Sumitomo Rubber Ako
13° Açık
  • EURO
  • DOLAR

“Çankırı’yı anlatmak benim için gurur verici”

Turgay Başyayla, yeni albümünün müjdesini verdi. Çankırı’da Yeni Gün Çankırılı sanatçı Turgay Başyayla, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ile birlikte, “Her kenti ünlüsüyle geziyoruz” projesi kapsamında Çankırı’daydı. Taşmescit, Çankırı Araştırmaları Merkezi, Ferit Akalın Radyo Müzesi, Eski Çankırı Evleri, Çivitcioğlu Medresesi, Buğday Pazarı Medresesi, Tuz Mağarası gibi Çankırı’nın çeşitli yerlerini gezdiler ve […]
Çankırı Gündemi - 9 Aralık 2019 19:28 A A

Turgay Başyayla, yeni albümünün müjdesini verdi.

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırılı sanatçı Turgay Başyayla, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy ile birlikte, “Her kenti ünlüsüyle geziyoruz” projesi kapsamında Çankırı’daydı.

Taşmescit, Çankırı Araştırmaları Merkezi, Ferit Akalın Radyo Müzesi, Eski Çankırı Evleri, Çivitcioğlu Medresesi, Buğday Pazarı Medresesi, Tuz Mağarası gibi Çankırı’nın çeşitli yerlerini gezdiler ve Çankırı’nın tanıtımı yapıldı.

Tur esnasında Çankırılı sanatçı Turgay Başyayla, çalışmaları ve albümleri hakkında gazetemiz muhabirleri ile röportaj yaptı.

Yaptığı röportajda yeni albümünün çıktığından bahseden Başyayla, “Albüm 3 gün önce çıktı ve tevafuktur ki albümün çıkmasından hemen sonra memleketime geldim. Memleket havası alıp enerji depoladım. Taşmescit’te yeni albümümün müjdesini vereyim hemşehrilerimize.” ifadelerine yer verdi.

On birinci albümünün çıktığına vurgu yapan Başyayla, “11’inci Albüm çıktı. Sevgili İskender Paydaş ile birlikte 16 türküyü postmodern bir şekilde, her zaman dinleyicilerimizin bildiği tarzda ve modern tarzın biraz daha üstünde, bu kez halk oyunları dünyasına da katkı sağlasın türkülerimizi tanıtma derdindeyiz. Daha önceki çalışmalarımız aynı zamanda kulüplerde de kullanıldı bu yaz. Bu kalitede bir mastering ve mix anlayışıyla türkülerimizi tanıtıyoruz.

İskender Paydaş ile ortak projemiz. 3 yıl boyunca klipleri çekilecek bu 16 eserin. Türkiye’nin farklı noktalarında olacak bu klipler. 7 bölgeden 16 türkü içeriyor. Tabi memleketimizden, iç anadoludan; oyun havaları, zeybekler, horonlar,  kafkas,  teke,  dokuz-sekizler, Rumeli eserleri tamamı yer alıyor. Henüz çok taze, üç-dört gün oldu. Daha önce, her zaman olduğu gibi memleketime gelip bir memleket havası alıp o dinamizmle ve o enerji ile albüme girişelim dedik. Memleketimiz için Türkiye’nin 4 bir tarafında ve dünyanın her yerinde çalışıyoruz. Hem Lezzet Yolculuğu programıyla alakalı diğer illeri anlatırken diğer illerde yaren olarak Çankırı’yı anlatmak benim için gurur verici. Hemşehrilerimle gurur duyuyorum. Yarenler diyarıyla gurur duyuyorum. Ben de bir başağa evladıyım. Ben de bir başağa torunuyum. 15 Yaşında Çankırı’dan çıktım ama memleketim başımın tacıdır. Her yıl yedi sekiz kez gelirim. Sıla-ı rahim çok önemli. Burada büyüklerimi ziyaret ederim. Her yıl iki bölüm çekiyorum Lezzet Yolculuğu programı için mutlaka. Çankırı farklı ilçeleri ile her sene anlatılıyor. Kültürüne, sanatına ve memleketimizde üretilen mahsule, coğrafi işaretlerine her zaman olduğu gibi değer verip anlatmaya devam ediyoruz ekibimle beraber.

Albümü de hemşehrilerimin beğenilerine sunuyorum.” şeklinde konuştu. 

Bu haber 5441 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 19:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by