Sumitomo Rubber Ako
18° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Devlet her zaman vatandaşın yanında

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü işbirliği ile Tuzlu Bağları’nda inşa edilen 1+1 Sosyal Konutlardan 9 konutun hak sahipleri dün kura çekimi ile belirlendi. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü işbirliği ile Çankırı Fatih Mahallesi Tuzlu Bağları Mevkiinde inşa edilen 1+1 Sosyal Konutlardan boş olan 9 konutun hak sahiplerinin belirlemesi için dün 100. Yıl Kültür Merkezinde kura programı düzenlendi. […]
Bölgesel - 21 Ağustos 2020 10:47 A A

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü işbirliği ile Tuzlu Bağları’nda inşa edilen 1+1 Sosyal Konutlardan 9 konutun hak sahipleri dün kura çekimi ile belirlendi.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü işbirliği ile Çankırı Fatih Mahallesi Tuzlu Bağları Mevkiinde inşa edilen 1+1 Sosyal Konutlardan boş olan 9 konutun hak sahiplerinin belirlemesi için dün 100. Yıl Kültür Merkezinde kura programı düzenlendi.

Düzenlenen programa Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Çankırı Milletvekili Salim Çivitcioğlu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Vali Yardımcısı Şahin Bayhan, daire amirleri, STK Temsilciler ile kuraya katılan vatandaşlar ve yakınları katıldı.

Gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Vakıf Müdürü Mehmet Akkaya, “Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğümüz ile TOKİ işbirliğinde Çankırı Fatih mahallesi Bağlar mevkiinde  2012 yılında yapılan 12 blokta, her biri 45 metrekareden oluşan 384 konutu, bilindiği üzere kura ile daha önce hak sahiplerine teslim etmiştik. Bu projemizin bedeli 10.368.000 TL’dir” dedi.

“Bu programın inşallah ilerleyen süreçte ki diğer konutlara da vesile olmasını diliyorum” diyerek sözlerine başlayan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, “Katılımcılar ve talepte bulunan değerli hemşerilerimin de heyecanları yüzlerinden okunuyor. Rabbim inşallah 9 değil 90, 190, 1090 konutun kura çekiminde de bizleri bir araya getirir” dedi.

TOKİ konusuna önem verdiklerini de aktaran Esen şu ifadelere yer verdi:

“Göreve geldiğimizden beri hakikatten TOKİ 1. Etap Damlanca dediğimiz alanda büyümüş bir kardeşiniz olarak özellikle üzerinde durduğumuz konu Çankırı’nın büyük problemi olan konut pahalıydı. Cenabı Allah nasip etti buranın anahtarlarını teslim etme şerefi bize Nail oldu. İnanın bazen ben şahsi arabamla hafta sonları her hafta yapamazsam da iki haftada bir 1. etap 2. etap ve Tuzlu bağlarındaki TOKİ’yi sizler için biraz sonra kura çekimi yapılacak ulan alanı şahsen geziyorum. Vatandaşların problemleri ile birebir ilgilenmeye çalışıyorum. İnanın bunu haftada bir yapamazsam da iki haftada bir yapıyorum.

