Sumitomo Rubber Ako
Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Çorakyerlerin yeni üyesi Yer Altı Tuz Şehri’nde yerini aldı

Heykeltıraş Sefer Oruç Çankırı Çorakyerler Kazı Alanından bu yıl çıkartılan çıkartılan bilimsel adı Coerolophodon olan günümüz modern fillerinin en eski türünü, Çankırı Tuz Mağarasının duvarlarına ekledi. Heykeltıraş Sefer Oruç sosyal medya hesaplarından konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Oruç yaptığı açıklamada, “Çorakyerler yeni bir üyesine daha kavuştu. Çankırı Yeraltı Tuz Şehri’ne hayırlı olsun. Çorakyerler artık […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 22 Aralık 2021 17:57 A A

Heykeltıraş Sefer Oruç Çankırı Çorakyerler Kazı Alanından bu yıl çıkartılan çıkartılan bilimsel adı Coerolophodon olan günümüz modern fillerinin en eski türünü, Çankırı Tuz Mağarasının duvarlarına ekledi.

Heykeltıraş Sefer Oruç sosyal medya hesaplarından konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Oruç yaptığı açıklamada, “Çorakyerler yeni bir üyesine daha kavuştu. Çankırı Yeraltı Tuz Şehri’ne hayırlı olsun. Çorakyerler artık daha da güçlü. Çorakyerler Omurgalı Fosil Lokalitesi için önemli bir fosil buluntusudur. Coerolophodon Pentelici’yi günümüz fillerinden ayıran özelliği dört dişli (ön iki dişler büyük alt çene dişleri küçük yapıda) ve  kulak yapılarının küçük olmasıdır. Çorakyerler  Omurgalı Fosil Lokalitesi’ndeki kazı çalışmaları Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında bu yıl da (Temmuz-Eylül arası) yapılmıştır. Çorakyerler’deki kazı çalışmalarından 1997 yıllından  günümüze kadar 8,5-9 milyon yıllık geçmişe giden pek çok türe ait fosil bulunmuştur. Bu yıl ki kazı çalışmalarında günümüz modern fillerinin en eski türüne ait  olduğu tespit edilen ,uyluk kemiği ve defans dişi bulunmuştur” ifadelerine yer verdi.

Çorakyerler  Omurgalı Fosil Lokalitesi’ndeki kazı çalışmalarını yürütten Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ayla Sevim Erol ise yaptığı açıklamada “Başkanlığını yürütmekte olduğun Çorakyerler kazılarından ele geçen ve günümüzde nesli tükenmiş faunayı yeniden canlandıran sanatçı, ressam, heykeltıraş Sefer Oruç’un ellerine ve emeğine sağlık. Çorakyerler gibi zengin bir fosil alanının tanıtımı bundan daha iyi yapılamazdı. Kendisi bu çalışmayı yapmak için çok emek verdi. Kendisine minnettarız ve teşekkür ediyoruz” dedi.

Bu haber 629 kez okundu.
Bölgesel - 17:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by