Sumitomo Rubber Ako
12° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Dünya çocuk günü kutlanamayacak

Çankırı’da Yeni Gün Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılıp küresel olarak hayatı felç eden koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 1 Ekim Dünya çocuk günü buruk geçecek gibi görünüyor. 1 Ekim Dünya çocuk gününde parkları dolduran çocukların yerine salıncakları ve kaydırakları boş parklar görülecek. Dünya çocuk günü nasıl ortaya çıktı? Dünya Çocuk Günü, farklı ülkelerde farklı […]
Çankırı Gündemi - 1 Ekim 2020 09:32 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılıp küresel olarak hayatı felç eden koronavirüs (Covid-19) nedeniyle 1 Ekim Dünya çocuk günü buruk geçecek gibi görünüyor. 1 Ekim Dünya çocuk gününde parkları dolduran çocukların yerine salıncakları ve kaydırakları boş parklar görülecek.

Dünya çocuk günü nasıl ortaya çıktı?

Dünya Çocuk Günü, farklı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanan gündür. Türkiye’de Dünya Çocuk Günü 1 Ekim’de kutlanır. Geleceğimiz olan çocukların günüdür.

UNICEF, “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu” 1954 yılında aldığı bir kararla Ekim ayının ilk pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü ilan etmiştir.

Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre’de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra doğmuştur. 54 ülke katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü adıyla çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Bildirge esas olarak yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının refahını ilgilendiren konulara odaklaşmaktadır. Konferanstan sonra pek çok ülke, çocukların sorunlarına ilişkin olarak kamuoyunun dikkatini çekmek, çocuklara mutluluk getirmek ve çocuk konusunda teşvik etmek üzere bir günü Çocuk günü olarak belirlemiştir. 1 Haziran tarihi, 21 ülkede olmak üzere, en yaygın Çocuk Günü’dür. Türkiye’de 23 Nisan da kutlanmakta 20 Kasım tarihinde ise Çocuk Hakları günü olarak kutlanmaktadır.

Çankırı’da Dünya çocuk günü

“Normal” koşullar altında, ülkenin dört bir yanında okullar ve diğer kurumlarda vatandaşlar bu günü geçmişte her zaman kutladığı şekilde kutlayacaklardı. Pandemi sürecinde maske, masefe ve hijyen kurallarına uyan çocuklar ise bu yıl ilk defa bu günü kutlayamadı. Çankırı’da Yenigün ailesi olarak önümüzdeki Dünya çocuk gününün kutlanmasını dileriz.

Haber: Sedat Osman KOÇ

Bu haber 728 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by