Sumitomo Rubber Ako
Kapalı

Çankırı’da 24 Kasım Öğretmenler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü Çankırı’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı çerçevesinde dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde bir tören gerçekleştirildi. Çankırı’da Yeni Gün 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırladığı “Öğretmenler Günü” Kutlama Programı’ İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kutlama mesajının okunması ile devam eden programda […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 24 Kasım 2022 18:30 A A

24 Kasım Öğretmenler Günü Çankırı’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı çerçevesinde dün 100. Yıl Kültür Merkezi’nde bir tören gerçekleştirildi.

Çankırı’da Yeni Gün

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri çerçevesinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırladığı “Öğretmenler Günü” Kutlama Programı’ İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in kutlama mesajının okunması ile devam eden programda günün önemine anlatan bir konuşma yapan Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, “Eğitim kavramının insanoğlunun yaradılışından bugüne dek toplumsal unsurların en önemli ögesi olduğu aşikardır. Bu ögenin de temel yapı taşı öğretmen ve öğretmenliğe gönül vermiş meslektaşlarımızdır.” dedi

Müdür Öztürk, “Her yetişen neslin tomurcuğunda bir damla su, yapraklarında parlayan bir güneş gibidir öğretmen. Bilgisinin ışığını yansıtırken, çocukla çocuk, anneyle anne, babayla baba olandır öğretmen. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle “Eserinin üzerinde imzası bulunmayan yegâne sanatkardır öğretmen.” şeklinde konuştu.

Öğretmenlik mesleğinin önemine değinen Müdür Öztürk, “Çankırı Eğitim Ailesi olarak omuzlarımızdaki sorumlulukları büyük bir  özveri ile sırtlanmış bulunmaktayız. Hepimizin gayreti,  evlatlarımızı topluma faydalı, iyi eğitim almış birer birey olarak yetiştirebilmektir. Biliyoruz ki huzurlu ve geleceği parlak bir topluma açılan kapının anahtarı iyi bir eğitim sürecinden geçmektedir. Bir harf yükü bir dağ yükü gibidir. Bir harf için kırk yıl köle olunuyorsa elbette ki bir harfin yükü de kırk yıllık emeğe eşdeğerdir. Harfte sembolleşen ilimdir, irfandır, erdemdir. Medeniyet de işte bu harfte gizlidir. Medeniyetin bütün yükü, bir harfin sorumluluğunu  omuzlarında taşıyan öğretmenlerimizin üzerindedir.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Öztürk, “Öğrencileriyle gönül köprüleri kurmuş, hayatını eğitime adamış, kıymetli öğretmenlerimiz; sizler ülkemizin geleceğine hizmet eden, ecdadının emanetini bir sonraki nesle aktaran daimi elçilersiniz. İlim, bilim ve kültürle renklendirilmiş ; örf, adet, ahlakla çizilmiş bir Türkiye portresinin en değerli motifi sizsiniz.  Yeryüzünde barışı sağlayacak sihirli iksirin formülü öğretmenlerin elindedir. Eğitim demek, vücutta ve ruhtaki güzelliği ve mükemmelliği son mertebesine kadar geliştirebilmektir.” şeklinde konuştu.

