Sumitomo Rubber Ako
20° Açık
  • EURO
  • DOLAR

ÇAYASAD roman okumaları değerlendirildi

ÇAYASAD roman okumalarında umberto eco değerlendirildi. ÇAYASAD tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Yaklaşık sekiz yıldır devam eden roman okumaları ve edebi metin tahlilleri etkinliğinde ÇAYASAD bu ay Umberto Eco’nun “Gülün Adı”isimli eserini değerlendirdi. Bir ortaçağ uzmanı olan Umberto Eco’nun bu eseri dünya çapında kendisinden söz ettiren bir eser. Moderatörlüğünü Orhan Kemal Karakuş’un yaptığı değerlendirme […]
Sedat Osman Koç - Kültür-Sanat - 29 Nisan 2021 14:53 A A

ÇAYASAD roman okumalarında umberto eco değerlendirildi.

ÇAYASAD tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Yaklaşık sekiz yıldır devam eden roman okumaları ve edebi metin tahlilleri etkinliğinde ÇAYASAD bu ay Umberto Eco’nun “Gülün Adı”isimli eserini değerlendirdi. Bir ortaçağ uzmanı olan Umberto Eco’nun bu eseri dünya çapında kendisinden söz ettiren bir eser. Moderatörlüğünü Orhan Kemal Karakuş’un yaptığı değerlendirme toplantısında Yüksel Arslan tarafından romanın geneli üzerinden bir değerlendirme yapıldı. Daha sonra katılımcılar tarafından okunan roman ile ilgili değerlendirmelere geçildi. Özellikle romanda ölçülülük işe başlayan değerlendirmede “Gülün Adı”  isimli romanda zaman zaman ortaçağ tarihinin romanın önüne geçtiği tespitleri ortaya kondu. Özellikle Hristiyan Avrupa dünyasının karanlık bakış açısının ve dünya görüşünün  romana yansıtıldığı dönemde İslam ve Doğu dünyasıyla batı dünyasındaki uçuruma dikkat çekildi. Ayrıca romanda Hristiyan mezhepler tarihinin   ve Hristiyan İlahiyat tartışmalarının ve çeviri dilinin romanı sıkıcı hale getirdiği üzerinde duruldu” ifadelerine yer verildi.

Yapılan değerlendirme toplantıları ile ilgili bir  açıklama yapan ÇAYASAD Başkanı Murat Yıldırım “ sekiz yıldır kitap sever dostlarımızla devam ettiğimiz roman versin e edebiyat yolculuğumuz büyük bir zevk ve heyecanla devam ediyor. Önümüzdeki aydan itibaren Roman okuma ve edebi Metin tahlillerimizde dönem edebiyatı ağırlıklı bir çalışmaya başlayacağız ve bu kapsamda bu yıl içerisinde Türkiye’de ilk roman denemeleri ile başlayacağımız çalışma milli edebiyat döneminin incelemeleri ile tamamlanacak. Bu dönemde Tanzimat ve serveti fünun edebiyatı ile milli edebiyatımızın ilk  romanlarını okuma ve değerlendirmelerini tamamlamış olacağız. Bu çalışmaları yürüttüğümüz çok kıymetli edebiyat ve sanatsever dostlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu haber 266 kez okundu.
Kültür-Sanat - 14:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by