Sumitomo Rubber Ako
17° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Çankırı’da tedbirlere uymayan 7 kişiye ceza kesildi

Çankır’da 20 yaş altı ve sosyal mesafeyi korumayanlara 22.050 Tl ceza kesildi. Çankırı’da Yeni Gün Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü 65 yaş ve üzeri yaşlardaki vatandaşların, kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanması üzerine yasağa uymayan […]
Çankırı Gündemi - 14 Nisan 2020 11:23 A A

Çankır’da 20 yaş altı ve sosyal mesafeyi korumayanlara 22.050 Tl ceza kesildi.

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı İl Emniyet Müdürlüğü 65 yaş ve üzeri yaşlardaki vatandaşların, kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlar ile 20 yaş altı vatandaşların ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanması üzerine yasağa uymayan ve kavga çıkaran şahıslar hakkında açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “İnsan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Bu salgında temel risk toplumsal alanlarda virüsün bulaşıcılığının yüksek olması, 65 yaş ve üzeri, bağışıklık sistemi düşük, kronik akciğer hastalığı, astım, KOAH, kalp/damar hastalığı, böbrek, hipertansiyon ve karaciğer hastalığı olanlar ile bağışıklık sistemini bozan ilaçları kullanan insanların üzerinde ciddi sağlık sorunları oluşturmasıdır. Salgınla mücadelede en temel unsur insanların sosyal hareketliliklerinin azaltılarak zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamasıdır.

Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasında birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir.

Virüsün ülkemizde yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek için salgın hastalık riski sona erinceye kadar 65 yaş ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız, kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda, parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

06/04/2020 günü akşam saatlerinde ilimiz merkezinde 2000 doğumlu H.G. ve 2000 doğumlu S.E. isimli şahıslar ile 1996 doğumlu C.M.G., 1999 doğumlu B.Ö., 2001 doğumlu G.B.B., 2001 doğumlu S.M. ve 2002 doğumlu O.M. isimli şahıslar arasında alacak verecek meselesinden kaynaklı darp olayı yaşandığı, akabinde H.G. isimli şahsın olay sırasında olayın diğer taraflarına karşı pompalı tüfek ile ateş ettiği, S.E. isimli şahsın ise kasatura olarak tabir edilen bıçak teşhiri yaptığı, olayda ateşli silah veya kesici aletten kaynaklı yaralanan kimse olmadığı anlaşılmış, olaya müdahale eden ekiplerimizce olay yeri ve çevresi ile şahısların üzerlerinden; 1 (bir) adet fişek yatağı boş halde pompalı olarak tabir edilen tüfek, 1 (bir) adet  kasatura olarak tabir edilen bıçak, 1 (bir) adet keser, 1 (bir) adet olayda kullanıldığı değerlendirilen kovan bulunarak muhafaza altına alınmış, olaya karışan şahıslar hakkında adli işlem başlatılmıştır.

Ayrıca olaya karışan 5 (beş) şahsın 20 yaş altı olması ve sokağa çıkma yasağını ihlal etmesi, 2 (iki) şahsın ise sosyal mesafe kuralına uymaması sebebi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesinden kişi başı 3150 (üçbinyüzelli) TL olmak üzere toplamda 22.050 (yirmiikibinelli) TL idari para cezası uygulanmıştır.

Vatandaşlarımızın sağlık, huzur ve güvenliği odaklı, mevcut kamu esenliği ve emniyeti amaçlı,  Vatandaş & Kolluk uyumlu çalışmalara titizlikle devam edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”  ifadelerine yer verildi.

Bu haber 1384 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 11:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by