Sumitomo Rubber Ako
-1° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı’da ilk aşı vuruldu

Çankırı’da Yeni Gün Covid-19 pandemi ile mücadele kapsamında 14.01.2021 tarihinde Covid-19 aşılamasına başlandı.  Çankırı’da ilk aşı uygulaması Çankırı Devlet Hastanesi’nde Yoğun Bakımda görevli Hemşire Hatice Şahin ve  Acil Serviste görevli Hemşire Dudu Karacameydan’a yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikli grup olarak belirlenen sağlık personeli aşılaması il merkezi ve ilçelerde devam ediyor. Çankırı’da ilk Covid-19 aşısı bugün […]
Çankırı Gündemi - 14 Ocak 2021 16:06 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Covid-19 pandemi ile mücadele kapsamında 14.01.2021 tarihinde Covid-19 aşılamasına başlandı.  Çankırı’da ilk aşı uygulaması Çankırı Devlet Hastanesi’nde Yoğun Bakımda görevli Hemşire Hatice Şahin ve  Acil Serviste görevli Hemşire Dudu Karacameydan’a yapıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından öncelikli grup olarak belirlenen sağlık personeli aşılaması il merkezi ve ilçelerde devam ediyor.

Çankırı’da ilk Covid-19 aşısı bugün (14.01.2021 Perşembe) saat 12.00’da yapıldı. Çankırı Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk aşıyı yaptıranlar yoğun bakım ve acil servisinde görevli hemşireler oldu.

Aşıların yapılmasının ardından Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya açıklamada bulundu. Dr. Sarıkaya yaptığı açıklamada,  “COVID-19 pandemi ile mücadele kapsamında 14.01.2021 tarihinde Covid-19 aşılamasına başlanmıştır.  İlimizde ilk aşı uygulaması Yoğun Bakımda görevli Hemşire Hatice Şahin ve  Acil Serviste görevli Hemşire Dudu Karacameydan’a yapılmıştır. Bakanlığımız tarafından öncelikli grup olarak belirlenen sağlık personeli aşılaması İl Merkezi ve İlçelerimizde devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır? Aşı ilk etapta kimlere vurulacak?

Çin’in Sinovac firması tarafından üretilen ve Türkiye’ye getirilen 3 milyon dozluk Corona Vac koronavirüs aşısı Türkiye’de vurulmaya başlandı. Covid-19 aşı randevusu MHRS.GOV.TR sistemi ve ALO 182 üzerinden alınabiliyor.

Peki ilk etapta aşıyı kimler olabilecek?

Koronavirüs aşısı ülkemizde de vurulmaya başlandı. Koronavirüs aşısı sorgulama işlemi Sağlık Bakanlığı’nın e-Nabız ekranı üzerinden ve 2023’e atılan SMS ile öğrenilebiliyor. E-Nabız sisteminden ya da 2023’e Aşıla’ yazarak SNIS atarak vatandaşlar koronavirüs aşısı olup olmayacaklarını öğrenebilecekler. MHRS üzerinden randevu alarak hiçbir ücret ödemeksizin vatandaşlar aşılarını üniversite ve özel hastanelerden yaptırabilecek.

Kimler Koronavirüs aşısı yaptıracak?

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Bizim sağlık sistemimizin elektronik altyapısının ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir salgın oldu. Biz nerede pozitif vakamız var, onları görerek sistemi yönetmeye çalışıyoruz. Aşı Takip Sistemimiz var. Aşılama programı aynı zamanda korona aşısının ne zaman nerede yapılacağına dair program oluşturdu.

İnsanlar da E-Nabız sisteminden veya 2023’e AŞILA diye mesaj atarak kendisinin aşıyı hak edip etmediğini öğrenecek. Bakanlık açıklayacak ama kişiler de bu mesajla bunları öğrenebilecek. Kendileri ne zaman nerede aşı olmak istiyorlarsa, randevusunu alıp biz onlara o aşıyı orada ulaştıracağız. Kişiler de randevu zamanı ve yerde aşıyı olacaklar.

‘Ben gideceğim kuyruğa gireceğim’ değil. Herkes kendisi randevusunu alacak. Biz de oraya ulaştıracağız. Başka bir şey de planlıyoruz. Hastaneye ulaşamayacak insanlara da nasıl ki yaşlıların evlerine götürdüysek dünyaya örnek olacak şekilde, şu anda biz aşılamayla ilgili aşılama merkezlerine, alanlarına ulaşamayacak insanlarımıza da evde aşı yapacağız. Hiç kimse tedirgin olmasın. Onun için insanlar kendileri randevu alacaklar, ne zaman aşıyı hak ettiklerini mesajla veya e-nabız ile öğrenecekler. Elektronik sistem veya çağrı merkezlerini arayarak ‘ben aşıya geleceğim’ diyecek, biz de aşısını uygulayacağız. Onları yarım saat bekleteceğiz bazen, çünkü yarım saat beklettikten sonra ikinci doz için randevuyu alacaklar.”

MHRS üzerinden aşı randevusu alınabiliyor!

Koronavirüs aşısı için Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden https://www.mhrs.gov.tr/veya 184’ten randevu alınarak başvurulabilecek.

E-Devletten de randevu alınabilecek

MHRS sistemine Turkiye.gov.tr ya da e devlet mobil uygulamalarından da giriş yaparak ve arama bölümünden MHRS yazarak ulaşmak ve koronavirüs aşısı için randevu almak mümkün.

Bu haber 3367 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by