Sumitomo Rubber Ako
28° Açık
  • EURO
  • DOLAR

‘Çankırı’da 20 yıl içerisinde şiddeti 7’nin üzerinde bir depremin olma olasılığı %87’

Çankırı’da Yeni Gün İl Genel Meclisi (İGM) Şubat Ayı 5’inci ve son birleşimini dün gerçekleştirdi. Toplantı saat 10.30’da İl Genel Meclisi salonunda başladı. Gündemin okunmasının ardından gündemin 1’inci maddesi olan açılış ve yoklama yapıldı. Açılış ve yoklamanın ardından gündemin 2’inci maddesi olan Şabanözü Hükümet Konağı bakım ve onarım işinin yapılabilmesi için, 2020 Mali Yılı Bütçesi’nin […]
Bölgesel - 8 Şubat 2020 09:25 A A

Çankırı’da Yeni Gün

İl Genel Meclisi (İGM) Şubat Ayı 5’inci ve son birleşimini dün gerçekleştirdi.

Toplantı saat 10.30’da İl Genel Meclisi salonunda başladı.

Gündemin okunmasının ardından gündemin 1’inci maddesi olan açılış ve yoklama yapıldı.

Açılış ve yoklamanın ardından gündemin 2’inci maddesi olan Şabanözü Hükümet Konağı bakım ve onarım işinin yapılabilmesi için, 2020 Mali Yılı Bütçesi’nin (Şabanözü Hükümet Konağı Bakım ve Onarımı) harcama kaleminde bulunan 65.506,46-TL ödeneğin 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 64’üncü Maddesi ve 5355 sayılı Mahalli İdareler Kanunu’nun 18’inci Maddesi uyarınca Şabanözü Köylere Hizmet Götürme Birliği marifetiyle yaptırılması ve işin yapılabilmesi için Hizmet Birliği ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenecek protokolü imzalamak üzere Çankırı Valisi’ne yetki verilmesi konusu meclise sunuldu. Teklif okundu ve 2’inci madde oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin 3’üncü maddesi olan gelecek toplantının belirlenmesi meclise sunuldu. Gelecek toplantı günü olarak 02 Mart 2020 Pazartesi günü yapılması kararlaştırıldı.

Gündemin 4’üncü ve son maddesi olan dilek ve temenniler dinlenildi.

Akabinde Çankırı’nın deprem bölgesinde olması nedeniyle Çankırı’da deprem ve afet olayları ile ilgili alınabilecek tedbirler ve ilde ne yapılacağı Çankırı Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Abdullah Özçelik tarafından  Çankırı İl Genel Meclisi üyelerini bilgilendirildi.

Çankırı Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Abdullah Özçelik kürsüde yaptığı bilgilendirme konuşmasında, “Öncelikle Çankırı ilimizde hepinizinde malum olduğu üzere 3 adet aktif fayımız bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum. Nitekim 2020 yılı afetler ve deprem konusunda maalesef sıkıntılı günler geçiriyoruz. Çankırı’da bu konuda ciddi tehlike altında, bununla ilgili çalışmalarımıza biz hızlı bir şekilde devam ediyoruz.

Yaptığımız çalışmalardan da kısaca bilgi verecek olursak. Öncelikle 3 aktif fayımız Çankırı ilimizden geçiyor. Birincisi ve en büyük fay olan Türkiyenin en büyük ve en aktif fayı olan  Kuzey Anadolu Fay hattı, ilimiz sınırlarından geçmekte. Diğeri Dodurga Fayı dediğimiz Orta-Çerkeş civarından geçen geçtiğimiz günlerdeki Çerkeş depremininde sebep olduğu fay hattımız merkez ve Eldivan’dan geçen Çankırı Fayı veya diğer adı ile Eldivan Fayı dediğimiz  faylarımız vardır. Dodurga Fayı ve Eldivan Fayı aslında, Bizim için çok ciddi tehdit oluşturmuyor çünkü; maksimum deprem üretme potansiyeli 5 büyüklüğünün üzerine çıkamadığı için en fazla geçtiğimiz günlerde yaşadığımız 4.8 büyüklüğün deki deprem gibi etkisi olabiliyor. Ama maalesef Çerkeş-Orta çevresindeki köylerimizinde konut durumu eski olduğu için hasarlara maalesef yol açıyor. Burda kısaca Çankırı’nın 150 yıllık 10 büyük deprem geçmişinden bahsetmek istiyorum. 1881’den 2019 yılına kadar arşiv kayıtlarındaki depremlerimizde hasarlı konut ve yapı sayısı 72 bin 442  bu çok ciddi bir rakam Çankırı ili için burda ölü sayısı 8086 olarak kayıtlara geçmiş. Toplam 150 yıl içerisindeki meydana gelen depremlerde malumunuz en son yaşadığımız Çerkeş depremi 4.8 büyüklüğünde aslında çok küçük çapta bir deprem olmasına rağmen ölü sayımız yok Allah’a şükür ama hasarlı konut sayımız 235 bunlardan 49 tanesi ağır hasarlı 186 taneside az hasarlı bunların içerisinde konutlar, cami, ahır, samanlık hepsi bulunmakta. Geçtiğimiz Çerkeş Depreminde 8 tane kullanılan ağır hasarlı konutumuz vardı 93 tanede az hasarlı konutumuz vardı. Bu konutlar için AFAD olarak 347 bin TL acil yardım ödeneği vatandaşlarımıza aktarımı gerçekleştirildi. Fiili olarak kullanılan konutlara bu yardım gerçekleştirildi. Diğerleride metruk binalar kullanılmayan veya ikameti burda olmayan vatandaşlarımızındı.