Müdür Öztürk konuşması, “Bu duygu ve düşüncelerle başta Gaziantep’in Karkamış ilçesinde elim bir saldırı sonucu Şehit olan Ayşenur Alkan olmak üzere Şehit öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, hasta olanlarına Mevla’dan şifalar diliyorum. Düzce Gölyaka İlçesinde meydana gelen depremde yaralanan vatandaşlarımıza ve ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Emekli olan eğitim çalışanlarımıza sağlık ve huzur dolu bir yaşam diliyorum. Görevlerine yeni başlayan öğretmenlerimize muvaffakiyetler diliyorum. Konusu insan olan her meslek zor” diyerek Konuşmasına başlayan Vali Abdullah Ayaz,   “Çünkü insan bazı mesleklerin uğraştığı katı cisimler gibi değil, şekil vermesi ruh üflemesi istikamet verilmesi çok zor bir varlık. Ve aslında bu zorluğu en yakından en derinden hisseden de tabiki sizler öğretmenlerimizsiniz. Ağaç yaşken eğilir sözü ile ilgili olarak bir şey okumuştum, ağaç yaşken eğilmez, doğrulur diyordu. Belki bu taraftan da bakmak lazım. iki taraftan da söylenen doğru ama şunu biliyoruz ki ülkemiz bugünlere insanlarıyla geldi. Ülkemizi bugüne getiren insanlara şekil verenlerde şu anda bir kısmı bu salonda olan büyük bir kısmı da bu salonda bulunmayan eğitimcilerimizdi ve eğitimcilerimiz olacak.” şeklinde tamamladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Öztürk’ün konuşmasının ardında kürsüye çıkan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, öğretmenlik mesleğinin zorluklarına değindi. Vali Ayaz, “Gelecek bizler için ne kadar güzel olacaksa eğitim camiamızın vereceği emekler, bizim eğitim camiamıza vereceğimiz destekler ve devletimizin belirleyeceği eğitim politikaları sonucu olacak. Buradan eğer doğru bir sonuç elde edeceksek, bundaki en büyük pay sahibi sizler olacaksınız. İnşallah en büyük destekçilerinizde bizler olacağız. Onun için işiniz zor. Ancak bugüne kadar bu zorluğu büyük bir özveriyle büyük bir gayretle büyük bir başarıyla başardınız. Bundan sonra da eğitim camiamıza öğretmenlerimize şahsi olarak benim güvenim tam. Ülkemiz bugünlere sizler ve sizlerin meslektaşları sayesinde geldi. İnşallah geleceğe sizler ve sizlerin meslektaşları sayesinde gidecek. Bu konuda yalnız bırakıldığınızın farkındayız. Belki ülkemizdeki en büyük temel aksaklıklardan birisi insanların görevlerini birilerine göre devretme konusundaki istekleri. Onun için eğitim meselesi de büyük oranda öğretmenlerimizin yanı sizlerin sırtına bırakılmakta. Ama inşallah hem ailelerinizin eğitim camiası içerisine alınması sizlere destek olunması hem diğer kurum ve kuruluşların sizlere destek olması noktasında elimizden gelen tüm desteği göstermeye gayret ediyoruz. İnşallah  bu konuda sizleri yalnız bırakmayacağız. Derdiniz derdimiz. Eğitim camiamızın yaşayacağı her türlü sıkıntıda birinci derecede kendini sorumlu hisseden ilin valisi olarak benim. Onun için bir kere daha ifade ediyorum ki arkadaşlarımızın yaşayacağı her türlü sıkıntıdan muhakkak haberimiz olsun. Çünkü idareci olarak benim kendimize biçtiğim vazife bir kurumdaki eğer eksiklik aksaklık ihtiyaç vs. varsa bunların giderilmesi, böylece kurumda çalışan tüm arkadaşlarımızın sadece işlerine odaklanabilmesini sağlamamız. Onun için eğitimciler olarak da eğer sizlerin yaşamış olduğu sıkıntılar varsa bunları gidermek bizim görevimiz. Eğer bizim yetkimiz imkanlarımız dahilindeyse bunu burada hallederiz. Değilse de imkan, çözülme makamı neresiyse oraya götürür orada takip ederiz.” şeklinde konuştu.

Vali Ayaz, “Emekleriniz gayretleriniz özveriniz milletimize memleketimize yapmış olduğunuz katkılarınız için şahsınıza, sizlerin şahsında da tüm eğitim camiasına bir kere daha şükranlarımı sunuyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Allah kolaylık versin. Bir kere daha hem ben hem tüm mesai arkadaşlarımızın ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın sizlerin yanında olduğunu ifade ediyor, hayırlı sağlıklı huzurlu meslek hayatı diliyor, öğretmenler gününüzü kutluyorum.” dedi.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ın konuşması sonrasında  mesleğe yeni başlayan öğretmenlerin yemin töreni Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni Fatih Harmanda yönetiminde gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen öğretmenler arası “Zeka Oyunları Turnuvası”nda dereceye giren öğretmenlere ödüllerinin de verildiği programda, emekli öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” takdim edildi.

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nin hazırladığı “Öğretmen Orkestrası” sonrasında ise kamu spotu sunumu yapıldı.

Muhabir: Şeyma Nur Duran

Bu haber 254 kez okundu.
Bölgesel - 18:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by