Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı’da çilek tarımı yaygınlaşıyor

Çankırı’da Yeni Gün Pazarlarda yerli çileklerin satışı da başladı. Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü web sitesi üzerinden Çankırı’da çilek üretimini yagınlaştırıldığı hakkında bir açıklama yapıldı. Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, “Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İl Özel İdaresinden sağladığımız kaynaklarla katma değeri yüksek ürünleri üretmeyi çiftçilerimize tavsiye etmekteyiz. İlimiz […]
Çankırı Gündemi - 15 Mayıs 2020 11:22 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Pazarlarda yerli çileklerin satışı da başladı.

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü web sitesi üzerinden Çankırı’da çilek üretimini yagınlaştırıldığı hakkında bir açıklama yapıldı. Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, “Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak İl Özel İdaresinden sağladığımız kaynaklarla katma değeri yüksek ürünleri üretmeyi çiftçilerimize tavsiye etmekteyiz.

İlimiz genelinde Çilek yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimizin fide ihtiyaçları İl Özel İdaremizin desteğiyle  %70 hibe olarak temin edilerek dağıtımı gerçekleşmiştir. Yerinde yapılan teknik destek ve incelemeler neticesinde çilek bahçelerimiz tesis edilmiştir.

İl Müdürümüz Osman Çakır; “Dünyada 2019 yılında ortaya çıkan ülkemizi de etkileyen pandemi olarak nitelendirilen “Koronavirüs (COVİD-19)” ile etkin mücadele kapsamında tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması büyük önem arz etmektedir. Dünyada ve Ülkemizde yaşanan bu konudaki son gelişmeler dikkate alındığında gıda arz güvenliği ve hijyen kurallarının önemi daha da artmıştır. Bu nedenle İlimizde yapılan Tarımsal üretimin itibar ve güveni esas alan yaptığımız bu çalışmalarla ilimizde ürün çeşitliliğini artırmak ve üreticilerin katma değeri yüksek ürünlere yönlendirmek için bu tür proje ve üretimleri desteklemekteyiz. Sayın Bakanımız Dr. Ekrem Pakdemirli’nin her zaman söyelediği gibi;  Ekilmedik dikilmedik bir karış toprak kalmaması için üretime devam edeceğiz dedi.”

İlimizde alternatif üretim olarak yetiştirmeye ve desteklemeye devam ettiğimiz çilek; yetişebilecek alanların uygun olması, yetiştirilmesinin kolay olması ve ekonomik olarak yüksek gelir getiren bir meyve olması nedeniyle üretiminin yaygınlaştırılması çalışmalara devam etmekteyiz. Geçmiş Yıllarda dikilen çilek fidelerimizin meyveleri pazarda yer alırken yeni fide dikimlerimizde bu hafta itibarıyla tamamlandı.

Tüm çifçilerimize bereketli ve bol kazançlı bir üretim sezonu geçirmelerinitemenni ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 1473 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 11:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by