Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Dar gelirli kadınlara Mikrokredi desteği

Dar gelirli kadınların girişimcilik faaliyetlerine destek veren Mikrokredi, finansman problemini çözmek amacıyla token dönemini başlattı. 14 Ocak’ta ön satışa sunulan ve toplam 2 milyar adet üretilen MicroCreditToken ile 1,5 milyar kişiye ulaşak hedefliyor. Çankırı Mikrokredi Şube Yöneticisi Dilan Keloğlanoğlu, Mikrokredi hakkında bilgilendirmelerde bulunarak şu ifadelere yer verdi: “Mikrokredi Türkiye’de 2003 yılında faaliyet göstermeye başladı. Kurucumuz […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 15 Ocak 2022 17:50 A A

Dar gelirli kadınların girişimcilik faaliyetlerine destek veren Mikrokredi, finansman problemini çözmek amacıyla token dönemini başlattı. 14 Ocak’ta ön satışa sunulan ve toplam 2 milyar adet üretilen MicroCreditToken ile 1,5 milyar kişiye ulaşak hedefliyor.

Çankırı Mikrokredi Şube Yöneticisi Dilan Keloğlanoğlu, Mikrokredi hakkında bilgilendirmelerde bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Mikrokredi Türkiye’de 2003 yılında faaliyet göstermeye başladı. Kurucumuz Profesör Doktor Aziz Akgül. Şu anda 64 ilde 94 şubede hizmet veriyoruz. 2023 hedefimiz 81 ile yayılmak. “

“Çankırı’da yaklaşık 1600 kadın faydalandı”

Dilan Keloğlanoğlu, Çankırı’da yaklaşık 1600 kişinin bu sistemden faydalandığını vurguladı. Keloğlanoğlu, “Çankırı’da 2007 den bu yana yaklaşık 1600 kadın faydalandı. Şu anda sisteme kayıtlı aktif 400 mikro girişimcimiz bulunuyor. Çankırı Merkez, Şabanözü, Orta, Ilgaz ilçelerinde de aynı zamanda faaliyetlerimiz devam ediyor”ifadelerine yer verdi.

“Mikrokredi amaç odar gelirli kadınlara kendi kendilerine faaliyet gösterecek işte destek sunmak”

Mikrokredi’nin amacından bahseden Keloğlanoğlu, “amaç aslında dar gelirli kadınlara kendi kendilerine faaliyet gösterecek bir işte destek sunmak. Kesinlikle bizde hibe yok. Çünkü amacımız kadının gelir getirici faaliyetle uğraşıp bu üretimin devamlılığını sağlamak. Hibe olsa kadın biraz daha bu konuda rahatlık gösterir. Mikrokredi’de bir sorumluluk altında hissediyor. Krediyi haftalık taksitler halinde geri alıyoruz. Bizde kesinlikle faiz yok. Hizmet bedeli var. Çünkü kurum aracımız, personellerimiz mikro girişimcilerimizin bulunduğu yerlere gidip taksitleri alıyor.

“Kadın bir yandan borcunu öderken öte yandan birikim yapıyor”

Kadınların tasarruf yapabilmeleri için oluşturdukları sistemi anlatan Dilna Keloğlanoğlu, “kumbara dediğimiz tasarruf hesabımız var. Kadın bir yandan borcunu öderken öte yandan birikim yapıyor. Bunu aşılamaya çalışıyoruz. ilk etapta yeni üyeye 1500 TL kredi desteğinde bulunuyoruz. Bize bunu 33 haftada 1650 TL olarak geri ödüyor. 150 TL lik bir hizmet bedeli oluyor. 50 TL borç içinse 60 TL verdiği zaman 10 TL birikim hesabında birikiyor. Bunu bir yılın sonunda birikmiş bir halde geri alıyor. Acil durumlarda kullanabiliyor” şeklinde konuştu.

“Grup oluşturma şartı var”

Başvurunun grup halinde olduğunu belirden Keloğlanoğlu, “biz de grup oluşturma şartı var. Kadın bireysel olarak başvuruyu yapamıyor. 5 kişilik bir grup oluşturup bize geliyor. 5 kişinin beşi aynı işi de yapabilir. Farklı işlerle de uğraşabilirler. Bu sorun değil. Arkadaş çevresi olabilir. Aileden olabilir. 18 yaş üstü kadın olması yeterli.  Ev hanımları bizim önceliğimiz” dedi.