Daha geçtiğimiz yıllarda geçen yıl deprem haftasında düzenlemiş olduğumuz bir konferansta Hacettepe Üniversitesinden ve Bitlis Eren Üniversitesi’nden 2 profesör davet etmiştik. Depremle ilgili konferans düzenlemiştik. Bu konferansımızda Çankırı’nın depremselliği ile ilgilide bir araştırma yaptırdık. Bizim şu anda Çankırı ilimizde 16 tane deprem kayıt istasyonumuz aktif olarak AFAD’a bağlı çalışıyor. Aynı zamanda Türkiye genelinde 1050 deprem kayıt istasyonumuz bulunmakta bu deprem kayıt istasyonundaki verilerene göre hocalarımıza yaptırdığımız hesaplamada, Çankırı için 20 yıl içerisinde 7 büyüklüğü üzerinde bir depremin olma olasılığı %87 olarak hesaplandı. Bu çok ciddi bir rakam ve 20 yıl çok yakın bir gelecekten bahsediyoruz. Bu yıl yeniden bir konferans düzenleyeceğiz hem halkımızı bilinçlendirmek için hemde yeni verilerle yeniden bir hesaplamada yaptıracağız.

Malumunuz Elazığ depremi ve son günlerde hareketlilik aktif bir şekilde devam ediyor. Özellikle Manisa civarında Elazığ ve 2 ay içerisinde de uzmanların yaptığı araştırmalara göre Hatay civarında bir deprem bekleniyor. İstanbul depremi 7,5’in üzerinde bir deprem beklentisi çok yakın olduğu enerji birikimlerine göre söyleniyor. Tabiki bizide çok ciddi bir şekilde etkilemesi bekleniyor bu İstanbul depreminin bizim sadece bir avantajımız bu depremin veya bu fay hattının il merkezinden uzak daha çok Bayramören, Orta, Çerkeş civarı oralarda nüfus yoğunluğunun az olması biraz olumsuzluğu azaltıyor.

Bu konuda AFAD olarak açılmalarımız var bunlardan en önemlisi halkın Afetler hakkında bilinçlendirilmesi. Çünkü deprem öncesinde depremi önleme şansımız yok. Önceden tahmin etme şansımız çok uzun vadelerde olabiliyor şu anda  oda olasılık hesaplarıyla ama halkı bilinçlendirirsek ve yapıllarımızı sağlam duruma getirirsek depremin hiç bir hasarı olmayabiliyor malumunuz geçtiğimiz yıllarda Japonya’da meydana gelen 8.9 büyüklüğünde yani Türkiye’de en büyük deprem 7.7 büyüklüğünde 8 üzerinde bir deprem daha meydana gelmedi. 8.9 büyüklüğündeki bir depremde hiçbir bina yıkılmadı. Tsunami sayesinde sadece bir iki binada hasar oluştu. Ölü sayısı sadece onlardan bahsediliyor. Bizim Elazığ depreminde bile sadece 39 ölü var. 6.8 büyüklüğünde ki bir deprem. Dolayısıyla yapı aslında çok önemli geçtiğimiz haftada vali beyin başkanlığında yaptığımız toplantıda da konuyla ilgili gündemlerde Çankırı’nın öncelik olarak fay hattının geçtiği köylerimiz olmak üzere bina tespitlerinin yapılmasının talimatını verdi. Binalarımızda ki çok ciddi hasar olabilecek yad  depreme dayanıksız binaların tespitlerine en kısa zamanda başlayıp gerekli tedbirlerin alınması ile ilgili talimatı verildi.

Bizde bu konularla ilgili çalışmalarımıza başlıyoruz. Planlamalarımızı yapıyoruz.

Bunun haricinde afet bilinci dediğimiz sadece deprem değil tüm afetleri kapsıyor ama daha çok deprem üzerinde. Deprem öncesinde sırasında ve sonrasında halkın ne yapması gerektiğiyle ilgili eğitimlerimiz devam ediyor. Bu yıl yoğun bir şekilde devam ettireceğiz.

Bu güne kadar 2009 yılından 2020 yılına kadar Çankırı ilimizde 40 bin vatandaşımıza biz bu eğitimimizi verdik. Geçtiğimiz yıl 1119 vatandaşımıza bu eğitimler verildi. Bu yıl bizim hedefimiz 5 bin vatandaşımıza bu eğitimlerin aldırılması biz daha önceden okullarımız, iş yerlerimiz üzerinde bu eğitimlerimizi tamamladık. Halkımıza özellikle muhtarlarımıza ve köylerimize yönelik bir eğitim planlaması yapmamıştık. Bu yıl özellikle bunun üzerinde durmak istiyoruz. Konutlarımızda özellikle yöneticilerimize apartman yöneticilerine muhtarlara köylerimize planlama yapıp özellikle Çerkeş bölgesinden başlayarak tüm vatandaşlarımıza bu eğitimleri bu yıl 5 bin vatandaşımız hedefimiz daha fazlada yapa biliriz.” dedi.

Bu haber 13858 kez okundu.
Bölgesel - 09:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by