1.etapta toplam 280 konut ve ikinci etapta geçen yıl anahtarlarını teslim ettiğimiz 414 konutumuz var. Tuzlu bağlarında 222 adet tek katlı dediğimiz konutlarımız var. Biraz önce de Sayın müdürümüzün dediği gibi 384 adet 1+1 konutlarımız var. 2 + 1 ve 3 + 1 olmak üzere 571. Çankırı’da toplam Tuzlu bağlarında 1177 konutu muz mevcut. Biz sürekli göreve geldiğimden beri üzerinde durduğumuz iki tane konu vardı. Bunlardan 1.’si TOKİ. Bununla ilgili olarak başkan yardımcısı ile beraber ilgili müdürlüğümüzü görevlendirdik.  En sonunda da Sayın vekilim sağ olsun beraber gittik. TOKİ müdürümüz ile görüştük. Bu işin muhatapları ile görüştük. Şehrimizin sıkıntıları olduğunu dile getirdik. 3. etap ile ilgili görüşmelerimiz oldu. Yeniköy ile ilgili görüşmelerimiz oldu. Biliyorsunuz Kırkevler bu alandan çıkartıldı. Çankırı’da en son söylediğimiz tabii şuydu; deprem mi olması lazım? Bizi neden ihmal ediyorsunuz dedik. Biz bunu dile getirdik, ama doğru ve haklı olan tarafları şuydu.  Türkiye’de dünyada bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor. Öncelikle olması gereken yerler vardı, bunlardan en son Elazığ ve Malatya depremi biliyorsunuz.  Buralara ağırlık verilmişti, İnşallah bu kapsamda bizi de ihmal etmeyeceklerine düşünüyorum. İnanın Sayın vekilim ile beraber üzerindeyiz. Keşke 9 değil bugün 1090 konut verebilsek. Temennimiz o yönde. 2. Etap ile ilgili de şu anda çekilişi yapılacak bölge ile de alakalı biz elimizden geleni yapıyoruz. Biz Sayın vekilimle de bakanımıza gittiğimizde burada sağlık ocağının kurulması gerektiğini ve yerinin verileceğini söylemiştik. Biz temin edebiliriz demiştik ama şu an için erken olduğunu söylediler. Bununla ilgili Sayın vekilim ile görüştük. İhmal etmiş değiliz şu anda da pazar yerimizi yaptık. İnşallah asfaltın attık. Yaklaşık o bölgede de 2 kilometre asfalt çalışması 5 kilometrede sati kaplama çalışmamıza devam ediyoruz. Oradaki problemin en büyüğünü biliyoruz ulaşımla ilgili sıkıntılar yaşanıyor. İnşallah bu akşam onlarla ilgili bir toplantı yapıp orada da çözüme ulaşacağız.”

Tüm İslam aleminin Hicri yılbaşını kutlayarak konuşmasına başlayan milletvekili Salim Çivitcioğlu, “TOKİ ile ilgili açılışlar TOKİ ile ilgili kuralar bizim çok önemsediğimiz, çok kıymet verdiğimiz konular. Zira 2002’de AK Partimiz iktidar olduğu günden itibaren toplu konut idaresi ile birlikte vatandaşımıza ucuz konut verebilmek, onların yerleşim alanlarını daha güzel, kalitelerini daha güzel hale getirebilmek için uğraştık ve koşuşturduk” şeklinde konuştu.

TOKİ konusunda gerekli çalışmaları yaptıklarını aktaran Çivitcioğlu, “Sizlerin hizmetine sunduğumuz bir kurum bugün de yine önceden kurası yapılmış fakat alımla ilgili yapılacak işleri bitiremeyen vatandaşlarımızdan tekrar kalan kısımlarla ilgili bir kura ile karşı karşıyayız. İnşallah hayırlara vesile olur. Bizler sayın Başbakanımızın da dediği gibi TOKİ anlamında Çankırı için elimizden geleni yapıyoruz. Malum 1000 adet konut ile ilgili bu sene Çankırı’da bir kazanım elde edildi. İnşallah 2021’de de bunu devam ettireceğiz. Bunu hem ilimizde hem ilçelerimizde takip ediyoruz. 540 tanesi ilimizde diğerleri de birkaç ilçemizde olmak üzere toplam 1000 tane konut ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yine bunları artırabilmek ve sizlere yardımcı olabilmek için garip gureba vatandaşlarımızın yanında onlara destek olabilmek için elimizden geldiğince bu hizmetlere devam edeceğiz. İnşallah hayırlı olur tabii bu süreçte sevinen üzülen olacak ama olanda hayır vardır diyelim. Bizler de ev sahibi olan vatandaşlarımızla ilgili çalışmalarımıza devam edelim. Sizlerin ev sahibi olabilmesi için de inşallah uğraşalım koşturalım kıymetli belediye başkanımız ve valimiz de beraber bu işleri takip edelim ve sıkıntıları gidelim” ifadelerine yer verdi.

