Sumitomo Rubber Ako
20° Kapalı
  • EURO
  • DOLAR

‘Her Müslüman Hz. Ali’yi de seviyor, Ehli Beyt’i de seviyor’

Avrupa Alevi Düşünce Derneği Çankırı İl Başkanlığı 12 İmam Orucu paneliyle Yası- Matem Orucu’nu açma etkinliği düzenledi. 5 Ağustos Cuma günü 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve siyasi partilerin il temsilcileri katıldı. Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Avrupa Alevi Düşünce Derneği Çankırı İl Başkanı Aynur  Aslan, “Avrupa Alevi Düşünce Derneği  Çankırı […]
Çankırı'da Yeni Gün - Furkan Koçumoğlu - Bölgesel - 6 Ağustos 2022 16:04 A A

Avrupa Alevi Düşünce Derneği Çankırı İl Başkanlığı 12 İmam Orucu paneliyle Yası- Matem Orucu’nu açma etkinliği düzenledi. 5 Ağustos Cuma günü 100. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Vali Yardımcısı Şahin Bayhan ve siyasi partilerin il temsilcileri katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Avrupa Alevi Düşünce Derneği Çankırı İl Başkanı Aynur  Aslan, “Avrupa Alevi Düşünce Derneği  Çankırı İl Başkanlığı olarak, düzenlediğimiz 12 İmam Yas-ı Matem panelimize hoş geldiniz diyerek, tüm canlarımıza teşekkürlerimi sunarım. Köylerimizden katılım sağlayan Muhtar ve Köy Halkı’na Muharrem Ayı Yas-ı Matem Orucu’nda lokmamızı paylaştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum. Muharrem Ayı’nın tüm insanlığa barış, huzur ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum. Yas-ı Matem Orucu’na niyet eden tüm canlarımızın oruçları, yapılan ibadetleri, tüm iyi niyet ve dilekleri Hak katında kabul makbul olmasını diliyorum. Muharrem Orucu, her alevinin yüreğinde kanayan yaradır. Sonsuza kadar kanamaya devam edecektir. Tekrar tüm katılımcılarımıza Avrupa Alevi Düşünce Derneği Çankırı İl Başkanı olarak sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Tüm Müslümanların kardeş olduğunu vurgulayan Avrupa Alevi Düşünce Derneği Genel Başkanı İsmet Abbaşoğlu, “Sayın valim, Sayın parti il başkanlarımız, il yöneticilerimiz, ilçe yöneticilerimiz, tüm halkımıza bizimle birlikte burada olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da örgütlerimiz var. bizim çalışma sistemimiz biraz daha farklı. Alevi kültürünü, felsefesini anlatmaya çalışıyoruz. Binlerce yıllık kanayan bir yara var çünkü yapılan bir haksızlık var ve yapılan bu haksızlık karşısında binlerce yıldır acı çeken bir halk var, insanlar var, kültür var. Biz de bu noktada bunun nedenlerini anlatmaya çalışacağız. Belki de bu şekilde acılarımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Burada çözüm bulmaya çalışıyoruz. bunu aslında hepimizin çözmesi lazım. Sadece Aleviler olarak değil de diğer inanış veya diğer mezheplerin de aslında acısı bu. Her Müslüman Hz. Ali’yi de seviyor, Ehli Beyt’i de seviyor. Onun için göz yaşı döküyor. Aslında çözüm tek taraflı değil, çözüm çok taraflı. Çünkü hepimiz Müslümanız, hepimiz İslamiyet’in bir parçasıyız. Farklı bir din de değiliz. Farklı bir inanış da değiliz. Bir şeyleri çözebilmemiz için hep beraber çözüm içerisinde olmamız lazım. bu ülkede Alevi, Sünni veya diğer mezhepler hangisi olursu olsun hep beraber yaşıyoruz. yaşamak zorundayız. Çünkü bu ülke bizim, bu coğrafya bizim. Müslümanların yaşadığı her coğrafyada birçok değişik inanışa mensup Müslümanlar var. Biz tüm Müslümanlar kardeşiz.” dedi.

Açılış konuşmaların ardından etkinlik 12 İmam Paneli ile devam etti.

Bu haber 182 kez okundu.
Bölgesel - 16:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
1
Çankırı'da Yeni Gün Gazetesi
Bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
Powered by