Keloğlanoğlu, “400 mikro girişimcimiz var. 400’ünden geri ödeme geliyor. Toplamda ilçelerimizle beraber Çankırı Mikrokredi Şubesi’nin 400 tane aktif mikro girişimcisi var. Bunlar arasında yeni olanlar da var. 2007 den bu yana üyeliği devam edenler de var. Kapatanlarla beraber bu 2000’e yakın bir rakamı bulmuştur” şeklinde konuştu.

“Bizde tamamen güvene dayalı bir sistem var”

Mikrokredi’nin güvene dayalı olduğunu ifade eden Keloğlanoğlu, “bizde tamamen güvene dayalı bir sistem var. Maaş bordrosu istemiyoruz. Bir ev ipotek olarak istemiyoruz. Kesinlikle bir banka gibi değil. Bizde güvene dayalı, beş kişi kendi arasında grup oluşturup geldiği zaman birbirlerine kefil oluyor. Kefillik sistemi var bizde. Ama çok şükür bir sıkıntı yaşamadık şu ana kadar. Zaten baktığımız zaman dünyada yüzde yüz geri ödeme sisteminin olduğu tek finans sektörü Mikrokredi” ifadelerine yer verdi.

“İl Özel İdare’yle her yıl protokolümüz var”

Dilan Keloğlanoğlu, “vizyonumuzu, misyonumuzu aynı şekilde saha çalışmalarına biz de katılarak tanıtım broşürlerimizden veriyoruz hem de İnternet sitemizde aynı şekilde paylaşıyoruz. Biliyorsunuz günümüzde dolandırıcılık da çok fazla olduğu için ve özellikle de Çankırı gibi küçük bir ilde insanlarda güven problemi var yani. Araştırdıkları zaman onlar da işin resmi boyutunu açıkcası kavramış oluyor ki zaten bulunduğumuz kurumun resmi olması ya da çatımızın aynı zamanda resmiyetten oluşması dediğim gibi İl Özel İdare’yle bizim her yıl protokolümüz var vakıf olarak. İl Özel İdare’nin bünyesi altındayız. Biz onlara bağlıyız. Hatta 2007 yılında kurulduğunda İl Özel İdare’nin fon desteğiyle açılmış. Yani hemen hemen bütün illerimizde bir il özel idaresinin desteği var. Valilik de sağ olsun bize yer konusunda destekte bulunuyor. Gruplarda en az beş kişi yer alıyor, üst sınır yok. Kadın mesela o gruptan ayrılıp kendi arkadaş çevresini kurdu diyelim farklı grup oluşturabilir. Biz merkez diyoruz topladığımız yerlere. Mesela pazartesi günleri ben dört merkeze uğruyorum. Biri kafede oluyor. Biri iç giyim dükkanında oluyor. Biri gözleme dükkanında. Biri de bakkalda. Yani o merkezlerdeki hani merkezin kurulmasının amacı sabit bir yerin olması. O çevredeki kadınların uğrayabilmesi. Her hafta aynı gün aynı saatte oraya gelmesi. Sadece bir grupta 30 kişi falan vardır illaki. Diğerleri beş beş olan da var. 5-10 olan da var. Ben mesela o kadını tanımıyorum. Aynı grupta olmak istemiyorum diyebilir yani. O yüzden tamamen onların isteğine bağlı bir durum bu. Zaten kadınlar da bunun bilincine zamanla varıyorlar. İlkinde diyelim ki kabul etti ikincisinde o kadınla sıkıntı yaşadıysa kendi isteğiyle farklı bir grup oluşturabiliyor ya da farklı gruba geçebiliyor” dedi.

Kadınların neden hedef kitle olarak seçildiğinden bahseden Keloğlanoğlu, “kadınlar toplumumuzda biraz daha dezavantajlı grup. Erkekler günümüzde sigortalı, çalışan her erkek bankalardan faydalanabiliyor. Fakat kadınlar özellikle de ev hanımları, hedef kitlemiz aslında onlar. Ev hanımları bankaya gittiği zaman banka teminat istiyor. Bir ev hanımına kredi vermiyor. Kurum olarak zaten amaç dar gelirli ev hanımlarına destekte bulunmak. Dar gelirli özellikle çünkü daha geliri yüksek bir grup 1500 TL ile tatmin olmayabilir” ifadelerine yer verdi.

Bu haber 2362 kez okundu.
Bölgesel - 17:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by