Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

“Ekmeğimizi iktidar ve TÜİK değil mücadelemiz belirleyecek”

Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş İl Başkanı Murat Şamasas, Eiğtim-İş Sendikası önünde memurun ve öğretmenin ekonomik sorunları hakkında bir basın açıklaması yaptı. Şamasas basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkedeki ekonomik krizi, açlığı, yoksulluğu ve enflasyonu yok sayan iktidara sesleniyoruz: 2021 yılı ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği bir yıl olarak […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 15 Ocak 2022 17:54 A A

Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş İl Başkanı Murat Şamasas, Eiğtim-İş Sendikası önünde memurun ve öğretmenin ekonomik sorunları hakkında bir basın açıklaması yaptı. Şamasas basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkedeki ekonomik krizi, açlığı, yoksulluğu ve enflasyonu yok sayan iktidara sesleniyoruz:

2021 yılı ekonomik krizin doruğa ulaştığı ve yıkıcı etkilerinin en ciddi şekilde hissedildiği bir yıl olarak geride kalmıştır. İşçi, memur ve emeklilerin yıllık zam oranları, büyük ölçüde çarpıtılan rakamlara göre belirlenmiştir.  

Kamu emekçilerine Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme ile 2022 yılı için yüzde 5+7 zam verilmişti. Ancak bu komik ve yüzdelik kölelik oranları kabul etmedik ve her fırsatta her platformda dile getirdik.

Temel tüketim ürünlerine peş peşe gelen zamlarla halkın satın alma gücü daha önce hiç olmadığı kadar düşmüştür. Döviz kurundaki ani artışlar Türk lirasını pula çevirmiş vatandaşın gelirini hızla eritmiştir.

Birleşik Kamu-İş Ar-Ge birimi Kamu-Ar halkın enflasyonu araştırmasında Aralıkta %22, yıllık ise 78,4 oranında artış olduğunu açıklamıştır.  Konfederasyonumuza göre ilk 6 ayda %51.8  + %5 toplu sözleşme oranıyla birlikte toplamda % 56.8 oranında zam yapılması gerekmektedir. Ancak TÜİK açıkladığı rakama göre enflasyon,  Aralık 2021’de yüzde 13,58 artarken, yıllık bazda ise yüzde 36,08 oldu.

Hükümet gerçekçi enflasyonu değil manipülasyonlu rakamları baz almıştır. Rakamlarla oynadıkları yetmemiş gibi % 2,5’luk ek zam son derece yetersizdir.

Ekonomik kriz, artan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon tüm eğitim ve kamu emekçilerini ciddi şekilde etkilemiştir.

BOTAŞ, doğalgaz için; mesken tarifesine yüzde 25, sanayi tarifesine yüzde 50, elektrik üretim amaçlı santrallara yüzde 15 zam yaptı. Vergi ve harçlar ile birçok ürüne yüzde 36’nın üstünde zam yapılmıştır.

2021’in son ayında başlayan ve yılın ilk günü zirve noktasına çıkan zamlar Türkiye’de enflasyonun kronik hale geldiğini göstermektedir.

Memur ve memur emeklisine sözde yüzde 30.5 oranında zam yapılmıştır. SGK ve Bağ-Kur emeklisine 25.48 zam yapılmıştır. Ancak memurlar, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, SGK ve Bağ-Kur emeklisine gelen sözde zamları hükümet yaptığı diğer zamlarla geri almıştır.

Eğitim çalışanlarının, kamu emekçilerinin ve emeklilerinin 2022 ocak maaşı cebe girmeden erimiştir.

İktidarın yaptığı zamlar nedeniyle emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma getirilmiştir.

Buğday ülkesinde ekmek bile lüks olmuş, emekçiler halk ekmek kuyruklarına girmek zorunda kalmıştır.

Bebek mamalarına zincir vurulmuş, şeker ve yağ satışına sınırlama getirilmiştir.

Hükümet, enflasyon ile değil enflasyon sepetiyle mücadele ederek enflasyon rakamlarını olduğundan farklı çıkarmaktadır.

Resmi olarak açıklanan enflasyon ile emekçilerin enflasyonu arasında çok ciddi bir uçurum vardır.

Ülkemizin yaşadığı derin ekonomik kriz sonucunda ortaya çıkan aşırı zamlar, pahalılık, döviz kurlarındaki artış ve yoksulluk emekçilerin artık tükenmesine neden olmuştur.

Sözde toplu sözleşme görüşmelerinde kamu çalışanlarına reva görülen 2 yıllık zamlar Ocak ayı bitmeden çoktan erimiştir.

İktidar ve yandaş konfederasyonların ortaklığı ile imzalanan “Toplu İş Sözleşmesi” gelecek uzun yıllar boyunca kamu emekçilerinin nezdinde satış sözleşmesi olarak kalacaktır.

Kamu emekçilerini enflasyona karşı ezdirenler, göstermelik zamlarla sonuç alamayacaktır.

Esas mesele biz öğretmen ve tüm kamu emekçilerine dayatılan sefalet ücretidir.

Önerilerimiz şunlardır;

Elektrik, doğalgaz, köprü, hastane, otoyollar derhal kamulaştırılsın. Zamlar geri alınsın.

Toplu sözleşme masası yeniden kurulsun.

Yoksulluk sınırı altında kalan öğretmen ve kamu emekçilerinin vergi dilimi %10’da sabitlensin.

Eğitim-İş ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak  kamu emekçilerini ve yurttaşları açlığa, sefalete mahkûm eden enflasyon oranını ve zamları kabul etmiyoruz.”

Bu haber 402 kez okundu.
Bölgesel - 17:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by