Sumitomo Rubber Ako
Hafif yağmur
  • EURO 7.22
  • DOLAR 6.64

“Çankırı’da tarım arazisi az olduğu için hayvancılık daha çok desteklenmeli”

Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Çendek, Kurban Bayramı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz sahada olan insanlarız. Her ilçede, köyde görev yapan tek STK’yız diyebilirim. Birlik beraberliği sağlayıp üreticimizi desteklediğimiz zaman hayvancılık çok önemli noktalara gelir. Çünkü Çankırı’da tarım arazileri az olduğundan hayvancılığa daha çok önem vermeliyiz. Şu an Çankırı’da 130 bin civarı büyükbaş […]
Ekonomi - 2 Haziran 2019 12:07 A A

Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Çendek, Kurban Bayramı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, “Biz sahada olan insanlarız. Her ilçede, köyde görev yapan tek STK’yız diyebilirim. Birlik beraberliği sağlayıp üreticimizi desteklediğimiz zaman hayvancılık çok önemli noktalara gelir. Çünkü Çankırı’da tarım arazileri az olduğundan hayvancılığa daha çok önem vermeliyiz. Şu an Çankırı’da 130 bin civarı büyükbaş hayvan var. Bu rakam Çankırı’ya fazlasıyla yeter.” dedi.

Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer Çendek, Kurban Bayramı öncesi basın mensuplarına açıklamada bulundu. Çendek, hem üreticinin hem de alıcının kendi maliyetini hesapladığını aktararak, “Tüketici ne kadar aşağıdan alabilirsem iyi üretici ne kadar yukardan satarsam iyi diye düşünüyor. Fiyatlar ne zaman düşer diye insanlar da tereddüt oluyor. Eğer kurban bayramı kış mevsimine denk gelmiş olsaydı kurban fiyatları daha yüksek olacaktı. Yaz dönemlerinde hayvanlar son iki ayda içeri alınır. Ama kış dönemi olsaydı kurbana ahırlarda bakım daha uzun süre olacaktı 5-6 ay içerde olacaktı o bakımdan girdiler fazla olacağından fiyatlarda daha yüksek olacaktı. Her yıl bayram 10 gün geri geldiğinden kurban yaz dönemine geliyor. Bu sene fiyatlar geçen yıla göre çok farklı değil hemen hemen aynı.” dedi.

Üreticiyi girdi maliyetlerinin çok zor duruma düşürdüğünü de aktaran Çendek, bir torba yemin 70 TL, saman balyasının 10 TL olduğunu ve bu fiyatların üreticiyi zorladığını söyledi.

Kurbanlık konusunda bir sıkıntının olmadığını da aktaran Çendek, “Çankırı da büyük baş hayvan varlığı 130 bin civarında bu rakam değişebiliyor. Bizim hayvanımız Çankırı’ya fazlasıyla yeter. Bizim nüfus oranlamasına göre iller arasında iyi durumdayız. Çankırı olarak kurban konusunda sıkıntımız yok. Çankırı’mızda hayvancılık dışında yapılacak bir şeyimiz yok. Çankırı’mız da çiftçiye kazandıracak çok birşey yok. Çiftçiyi zorlayan birde bankalar var. Kredi çekileceği zaman şartlar çiftçiyi zorluyor. Çiftçiyi rahatlatmak adına hayvancılığı geliştirmek adına bankacılık sisteminin de düzeltilmesi lazım bence.” şeklinde konuştu.

“Çankırı’da hayvancılığa daha çok önem vermeliyiz”

“Gerçekten alınması gereken kurban varsa bu Çankırı’dan olmalı” diyen Çendek, “Çankırı’da tarım arazisi çok kısıtlı. Tarıma elverişli arazi az. Bu nedenle hayvancılığın otlatılıp da hayvan pazarına düşmesi Çankırı için çok büyük bir avantajdır. Ot olmayan yerde et olmaz. Bunun için biz Çankırı olarak avantajlı iliz. İlçelerimizde yaylalar bol. Nüfusumuzun çoğunun geliri hayvancılık. Hayvancılığa Çankırı’da çok önem verilmesi gerekir. Geçim kaynağı hayvancılık çünkü.  Hal böyle olunca da Çankırı’da yapılması gereken ekonomi boyutunda ve göçü durdurma noktasında hayvancılığa çok önem vermeliyiz. Çankırı’daki mülki amirlerimiz hayvancılığı olmazsa olmaz noktasında ister proje atılım yapılması noktasında il genelinde hep birlik beraberlik içinde değerlendirme projeler yapılırsa ki tarım müdürlüğümüz zaman zaman yapsa da bana göre yeterli değil. Çankırı’daki göçü engelleme adına daha fazla ne yapılabilir diye düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Birliğin çalışmaları hakkında da bilgi veren Çendek, “2009 yılında projem vardı. Her ilçede süt arabası tank olsun o tankta sütler toplansın istedim. Köylerde gençler çok kalmadı. Ama projemizi gerçekleştiremedik çok mücadele ettik. 2008 den bu yana kadar Çankırı’da hayvancılığı kalkınma noktasında bana düşen bir nokta var. Görev ve sorumluluğu bilen biriyim. 2008 yılında süt toplama işi yoktu. Bir noktadan başlattık. Eldivan Yapraklı Ilgaz ve Korgun bölgelerinde süt toplamaya başladık. Çankırı da devletimizin vermiş olduğu hibeler noktasında büyükbaş hayvancılığı ilk yayan ilk bilgilendiren kişi benim. Nasıl devletten teşvik alınır nasıl yapılır noktasında bilgi veren kişi benim.” ifadelerine yer verdi.

“Biz sahada insanların kapısında olan insanlarız” diyen Çendek, şunları söyledi:  “Bu memlekette hemen hemen en aktif çalışan, köylünün kapısından sütünü alan veteriner hekimi gönderen bir STK’yım. Bu görev sorumluğunu bilen bir kişi olan,  bu memlekette bizim gibi sahada olan insanlarla hep birlik beraberlik içinde elimizi taşın altına koyan neler yapabiliriz diye köylerde hep sahada olsak çiftçimize hayvancılığa destek versek. Çiftçilerimiz  ülkemiz ekonomisi için çok önemli. Üretmeyen insan bitmeye mahkum gibidir. Üretmezsek hiçbir şey yapamayız. Domates fasulye olsun üretmeliyiz. Üretene de destek vermeliyiz. Her ilçede köyde  her yerde görev yapan tek STK, birlik olabildiğimizi söyleyebilirim. Mevcut vekillerimizle de değerlendirme yaptık. Memleketimizde özellikle göçün engellenmesi adına hayvancılığa çok çok ağırlık vermeliyiz. Vekillerimizde bunun farkında. Bu süreçten sonra hep birlikte “Çankırı için neler yapmalıyız”ı konuşuruz.  Çankırı bizim memleketimiz. Biz burada yaşıyoruz. Günü düşünün kaybeder geleceği düşünmeliyiz. Ticarette hayvancılıkta güzel işler bırakırsak gelecek nesillerimiz de  güzel işler yapar.”

Bu haber 3050 kez okundu.
Ekonomi - 12:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by