Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Çerkeş tarihi bir görünüme kavuşuyor

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, 2014 yılında göreve geldikten sonra tarihi Işıklar Konağı’nı belediyenin öz kaynakları ile satın almıştı. 2019 Yılı Turizm Altyapısının geliştirilmesi mali destek programı kapsamında, “Işıklar Konağı’nın Restorasyon ve Teşrifinin yapılarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulması”  adına gerçekleştirilen projede sona yaklaşıldı. Işıklar Konağı’nın yenileme ve inşaat çalışmaları tamamlandı.  Tarihi 200 Yıllık […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 11 Eylül 2021 17:38 A A

Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, 2014 yılında göreve geldikten sonra tarihi Işıklar Konağı’nı belediyenin öz kaynakları ile satın almıştı. 2019 Yılı Turizm Altyapısının geliştirilmesi mali destek programı kapsamında, “Işıklar Konağı’nın Restorasyon ve Teşrifinin yapılarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunulması”  adına gerçekleştirilen projede sona yaklaşıldı. Işıklar Konağı’nın yenileme ve inşaat çalışmaları tamamlandı.  Tarihi 200 Yıllık Işıklar Konağı’nın Çerkeş Belediyesi tarafından Butik Otel & Kafe ve Restoran olarak hizmet vermesi düşünülüyor.

Öte yandan, 8 Adet Tescilli Konağın Dış Cephe Sağlamlaştırma ve Restore çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Çerkeş-Ankara girişinde bulunan 2 adet konağın dış cephe sağlamlaştırma ve yenileme çalışmaları tamamlandı.  Akmanlar Konağında yenileme çalışmaları devam ediyor.

Başkan Sopacı yaptığı açıklamada, “Dokusunda tarih, kokusunda Anadolu olan Çerkeşimizin tarihi dokusunu ortaya çıkarmayı kendimize görev edindik. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ilçemizin kadim tarihini ortaya çıkarmak için çalışmalarımıza bu yönde hız verdik. IV. Murat Hamamı’nın etrafındaki dükkânları kamulaştırarak hamamı ortaya çıkarttık. İlçemize tarihi bir görünüm kazandırmak için belediyemize kazandırdığımız Işıklar Konağı’nın yenileme çalışmalarını tamamladık. Tarihi Akbaş Köprüsü, Tarihi Çaylı Ahşap Köprüsü ve Tarihi Güvem Ahşap Köprüsü’nü atıl vaziyetten kurtararak restore çalışmalarını tamamlayıp halkımızın ziyaretine açtık. 8 adet Tescilli konağımızın dış cephe sağlamlaştırma ve yenileme çalışmalarını başlattık. İnşallah Çerkeşimizi Anadolu’nun ortasında yıldızı parlayan bir ilçe haline getirip, turizm kapılarımızı açarak yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olma yönünde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İlçemize hayırlı olsun. “ dedi.

Bu haber 1971 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 17:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by