Sumitomo Rubber Ako
17° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Güvenli olmayan eski evler için yıkım kararı

Çankırı’da Yeni Gün Ilgaz Belediyesi tarafından, ilçe genelinde tespit edilen bazı eski binaların ilgili imar kanunu gereği yıkımına karar verildi. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu, eskimiş ve yıpranmış virane şekilde yangın tehlikesi olan, Ulupınar Mahallesinde 4,Karataş Mahallesinde 8,Yeni Mahallede 6 bina için yıkım kararı uygulanacak. Yıkım kararları binaların ön cephelerine asılarak duyurulurken,30 […]
Çankırı Gündemi - 28 Mayıs 2020 09:28 A A

Çankırı’da Yeni Gün

Ilgaz Belediyesi tarafından, ilçe genelinde tespit edilen bazı eski binaların ilgili imar kanunu gereği yıkımına karar verildi.

Belediye Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu, eskimiş ve yıpranmış virane şekilde yangın tehlikesi olan, Ulupınar Mahallesinde 4,Karataş Mahallesinde 8,Yeni Mahallede 6 bina için yıkım kararı uygulanacak.

Yıkım kararları binaların ön cephelerine asılarak duyurulurken,30 günlük askı süresi sonunda bu binalar yıkılacak.

3194 Sayılı İmar Kanunu

MADDE 39- Bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerine, tehlike derecesine göre bunun izalesi için belediye veya valilikçe on gün içinde tebligat yapılır. Yapı sahibinin bulunmaması halinde binanın içindekilere tebligat yapılır. Onlar da bulunmazsa tebligat varakası tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılır ve keyfiyet muhtarla birlikte bir zabıtla tespit edilir.

Tebligatı müteakip süresi içinde yapı sahibi tarafından tamir edilerek veya yıktırılarak tehlike ortadan kaldırılmazsa bu işler belediye veya valilikçe yapılır ve masrafı %20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilir.

Alakalının fakruhali tevsik olunursa masraf belediye veya valilikçe bütçesinden karşılanır. Tehlike durumu o yapı ve civarının boşaltılmasını icabettiriyorsa mahkeme kararına lüzum kalmaksızın zabıta marifetiyle derhal tahliye ettirilir.

Bu haber 1132 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:28 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by