Sumitomo Rubber Ako
23° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı’da ilkler yine Karatekin Hastanesi’nden

Çankırı’da Yeni Gün Geçtiğimiz Cumartesi günü Özel Karatekin Hastanesi’nde yine ilimizde daha önce yapılmayan bir ameliyat gerçekleştirildi. Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Kliniği’nde yapılan Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi yani tam kapalı böbrek kanseri ameliyatı ilimizde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı ve Mesul Müdürü Op. Dr. Cem Dilmen şunları ifade […]
Çankırı Gündemi - 18 Eylül 2019 19:32 A A

Çankırı’da Yeni Gün
Geçtiğimiz Cumartesi günü Özel Karatekin Hastanesi’nde yine ilimizde daha önce yapılmayan bir ameliyat gerçekleştirildi. Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Kliniği’nde yapılan Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi yani tam kapalı böbrek kanseri ameliyatı ilimizde bir ilk olma özelliğini taşıyor.
Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı ve Mesul Müdürü Op. Dr. Cem Dilmen şunları ifade etti;
“ Hastamız 46 yaşında oldukça genç bir hasta. Farklı bir şikayetle bize müracaat etmişti ve böbreğinde başlangıç aşamasında bir böbrek kanseri tespit ettik. Hastanın genç ve halen çalışıyor olması elbette yapacağımız ameliyatın da en az zarar veren ve en hızlı iyileşen bir ameliyat olmasında etkili oldu. Son 10 yıldır ülkemizde ve dünyada yapılmaya başlanan kapalı böbrek kanseri ameliyatı yani laparoskopik parsiyel nefrektomi yapma kararı aldık. Bu ameliyatın özelliği, geleneksel daha eski yöntemlerdeki gibi, böbreğin tamamı alınmadan, kanserli dokunun sadece 3 küçük delikten girilerek yapılmasıdır. Tabiki bu özellik sayesinde hasta tek böbrekli kalmamakta ve böbrek fonksiyonlarına ameliyatın etkisi çok hafif düzeyde olmaktadır. Açık ameliyatlardaki ameliyat sonrası ağrı çok daha az olmakta ve hasta işinin başına oldukça kısa sürede dönebilmektedir. Elbette bu özellikli bir ameliyat ve ameliyat için değişik ve özellikli ekipmanlar gerekmekte. O yüzden biz de hazırlığımızı tamamlayıp geçtiğimiz cumartesi günü hastamız S.İ’ nin ameliyatını Allah’ın izniyle 2 saat gibi bu ameliyat için kısa sayılabilecek bir sürede gerçekleştirdik. Hastamızı iki gün misafir ettikten sonra da şifa ile taburcu etmek nasip oldu. Hem benim hem de hastanem için bu ameliyatı burada yapmak bir gurur vesilesi oldu. Bundan sonra da inşaallah bu ameliyatları ilimizde ve hastanemizde yapmaya devam edeceğiz. Sizin nezdinizde ameliyatta görev alan tüm anestezi ve ameliyathane ekibine ve bize bu imkanı sağlayan hastane yönetimimize teşekkür ediyorum.” şeklinde bilgi verdi.
Hastane yetkililerince yapılan açıklamada; “Bu başarıların artarak devam etmesi dileklerimizle Branş Uzmanımız başta olmak üzere tüm personellerimize teşekkür ediyoruz.” denildi.

Bu haber 8421 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 19:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by