Sumitomo Rubber Ako
-3° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

GÖÇ’ün bin derdi var, en hafifi ölüm…

Çankırı’da Yeni Gün Göç İdarei Genel Müdürlüğü süresince yaşadıklarından da bahseden Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Göçte benim beş yılım geçti. Göç İdaresi bugüne kadarki meslek hayatımda en uzun süre görev yaptığım yer. Gerçekten de bütün zorluklarına ve yorgunluğuna rağmen büyük keyifle ben orada görev yaptım. Göç’te çalıştığım için her zaman kendimi çok şanslı saydım. Şahsi […]
Çankırı Gündemi - 24 Ağustos 2020 14:16 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Göç İdarei Genel Müdürlüğü süresince yaşadıklarından da bahseden Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Göçte benim beş yılım geçti. Göç İdaresi bugüne kadarki meslek hayatımda en uzun süre görev yaptığım yer. Gerçekten de bütün zorluklarına ve yorgunluğuna rağmen büyük keyifle ben orada görev yaptım. Göç’te çalıştığım için her zaman kendimi çok şanslı saydım. Şahsi müktesebatım adına da çok ciddi bir birikim oldu. O paylaşımın da temel amacı insanları biraz empatiye sevk etmek. Göç çok zor bir hadise. Bugüne kadar bir çok göçmenle birebir mülakat yapmış bir insan olarak bunu söylüyorum. İnsanları göç ettiren en temel sebep umut. İnsanlar bulundukları yerde umutları olmadığı için göç ediyorlar. Yolda ölebileceklerini biliyorlar. Kendilerini gittikleri yerde bir cennetin beklemediğini biliyorlar. Her şeyi biliyorlar. Ama zaten bulundukları yerdeki şartlar o kadar kötü hale gelmiş ki, gelecek adına umutları da yok. Ölüm onlar için bir çizgi ötesi oluyor. Ve bu umut onları yola düşürüp buraya kadar, buradan da Avrupa’ya kadar sürüklüyor. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz gün Libya açıklarında bir tekne battı ve şu anki tespitlere göre en az 45 göçmen hayatını kaybetti. Akdeniz şu anda Dünya’nın en büyük mezarlığı. Akdeniz’in Libya ve İtalya arasındaki alan Dünya’nın en büyük mezarlığı, çünkü orada binlerce insan hayatını kaybetti. Birazcık da insanları empatiye sevk etmek için o paylaşımı yapmıştım. Göç’ün bin tane derdi var, bir çok göçmen için en hafifi de ölüm olabilir. Göç İdaresi’nden gelirken aldığım en güzel hediye bir albümdü. Göç’teki görev sırasında farklı faaliyetlerde çekilmiş fotoğraflarımdan oluşuyor. Aldığım belki de en kıymetli hediye oydu. Veda yemeğinden sonra eve geldiğimde de en keyifle ona baktım. Kırklareli Geri Gönderme Merkezi’nde Pakistanlı bir vatandaşla yaptığım mülakatı unutamıyorum. O genç bana Türkiye’ye gelişini anlattıktan sonra ona ‘Değer mi? Ölebilirdin!’ dedim. Bana dedi ki; ‘Senin işin var, paran var. Bir hayatın var. Benim hiçbirisi yoktu. Ben onun için geldim’. Bu çok çarpıcıydı benim için. Bana ‘Senin için konuşmak kolay’ dedi. Ancak şu da var ki; göç dün vardı, bugün var, yarın da olacak. Dünya’nın iki yakası arasındaki bu kadar refah, gelir, yaşam standartı adaletsizliği varken göçün durması beklenemez” ifadelerine yer verdi.

“En büyük hedefimiz genç nüfusun burada kalması ile ilgili çalışmalar olacak”

Türkiye’deki iç göçlere de değinen Vali Ayaz, “Bunun muhakkak farklı sebepleri var. İstihdam bunun en büyük nedeni. Doğduğumuz yer değil doyduğumuz yer diye bir tabir vardır. İlave olarak da sosyolojik gelişim bunu etkiliyor. Yeni neslin yaşadığı yerden beklentileri de bunu etkileyen bir unsur. Bazen istihdam da tam sonuç olmuyor. Büyükşehir cazibesi, ışıltısı var belki de. Muhakkak çalıştığımız süredeki en büyük hedefimiz genç nüfusun burada kalması ile ilgili çalışmalar olacak. Bizim bu erimeyi durdurmamız lazım” dedi.

Bu haber 14538 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 14:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by