Sumitomo Rubber Ako
22° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı Müzesi tadilatı sürüyor

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Müzesi duvar çatlakları ve zeminin kayması nedeniyle onarım ve güçlendirme çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ve Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü idaresinde yürütülen Çankırı Müzesi zemin güçlendirme çalışması yüklenici firma İBA Proje İnşaat ekiplerince devam ediyor. Çankırı Müzesi İBA proje şantiye şefi Engin Gül […]
Çankırı Gündemi - 8 Ekim 2020 09:43 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Müzesi duvar çatlakları ve zeminin kayması nedeniyle onarım ve güçlendirme çalışmaları devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü ve Ankara Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü idaresinde yürütülen Çankırı Müzesi zemin güçlendirme çalışması yüklenici firma İBA Proje İnşaat ekiplerince devam ediyor.

Çankırı Müzesi İBA proje şantiye şefi Engin Gül konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “ Zeminde bir kayma mevcut. Bu durumda binaya yansımış. Bu durumu gidermek için binayı çelik konstrüksiyon ile askıya aldık. Toplam 12 adet çelik unsurlardan oluşan kirişlerimiz var. Mevcut taş temelini beton erme sandviç sistemle güçlendirme çalışması yaptık. Daha sonra zemine ve duvarlarada enjeksiyon güçlendirme çalışması yapacağız. Son olarak ince işçiliğini sıva boya ahşap çalışmalarını yapacağız. 20 veya 30 kişilik ekiplerimizle müzenin bahar aylarına yetişmesi için çalışıyoruz. İnşallah biz bu yıl sonuna kadar bitirmeyi düşünüyoruz. Biz doğru ve hızlı ilerliyoruz bir aksilik çıkmadıkça yıl sonunda teslim edeceğiz.

Binanın güney doğu cephesindeki su kaçağı drenaj yetersizliği ve yer altı suları nedeniyle müzenin zemini zarar gördüğünden ve hareket etmesinden duvarlara ve yapıya zarar vermiş. Şimdilik tekrar yıkılıp yapılmaya gerek yok. Asıl amacımız güçlendirme çalışması genel bir restorasyon değil.

“58 adet fore kazıkla müzeyi güçlendireceğiz”

Binanın temelinde betonarme güçlendirme çalışmaları tamamlandıktan sonra müzenin güney cephesinde toplam 58 adet fore kazıkla müzeyi güçlendireceğiz ve binanın yükü fore kazıklara aktarılacak. Buda zemindeki bu yük dağılımını azaltmış olacak. Bu durum zemindeki hareketliliği azaltarak güç dağıtımı sağlayacak. Binanın çevresinde doğu güney ve batı çevresinde drenaj hattımız olacak. Bu durumda binanın dışından gelen herhangi bir suları engelleyerek binayı koruyacak.

Drenaj hattı çok önemli. Olmazsa zemine akar ve bu durum zemine çok büyük zararlar verebilir.

      Haber: Sedat Osman Koç

Bu haber 1110 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by