Sumitomo Rubber Ako
23° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı Tuz Mağarası’nın sporcularda olumlu etki yaptığı gözlemlendi

Çankırı’da kamp programına giren Türkiye Boks Milli Takımı, yerin 150 metre altındaki tuz mağarasında çalışmalarını tamamladı. Çankırı Tuz Mağarası’nın sporcular üzerinde etkisinin öğrenilmesi adına yapılan bilimsel araştırmalarla kamp öncesi sporculara yapılan ön test ile sporcuların değerleri kayıt altına alındı. 10 gün yüksek yoğunlukta Çankırı Tuz Mağarasında yapılan antremanların ardından ikinci son test yapılarak değişimleri gözlemleyen bir test daha yapıldı. […]
Çankırı Gündemi - 6 Ekim 2020 10:00 A A

Çankırı’da kamp programına giren Türkiye Boks Milli Takımı, yerin 150 metre altındaki tuz mağarasında çalışmalarını tamamladı.

Çankırı Tuz Mağarası’nın sporcular üzerinde etkisinin öğrenilmesi adına yapılan bilimsel araştırmalarla kamp öncesi sporculara yapılan ön test ile sporcuların değerleri kayıt altına alındı.

10 gün yüksek yoğunlukta Çankırı Tuz Mağarasında yapılan antremanların ardından ikinci son test yapılarak değişimleri gözlemleyen bir test daha yapıldı.

Yapılan testler sonrasından Çankırı Tuz Mağarası’nın müsabakayı yüksek yoğunlukta geçiren sporcularda olumlu etki yaptığı gözlemlendi.

Araştırma akademisyenlerinden Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Doç.Dr. Gökhan Deliceoğlu yaptığı açıklamada Çankırı Tuz Mağarasının sporcular üzerinde olumlu etkisi olduğunu açıkladı. Doç.Dr. Deliceoğlu yaptığı açıklamada, “Biz yaklaşık olarak  9-10 gündür Çankırı Tuz Mağarası içerisinde hocalarımızla sporcularımıza bazı ölçümler yaptık. Ön test olarak yaptık ön test sonrasında yüksek yoğunlukta antremanlar yaptık. Bu yüksek yoğunluktaki antremanların amacı Tuz Mağarası’nın o haloterapik etkisinin en yüksek şekilde hissedilmesi amacıyla yapıldı. Sporcular içeride hem dayanıklılık hemde direnç antremanları yaptılar. Karşılığında da bir son testimiz oldu. İki test arasındaki farka bakarak. Sporcuların gelişimlerini gözetlemeye çalıştık. Bazı parametrelerimiz vardı. Bunlardan bir tanesi dayanıklılık parametresi diğer parametrelerimizde kuvvet, denge ve sürat tarzındaki parametrelerimizdi. Dayanıklılık olarak yani özellikle baskın olarak o çalışmanın en dominant testi olarak baskın olarak dayanıklılıklarında belli bir oranda gelişme gösterdiklerini gözlemledik. Ama 9 günde yüksek yoğunluktaki antremanda hedeflediğimiz %2’lik %4’lük bir etki olduğunu görüyoruz. Eğer antreman kamp dönemi uzasaydı. Bu etkinin daha fazla olacağını düşünüyoruz. Özellikle kuvvet ve denge değerlerinde de bazı gelişmeler oldu. Oda mağaranın etkisinden daha ziyade yapılan direnç egzersizlerine bağlantılı olarak düşünebiliriz. Ama dayanıklılık kalp atım değerleri dediğimiz kavramlarda da gelişmeler gözlemledik.

Tuz Mağarası müsabakayı yüksek yoğunlukta geçiren sporcularda etkili olduğu gözlemleniyor. Ama işlevsel sonuçlara yine bakılacaktır. Ortalamalara bakarak ikisi arasında kıyaslama yaptığımız zaman Tuz Mağarası sporcuların aerobik kapasitelerini geliştirmekte etkilidir.

Bu çalışmanın özellikler Çankırı İlinin kazandırılması ile ilgili bir bilimsel çalışmaya dönüştürülmesi ile ilgili bir düşünce var.

Bununla ilgili etnik kurul raporu alınıyor. Bu etnik kurulu raporu sonrasında sporculardan izin alınarak yapıla bilirse bilimsel bir yayına dönüştürmek istiyoruz. Bu bilimsel yayınında insanların okumasını ve yurt dışında ki bu sporla ilgilenen bu performans sporu ile ilgilenen bilim insanlarına burda böyle bir yer olduğuna Çankırı’ya gelip böyle bir etki yapabileceğini ispatlamaya çalışıyoruz. Onun içinde bir bilimsel yayına dönüştürmek istiyoruz. Bu da Çankırı’ya çok yüksek oranda bir spor turizmi katkısı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

Çankırı Gençlik Spor İl Müdürü Sadık Ak’ Çankırı’da yapılan kamp ve çalışmalar hakkında yaptığı açıklamada, “Çankırı’daki Tuz Mağarası Çankırı için çok önemli yerlerden bir tanesi Burayı ben göreve geldiğimden bu yana Tuz Mağaramızı sportif alanda da spor turizmi noktasında da nasıl değerlendirebiliriz. Şeklinde arkadaşlarımızla sürekli bir fikir jimnastiği yapıyorduk. Nihayetinde yetkili makalarımızla bu konuyu zaman zaman paylaştık. Onlarında bu konuda katkı ve desteğini aldığımız destek ve güçle biz Çankırı’da bununla ilgili bir proje yapıp bunula ilgili sporcuların performansına ne gibi bir etkisi var ne gibi bir katkısı var bunu bilimsel olarak ortaya koymak istedik. Boks Milli Takımının Çankırı’da kamp yapmış olması bu sürecide biraz hızlandırdı öne çekti. Bizde madem burada bir kamp yapan takımımız var. Bu sporcularımızın testlerini yaparak performans çalışmalarını kamp faaliyetlerini Çankırı Tuz Mağaramızda gerçekleştirdik. Sporcuların testlerini alarak bunu bilimsel olarak kanıtlayalım istedik. Gerekli alt yapıyı hazırlayarak çalışmaları başlattık. Yaklaşık 10 gündür Milli Takımımız Tuz Mağarasında antremanlarını yapıyordu. Bu gün bitirdiler. Bu gün açıklanan sonuçlarada baktığımızda bu çalışmaların sporcuların performansına önemli bir katkı sağladığını gördük. Bu şu anlık sadece bir çalışma.. Biz Milli Takımımızla yaptığımız bu çalışma ile yetinmeyeceğiz. Diğer spor branşlarında da benzer çalışmaları yapacağız. Tuz Mağaramızı bir spor salonuna dönüştürerek. Bu performans testlerini tekrar tekrar yaparak Bunu daha ciddi bir şekilde ortaya koymuş olacağız. Şüphe götürmeyecek bir şekilde bu çalışma ispatlanmış olacak” diye konuştu.

Bu haber 736 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:00 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by