Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

Harekete geç umut ol

10 Eylül tarihi Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğiyle Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana “Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak kutlanmakta olup yapılan faaliyetler ile intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığının arttırılması hedeflenmektedir. 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’nün 2021 yılı teması Uluslararası İntiharı Önleme Derneği […]
Çankırı'da Yeni Gün - Fatih KARTAL - Çankırı Gündemi - 10 Eylül 2021 09:35 A A

10 Eylül tarihi Dünya Sağlık Örgütü’nün işbirliğiyle Uluslararası İntiharı Önleme Derneği’nin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana “Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak kutlanmakta olup yapılan faaliyetler ile intihar eğilimi olan kimselerin yardım almalarını kolaylaştırmak ve toplumun bu konudaki duyarlılığının arttırılması hedeflenmektedir.

10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü’nün 2021 yılı teması Uluslararası İntiharı Önleme Derneği tarafından “Harekete Geç Umut Ol” olarak belirlenmiştir.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya’da 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü konusunda yayınladığı mesajında, ”Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerinden biri olan intihar; çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır. Bu nedenle intihar, stres yaratan yaşam koşullarına karşı tepki veren normal kişilerden, aşırı ruhsal rahatsızlıkları olan hastalara kadar geniş bir kitlede görülebilmektedir. Bir kişi ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa; internetten veya çevresinden silah, ilaç vs. gibi intihar araçlarını araştırıyorsa; değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa; kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa; başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa; öfkeli davranışlar sergiliyor veya intikam duygularından bahsediyorsa; umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa; önünü ardını düşünmeden canını tehlikeye atıyorsa; alkol ya da madde kullanımında artış varsa intihar riski taşıyor olabilir.” dedi.

Eğer kendi çevrenizdeki birinde bu işaretlerin bir kısmını gözlemliyorsanız ona yardımcı olabilirsiniz, diyen Hüseyin Sarıkaya, ”Bu kişilere nasıl yardım edebilirsiniz? Eğer intihar düşüncesi olduğuna inanıyorsanız bunu kişiyle konuşmaktan korkmayın. Yargılamadan, sevecen ve basit bir biçimde kendine zarar verme düşüncesi olup olmadığını sorun. İntihar düşünceleri hakkında soru sormak kişinin yardım istemesine ve bu duygularını konuşarak duygusal yükünü boşaltmasına yardımcı olur. İntihar eden kişi gerçekten yaşamına son vermek arzusunda olabileceği gibi, bu davranışı ile acısını, umutsuzluğunu dile getirmeyi amaçlamış olabilmektedir. İntiharlar ve intihar girişimleri; bireyi, ailesini, sosyal çevresini ve dolayısıyla toplumu sarsan etki ve sonuçlara yol açan önemli bir halk sağlığı sorunudur. İntihar fikirlerini konuşma fırsatı bulan kişi intiharın kısır döngüsünden kurtulmuş ve rahatlamış olur. Eğer kendine zarar verme düşüncesi varsa O’nu tedavi için hekime danışması konusunda cesaretlendirin. İntiharın işaretlerini tanırsak, intihar ile ilgili doğru bilgilere sahip olursak çevremizde intihar riski olan kişileri erken dönemde fark edebilir ve onlara destek olabiliriz. İntihar riski olduğunu düşündüğünüz bir yakınınız varsa harekete geçin ve ona umut olun.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 2329 kez okundu.
Çankırı Gündemi - 09:35 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by