin yüzde 31’ini oluşturdu. Yüksek gelir grubundaki illerde sadece İstanbul ve Kocaeli olarak rapor edildi. Orta ve düşük gelirli iller grubunda ise, Ağrı, Bitlis, Şanlıurfa ve Kars oldu. Türkiye’de En yüksek kişi başına en yüksek gelir sırasıyla, Kocaeli 15.645 dolar, İstanbul 15.183 dolar ve Ankara 11.498 dolar olarak sonuçlandı.

Türkiye genelinde geliri en fazla daralan ilk beş il sırayla Kayseri, Kütahya, Aksaray, Kars ve Ankara olarak kaydedildi. Kişi başı gelirinde değer olarak en fazla daralmanın yaşandığı il 2210 dolarlık azalmayla Ankara” ifadeleri kullanıldı.

En fazla daralma Başkent Ankara’da

TEPAV tarafından yapılan açıklamada, “Kişi başı gelirinde değer olarak en fazla daralmanın yaşandığı il ise 1.212 dolarlık azalma ile Ankara oldu.

2019 yılında kişi başı geliri en düşük il olan Ağrı, İstanbul’un beşte biri kadar kişi başı gelire sahiptir.

81 ilin kişi başı gelir performansları daha uzun vadede 1992-2019 döneminde incelendiğinde, 81 ilin 81’inin de kişi başı gelirlerini bu dönem içerisinde artırmayı başardığı görülmektedir.

1992’de Kocaeli’nin kişi başı geliri 3 bin 805 dolar iken son 30 yılda kişi başı gelirini 11 bin 838 dolar artırarak 15 bin 643 dolara sıçradığı görülüyor. Kişi başı gelirlerinde 1992-2019 döneminde en fazla artışı yakalayan diğer iller ise İstanbul, Yalova, İzmir, Tekirdağ, Bilecik, Manisa, Bursa, Ankara ve Çanakkale olarak sıralanırken Ankara, İzmir ve Manisa haricinde listede genellikle Marmara bölgesinin öne çıktığı görülüyor.

Kocaeli ve İstanbul haricindeki 79 ilin orta-gelir tuzağı olarak da adlandırılan orta gelir eşiğini geçmekte güçlük yaşadığı görülüyor.

79 il arasında özellikle mevcut kişi başı gelirlerinin orta gelir tuzağı sınırını geçmeye yakınlıkları dolayasıyla Ankara, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Bilecik, Yalova, Eskişehir, Manisa, Kırklareli ve Antalya bu tuzaktan çıkmaya en yakın adaylar olarak öne çıkıyor” ifadelerine yer verildi.

Haber: Sedat Osman Koç

Bu haber 1050 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by