Sumitomo Rubber Ako
19° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı Defterdarlığı elektronik belge ve defter uygulamaları hakkında toplantı yaptı

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Defterdarlığı tarafından Elektronik belge ve defter uygulamalarındaki yenilikler hakkında bilgilendirme yapıldı. Çankırı Defterdarlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen programa Defterdar Ahmet Seçim Güldoğan, Çankırı SMMMO Başkanı Hüseyin Yakar, muhasebeciler ve mükellef katıldı. Gerçekleştirilen programda konuşma yapan Defterdar Ahmet Seçim Güldoğan, “Günümüzde bilişim teknolojileri, sağladı klan verimlilik ve maliyet avantajı gibi nedenlerle büyük bir […]
Çankırı Gündemi - 18 Aralık 2019 10:31 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Defterdarlığı tarafından Elektronik belge ve defter uygulamalarındaki yenilikler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Çankırı Defterdarlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen programa Defterdar Ahmet Seçim Güldoğan, Çankırı SMMMO Başkanı Hüseyin Yakar, muhasebeciler ve mükellef katıldı.

Gerçekleştirilen programda konuşma yapan Defterdar Ahmet Seçim Güldoğan, “Günümüzde bilişim teknolojileri, sağladı klan verimlilik ve maliyet avantajı gibi nedenlerle büyük bir hızla ilerlemektedir. Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler hayatın her alanında etkisini göstermiş, işletmeler iş süreçlerinde gittikçe daha yoğun bir şekilde bilişim teknolojilerinden yararlanmaya başlamıştır. Bu durum, özellikle yüksek sayıda yasal defter, belge ve kayıt ile ilgili süreçleri kâğıt ortamında yürütmek zorunda olan mükelleflere yönelik, gelişen teknolojiye uygun yeni usul ve esasların belirlenmesini zorunlu kılmaktadır.

Diğer taraftan bilişim teknolojilerinde yaşanan ilerlemeler Gelir İdaresi Başkanlığının gelişen teknolojiye uygun hedefler ortaya koymasını sağlamıştır. Başkanlık; ekonomik aktiviteleri elektronik ortamda izleme, analiz etme, raporlama, elektronik ortamda denetim alt yapısını oluşturma, kağıt defter ve belge kullanımından kaynaklanan maliyetleri (kâğıt, tasdik, baskı, arşivleme, iletim, muhafaza, ibraz, muhasebe entegrasyonu ve benzeri) azaltma, belgelerde standart formatı oluşturma, düzenlenen belgenin tarafları (düzenleyen ve alıcı) arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir sistem oluşturma, kamu hizmeti kalitesinin artırma, mükelleflerin işlem yapma hızım artırma, mükelleflerin vergi kanunlarına uyumlarının artırılması ve kayıt dişiliğin izlenerek önlenmesi amacıyla, yasal mali belgelerin elektronik ortamda elektronik belge olarak oluşturulmasına, düzenlenmesine, iletilmesine, muhafazasına ve ibrazına ilişkin usul ve esasları içeren tebliğler yayımlamıştır” dedi.

Güldoğan ayrıca, Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesine yönelik olarak yayımlanan Tebliğler gözden geçirilmiş, tüm tarafların tek kaynaktan bilgilenmelerinin temin edilmesi ve elektronik belge uygulamalarında bütünlüğün sağlanması amacıyla 509 Sıra No.lu Genel Tebliğ hazırlanmıştır” dedi.

Bu haber 1247 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by