Sumitomo Rubber Ako
12° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Filyasyon takip kurulları oluşturuldu

Çankırı’da Yeni Gün Çankırı Valiliği, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Çankırı’da alınan tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla yeni kurulların kurulduğu ifade ederek bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Çankırı Valiliği tarafından konu ile olarak yayınlanan duyuruda, “Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünya’yı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs […]
Çankırı Gündemi - 26 Eylül 2020 09:52 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Çankırı Valiliği, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Çankırı’da alınan tedbirlerin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla yeni kurulların kurulduğu ifade ederek bir kamuoyu duyurusu yayınladı.

Çankırı Valiliği tarafından konu ile olarak yayınlanan duyuruda, “Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünya’yı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, ülkemizde ve ilimizde birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.

İlimizde alınan tedbirler kapsamında; Covid-19 testi pozitif çıkanların ya da temaslı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymalarının sağlanması amacıyla “Filyasyon Takip Kurulları” oluşturulmuştur. Salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla İl Salgın Denetim Merkezi ve denetim merkezinin bünyesinde mahalle denetim ekipleri teşkil edilmiştir. İzolasyon koşullarını ihlal eden kişilere de yurt ve pansiyonlarda; kalan karantina sürelerini tamamlatma kararı verilmiştir.

Gelinen bu aşamada Covid-19 testi pozitif olan kişilerin temaslılar hakkında görevlilere doğru bilgi vermeyerek filyasyona dâhil edilmedikleri veya temaslı olmadıkları halde temaslı bilgisi verilerek filyasyona dâhil edildikleri tespit edilmiştir.

Salgınla mücadelenin doğru bir şekilde yürütülebilmesi için pozitif veya temaslı kişilerin bilgilerinin doğru bilinmesi salgınla mücadelenin temel taşıdır.

Bu kapsamda; Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik ve yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı gereğince doğru bilgi vermeyenler hakkında Türk Ceza Kanununun 206’ncı maddesi gereğince adli işlem tesis edilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Bu haber 1085 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by