Sumitomo Rubber Ako
31° Açık
  • EURO
  • DOLAR

“Doğadaki hayvanları kaderine terk etmedik.”

Çankırılı bir grup doğa sever yaban hayvanları için Eldivan’da doğaya bayat ekmek bıraktılar. Çankırı’da Yeni Gün Çankırılı bir grup doğa sever çetin geçen kış ve doğal ekosistemin bilinçsiz avlanma ve bilinçsiz tarımdan dolayı bozulmasıyla birlikte doğadaki hayvanların aç kalmasına göz yummadı. Eldivan yaylasında doğadaki hayvanlar için bayat ekmek bırakan Çankırılı doğa severler kışın çetin geçmesiyle […]
Çankırı Gündemi - 12 Şubat 2020 10:26 A A

Çankırılı bir grup doğa sever yaban hayvanları için Eldivan’da doğaya bayat ekmek bıraktılar.

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırılı bir grup doğa sever çetin geçen kış ve doğal ekosistemin bilinçsiz avlanma ve bilinçsiz tarımdan dolayı bozulmasıyla birlikte doğadaki hayvanların aç kalmasına göz yummadı. Eldivan yaylasında doğadaki hayvanlar için bayat ekmek bırakan Çankırılı doğa severler kışın çetin geçmesiyle doğa hayvanlarını kaderine terk etmedi.

Çankırılı doğa severler adına konuşan Ömer Mehmet Sevindim, “Doğadaki hayvanları kaderine terk etmek vicdanen bizi huzursuz etti. İnsanların bilinçsizce avlanması ve bilinçsiz tarım yapması ile doğal ekosistemin bozulması hayvanları adeta kaderine terk ediyor.

Biz Çankırılı doğa severler olarak doğadaki hayvanları kaderine terk etmek istemedik. Doğadaki hayvanlara bayat ekmek bırakarak hem israfın önüne geçmek hem de doğadaki hayvanları kışın çetin geçmesinden dolayı onların yanında olmak istedik. Bu etkinliği yaparken yaylada üşüdük. Hayvanların o çetin koşullarda nasıl yaşadığını empati yaparak anlamaya çalıştık. İnsanların bilinçsizce yaptığı avlanma doğal ekosistemi bozuyor. İnsanlara bilinçsiz avlanmamaları konusunda buradan çağrıda bulunmak istiyorum.” ifadelerine yer verdi.

Çankırılı doğa sever Sevindim bütün insanların doğadaki hayvanları da düşünmesi gerektiğine vurgu yaparak, “İnsanın tok, hayvanın aç olanı saldırgan olur. Kediler 6, köpekler ise 17 saat aç kalırsa ölürler. Doğaya çıkan vatandaşlarımız, zorlu kış günlerinde yiyecek bulmakta zorlanan bu canlılarımız için bir ekmek fazladan yanlarına almalarını bekliyoruz.” dedi.

Türk toplumunda hayvanın öneminden de bahseden Sevindim, “Türk toplumları geçmişten günümüze hayvanlarla iç içe yaşadı. Her ne kadar belli tarihe kadar resmi düzenlemeler yapılmamış da olsa, hayvanların Türk toplumları üzerindeki etkisi hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Öyle ki İslamiyet öncesi dönemde Türkler en büyük yardımcıları olan atlara kutsiyet derecesinde saygı duyar, gerekli özen ve hürmeti gösterirlerdi. Öldükten sonra yaşamın devam ettiğine inanan Türkler, ölümden sonra gökyüzünde atlarıyla birlikte koşacaklarına inanırlardı. Sadece atlar değil, aynı şekilde diğer hayvanlara da hürmet gösterilirdi. Kartal, geyik ve kurt gibi hayvanlar Türk boylarının simgesi olarak kullanılıyordu. İslamiyet öncesi dönemde hayvanlar bilinçli şekilde avlanılır, doğanın dengesini bozmamak için azami özen gösterilirdi. İslamiyet sonrası dönemde de hayvanlara gösterilen hürmet ve saygı sürdürüldü. İslam dininde tüm canlılara karşı şefkatle muamele edilmesi emredilmiş, hayvanlara zulüm yapılması yasaklanmıştır. Osmanlı dönemine geldiğimizde hayvanlar için vakıfların ve özel yapıların kurulduğunu görüyoruz. Aynı dönemde Avrupa’da hayvanlara yeterli özen gösterilmediği de kaynaklarda yer alıyor. Biz de Türk toplumu olarak hayvanlarla iç içe yaşayarak, onların kış şartlarındaki durumlarını empati yaparak onların yanında olduk. Bir parça ekmek bile olsa onları besleyip hayatta kalmalarını sağlayarak kaderine terk edilmelerine göz yummadık.” şeklinde konuştu.

Etkinliğin ana sponsorlarından olan Çankırılı doğa sever ve iş insanı Orhan Kuşçu, “Hayvanları bu çetin kış koşullarında kaderine terk etmeyerek onların yanında olmak bizleri çok mutlu ediyor. Kışın bu çetin koşullarında onlara bayat ekmek bırakarak karınlarını doyurmaya vesile olmak oldukça mutluluk verici bir durum. Doğal ekosistemin bozulması ile birlikte hayvanlar doğal yaşamda kış şartlarında beslenme konusunda oldukça zorlanıyorlar. Bizler de bu duruma göz yummak istemedik. Dünyada pek çok ekmek israf ediliyor ve bayat ekmekler çöpe gidiyorken, biz iade ekmekleri biriktirerek doğadaki dostlarımıza ulaştırıyoruz. Bu şekilde doğadaki canlıları yaşatmaya vesile olduğumuzu düşünüyoruz ve bu da bizi çok mutlu ediyor.”

Bu haber 1239 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 10:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by