Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı’da dezenfektan üretiminde patlama yaşandı

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesine dezenfektan üretimiyle destek oluyor. Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü’nde Mart ayında başlayan dezenfektan üretimi aralıksız sürüyor. Önce yüzey dezenfektanı ardından talebin artmasıyla el dezenfektanı üretimine başlayan Kimya Bölümü, Çankırı’nın yanı sıra çevre illerden gelen talebi de karşılıyor. Dezenfektan üretim serüvenine […]
Çankırı Gündemi - 18 Kasım 2020 09:53 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesine dezenfektan üretimiyle destek oluyor. Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü’nde Mart ayında başlayan dezenfektan üretimi aralıksız sürüyor. Önce yüzey dezenfektanı ardından talebin artmasıyla el dezenfektanı üretimine başlayan Kimya Bölümü, Çankırı’nın yanı sıra çevre illerden gelen talebi de karşılıyor.

Dezenfektan üretim serüvenine 2016 yılında başlayan Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü, koronavirüsün tüm Türkiye’de görülmesiyle üretimi artırdı. Mart veTemmuz döneminde yüzey dezenfektanı üreten Kimya Bölümü, Temmuz’dan sonra el dezenfektanı üretti. Bu dönemde artan talebi karşılamak için üretim miktarı günde 3 tona kadar çıktı. Sadece Çankırı’dan gelen talepler değil çevre illerden gelen dezenfektan talebi de karşılandı.

Çankırı Meslek Lisesi’nden Covid-19 mücadelesine destek

Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Alanı Bölüm Şefi Emine Demirci, Türkiye’de koronavirüs vakalarının başladığı Mart ayından itibaren dezenfektan üretiminde adeta patlama yaşandığını belirtti.

Mart ayından önce dezenfektan üretiminin sadece okul ihtiyacı için yapıldığını belirten Demirci, ‘’Özellikle koronavirüs vakalarının başlamasıyla birlikte üretimde bir artış yaşandı’’ dedi. Demirci, dezenfektan üretimine ilişkin olarak yüzey dezenfektanının 5 ve 30 litrelik, el dezenfektanının ise 1 ve 5 litrelik yapıldığının bilgisini verdi.

Çevre illerden gelen talep karşılandı

Sadece Çankırı’daki kurum ve apartmanların ihtiyacını değil çevre illerin de dezenfektan ihtiyacının karşılandığını söyleyen Demirci, ‘’Özellikle Mart-Nisan-Mayıs aylarında Çankırı haricinde Kastamonu, Tosya ve Karabük’ün yüzey dezenfektan ihtiyacının tamamını karşıladık. Bu iller bizden yüklü miktarda dezenfektan aldı’’ şeklinde konuştu.

Talep gelmesi halinde 3 tona kadar üretim yapabildiklerini aktaran Demirci, çevre illerdeki Meslek Liselerinde açılan Kimya Teknolojisi Alanlarında üretim yapıldığı için son dönemde il dışından gelen taleplerin azaldığını ifade etti.

‘’Üretimle topluma fayda sağladık’’

‘’Üretimle topluma oldukça fayda sağladık’’ diyen Demirci, ‘’Alanında tecrübesi ve bilgisi olan Kimya öğretmenlerinin ve meslek liselerinin böyle bir üretimde bulunması gurur verici. Meslek liseleri dezenfektan üretimi yapmasaydı birçok merdiven altı üretim gerçekleşecekti. Bu da sağlık açısından oldukça zararlı olabilirdi. Bu açıdan topluma fayda sağladığımız için biz okul olarak, Kimya Teknolojisi Alanları olarak oldukça mutluyuz’’ ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerimizde topluma fayda sağlama bilinci arttı”

‘’İnşallah bu virüs kısa zamanda biter’’ diyerek sözlerini tamamlayan Demirci, şu ifadeleri kullandı, “Bu dönemde şevkle çalışarak topluma fayda sağlayan öğrencilerimizi görmek bizi çok etkiledi. Bir dönem 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı geldiğinde öğrencilerimiz ‘Hocam biz toplum için çalışıyoruz. Bize sadece burada çalışmak için izin verseler gibi talepleri olmuştu.’ Öğrencilerimizin bu dönemdeki toplum bilinci, topluma fayda sağlama bilinci oldukça arttı. Üretimden ziyade öğrencilerin bu şekilde bilinçli olması bizleri oldukça mutlu etti”

Bu haber 1175 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by