Çivitcioğlu son olarak ise sosyal mesafenin önemine değinerek, “Tabii sevinenlere de söylüyorum üzülenlere de söylüyorum. Sevinirken lütfen sosyal mesafeyi koruyalım birbirimize sarılmayalım. malum biliyorsunuz Kurban Bayramı’ndan çıktığımız günden itibaren hepimizin ortak odak noktası Bu virüsle ilgili vatandaşlarımızda ki vaka sayısı artışının az alabilmesi adına lütfen tedbirlerimizi uyalım. Lütfen tedbir illerimizin uyalım. lütfen etrafımızda da dikkatli bir şekilde insanlarımızın olması için uyaralım diyorum. Zira bu süreci ilk başlangıçtan itibaren büyük bir başarıyla dünyaya da övgüye mazhar olacak bir şekilde devam ettiriyoruz. Ama yazın gelmesi insanlarımızın kış ortamında biraz fazla evde durması ve bunaltılar sonucunda biraz serbestlik maalesef bizlere farklı bir tablo farklı bir sonuç çıkardı. İnşallah bunu aşmanın yolu da tedbir maske ve mesafe hep beraber bunlara uyuyalım diyorum ben bu çekilişte ev sahibi olacak olanlara şimdiden hayırlı olsun diyorum” dedi.

“Devletimiz dün olduğu gibi bugün de, yarın da vatandaşların yanında olmaya devam edecek”

“Devletimiz sosyal devlet anlayışını dün olduğu gibi bugün de sürdürmekte, yarın da sürdürecek” diyerek konuşmasına başlayan Vali Abdullah Ayaz ise, “Sosyal devlet anlayışının bir yansıması olan bu kura çekiminde hep beraber bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ben tabii öncelikle birazdan ev sahibi olacak olanlara hayırlı olsun diyorum. Bu bir kura çekimi. Elde kısıtlı bir kapasite var. Ama olmayanlar için de devletimiz dün olduğu gibi bugün de, yarın da onların yanında olmaya devam edecek. Biz de inşallah ilgili arkadaşlarımızla beraber ev sahibi olamayan vatandaşlarımız için de önümüzdeki süreçte elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Önümüzdeki süreçte onları ev sahibi yapacağımız kura çekimlerinde bir araya geliriz.

Ben tekrar hayırlı olsun diyorum. Projenin bugünlere gelmesinde emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. İlgili çalışma arkadaşlarımıza, siyasetçilerimize, Belediye Başkanımıza ve hepinize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Son olarak benden önce belediye başkanımız ve sayın vekilimiz gereken uyarıları yaptılar ama koronavirüsle ilgili olarak da, lütfen her sabah Çankırı ile ilgili olarak benim ilk baktığım şey o günkü vaka sayısı oluyor. Arkasından arkadaşlarımızla bir durum değerlendirmesi yapıyoruz. Ama lütfen buradan bir kere daha istirham ediyoruz ki dikkat edelim. Yani Kurban Bayramından sonra durum istediğimiz düzeyde değil. Bir süre daha sıkıntımız devam edecek gibi görünüyor. Daha fazla hem sizlerin hem sevdiklerimizin üzülmesini istemiyoruz. Daha az vaka sayısı daha az ölüm görmek istediğimiz en önemli husus ben tekrar katılımlarınız için katkıları için teşekkür ediyorum hayırlı olsun diyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ise kura çekimine geçildi. Kurada ismi çıkanlar ise gözyaşlarına boğularak, “Sizlerden ve devletimizden Allah razı olsun. Çok teşekkür ederiz” dediler.

 

Bu haber 3843 kez okundu.
Bölgesel - 10:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by