Sumitomo Rubber Ako
24° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı’da 8,5 milyon yıllık deve kuşu yumurtası bulundu

Çankırı’da Yeni Gün Bugüne kadar 8,5 milyon yıllık pek çok kalıntıya ulaşılan kazılarda, bu sene deve kuşu yumurtası bulundu. Çankırı’daki “Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi”nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında, 8,5 milyon yıllık deve kuşu yumurtası bulundu. Geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan fosiller arkeologları heyecanlandırırken Çankırı içinde geçmişte bu topraklarda yaşayan canlıların kalıntılarının bulunmasının tarihte […]
Bölgesel - 16 Ağustos 2019 11:22 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Bugüne kadar 8,5 milyon yıllık pek çok kalıntıya ulaşılan kazılarda, bu sene deve kuşu yumurtası bulundu.
Çankırı’daki “Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi”nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında, 8,5 milyon yıllık deve kuşu yumurtası bulundu.
Geçmişten günümüze kadar ulaşmış olan fosiller arkeologları heyecanlandırırken Çankırı içinde geçmişte bu topraklarda yaşayan canlıların kalıntılarının bulunmasının tarihte bu güzel verimli torakların üzerinde yaşanmışlıklar Çankırı’nın tarihi bir kent olması, kültür ve turizminin gelişme sancılarının olduğunu akıllara getiriyor. Geçmişten bugüne kadar toprakta bozulmadan kalabilen ve yapılan kazılarda 8,5 milyon yıllık pek çok kalıntıya ulaşıldı.
Bu sene arkeologların yaptığı kazı çalışmalarında 8,5 milyon yıllık olduğu öğrenilen bir deve kuşu yumurtası bulundu.
Daha önceki yapılan kazılarda 30’u aşkın türün kalıntılarına ulaşılmıştı, bunlardan bazıları gergedan, at, domuz, fil, kılıç dişli kaplan, su samuru, keçi, zürafa, geyik ve koyun olduğu bildirilmişti. Bu kalıntıların bulunmasının ardında bu sene bulunan deve kuşu yumurtası kazıların başarılı bir şekilde sürdüğünün göstergesi oldu.
Bu yıl yapılan kazı çalışmalarında bulunan kalıntılar arasında deve kuşu yumurtası olduğu öğrenildi. Daha önce aynı alanda hiç deve kuşu yumurtası bulunmamıştı. Devam eden kazıda Deve kuşu yumurtasının küçük bir parçasını elde edildi. Diğer buluntularla aynı döneme ait olduğu söylenen deve kuşu yumurtası fosili 8,5 milyon yıllık geçmişe sahip öğrenildi.
Arkeologlarca bölgemizin bir çok türe ev sahipliği yaptığı biliniyordu.
Daha çok açık alanlarda yaşayan deve kuşları Çankırı’nın bu şartlara uygun olduğunu gösteriyor. Su samurları, Gergedanlar ve oklu kirpiler ise genel olarak yaşam alanları sulu ortamlardır. Bununla birlikte bölgede ‘Çankırı kaplanı’ olarak adlandırılan bir türün yaşamış olduğu söylendi. Bir çok hayvana ev sahipliği yapan bu bölge, tür çeşitliliği fazla olan bir ekolojik alanı kapsıyor. Bu da bölgede orman alanları, dere yatakları, nehirler ile at, zürafa ve deve kuşlarının dolaştığı savanaların olduğu anlamına geliyor.

Bu haber 5479 kez okundu.
Bölgesel - 11:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by